Էրդողանի որդին փախել է Իտալիա` սպասելու Թուրքիայում անցկացվելիք ընտրությունների արդյունքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի որդին` Բիլալ Էրդողանը, ում անունը հոլովվել էր դեռեւս 2013 թվականի վերջին այդ երկիրը ցնցած միլիարդավոր դոլարների կոռուպցիոն սկանդալում, հունիսի 7-ին անցկացված խորհրդարանական ընտրություններից հետո ընտանիքով Թուրքիայից հեռացել է Իտալիա:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, թուրքական «Ջումհուրիեթ» թերթի ձեռք բերած տեղեկություններով` Բիլալ Էրդողանը Իտալիա է մեկնել John Hopkins համլասարանի Բոլոնիայի կենտրոնում ավելի վաղ տարիներին սառեցրած դոկտորական աշխատանքը շարունակելու համար:
Թերթին այդ մասին հայտնած աղբյուրների համաձայն` Բիլալ Էրդողանի Իտալիա հեռանալը կապվում է հունիսյան խորհրդարանական ընտրություններում Թուրքիայի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ) կրած պարտության հետ, ինչի արդյունքում ԱԶԿ-ին չի հաջողվել եւս 4 տարով պահպանել միակուսակցական համակարգը, իսկ սա նշանակում է, որ վտանգվել է նաեւ նրա հոր` Թայիփ Էրդողանի` Թուրքիան նախագահական համակարգով երկրի վերածելու ջանքերը: Բիլալ Էրդողանին եւ նրա ընտանիքին Իտալիայում մեծ թվով թիկնապահներ են հսկում:
Թերթին հայտնի է դարձել, որ Բիլալ Էրդողանը դոկտորական թեզը John Hopkins միջազգային հարաբերությունների դպրոցի` SAIS-ի Բոլոնիայի կենտրոնում սկսել է դեռեւս 2007 թվականին` «Եվրոպացի մուսուլմաններ» թեմայով, սակայն, հետագայում այն փոխել է «Տնտեսական զարգացման տարածաշրջանային տարբերությունների կարեւորությունը» թեմայի: Դրանից հետո նա առանց ավարտելու թեզը վերադարձել էր Թուրքիա եւ զբաղվել խոշոր բիզնեսով:
Թերթին հայտնի է դարձել, որ Իտալիայում Բիլալ Էրդողանի Բոլոնիայում գրանցման հասցեն Via Luzzo-ում է, սակայն, իրականում նա բնակվում է Բոլոնիայից գնացքով կես ժամ հեռավորության վրա գտնվող Մոդենա քաղաքի Campogalliano թաղամասում:
Հետաքրքիր է, որ Թուրքիայում քաղաքական բացահայտումներով հայտնի Ֆուաթ Ավնի կեղծանունով Twitter-ի գաղտնի օգտատերը հայտնել է, թե կանխազգալով, որ կարող է նոյեմբերի 1-ի արտահերթ ընտրություններում եւս հաջողություն չունենալ, Էրդողանը Բիլալին միլիարդավոր դոլարներով եւ զինված թիկնապահներով հեռացրել է Թուրքիայից:
«Այնպես է ծրագրված, որ Բիլալը Իտալիայում երկար է մնալու եւ հնարավոր է` հյուրընկալի նաեւ Էրդողանների ընտանիքի մյուս անդամներին: Բիլալին հնարավորություն է ընձեռվել Իտալիայից կառավարել Շվեյցարիայում եւ այլ երկրներում Էրդողանի ունեցած միլիարադավոր դոլարների հասնող ֆինանսական միջոցները»,- գրառել է Ֆուաթ Ավնին:
Նա նաեւ նշել է, որ Բիլալին Թուրքիայից հեռացնելու ծրագիրը մշակվել է` վախենալով այն բանից, որ հնարավոր է ԱԶԿ-ն պարտություն կրի նոյեմբերի 1-ի ընտրություններում:
«Բիլալ Էրդողանը Իտալիայում կմնա մինչեւ ընտրություններ, իսկ ընտրություններից հետո նրա Թուրքիա վերադարձը կորոշվի ըստ իրավիճակի»,- գրել է Ֆուաթ Ավնին:
2013 թվականի դեկտեմբերի կեսերին այդ երկիրը ցնցած կոռուպցիոն սկանդալից անմիջապես հետո, որով բացահայտվել էր թուրքական կառավարության անդամների, այդ թվում` այն ժամանակ Թուրքիայի վարչապետ, ներկայիս նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի որդու, փեսայի եւ դստեր խոշոր կոռուպցիոն գործարքները, Էրդողանը հայտարարել էր, որ դրա հետեւում կանգնած են ԱՄՆ-ում վտարանդի արդի իսլամի գաղափարախոս Ֆաթուլլահ Գյուլենի հետեւորդները, որոնք ցանկանում են տապալել իր կառավարությունը: Էրդողանի հանձնարարությամբ աշխատանքից հեռացվել կամ ձերբակալվել են այդ կոռուպցիոն սկանդալը բացահայտած հազարից ավելի փաստաբաններ, դատախազության եւ ոստիկանության աշխատակիցներ: Իրավապահ եւ դատական համակարգերը գյուլենականներից «մաքրելու» գործընթացը Թուրքիայում շարունակվում է մինչ օրս:
«Ջումհուրիեթ»-ը գրել է, որ Թուրքիայից հեռացել է նաեւ այդ կոռուպցիոն սկանդալի մասնակից գործարար Ռզա Սառաֆը, ում անվան հետ են կապվում Էրդողանի զավակների եւ թուրքական կառավարության մի քանի նախարարների հարյուր միլիարդավոր դոլարների հասնող կոռուպցիոն գործողությունները:

Erdoğan’s son sent to Italy with billions in case family has to flee
YEREVAN, OCTOBER 6, ARMENPRESS. In the latest series of tweets by government whistleblower Fuat Avni, President Recep Tayyip Erdoğan’s son Bilal has allegedly been snuck into Italy with armed guards, in the event the Erdoğan clan must flee Turkey over possible treason charges. “Armenpress” reports the aforementioned referring to BGN NEWS.
“Noticing that he’s nearing the end of the road, [President Erdoğan] has ordered Bilal to ‘quietly’ leave the country in the company of armed guards. The destination for Bilal and the considerable amount of money with him is Italy,” government whistleblower and Twitter phenomenon Fuat Avni revealed in a series of tweets on Monday.
Fuat Avni has been a thorn in the side of President Recep Tayyip Erdoğan and the Justice and Development Party’s (AK Party) for nearly two years now, having correctly revealed many of their top secret plans.
President Erdoğan has allegedly been worried by an internal investigation file, which establishes that he could be tried for treason – the only crime for which a Turkish president can undergo prosecution. The investigation file implicates Erdoğan for his involvement with the Kurdish settlement process, and has prompted the president to send his son out of the country.
Avni claimed that Bilal Erdoğan flew to Italy on Sept. 27, and that the plan includes the possibility of his extended stay, allowing him to take in other family members if required.
While there, he is also expected to tend to the family’s bank accounts in Switzerland and other countries, managing billions of dollars in family finances. He will be staying in the vicinity of Lake Como, near the Swiss border, giving him easy access to Swiss banks.
The family will decide whether or not Bilal will return depending on the situation that emerges from the Nov. 1 snap election.
“[President Erdoğan’s] fears have reached unprecedented heights. In his mind, he’s planning to first sneak out all his money, then his family and finally himself,” Avni tweeted.
Avni claimed that Erdoğan had given the task of arranging his son’s move to his “dirtiest” lieutenant, acting Foreign Minister Feridun Sinirlioğlu, who in turn had mobilized his “most trusted man,” Ambassador to Rome Aydın Sezgin. Avni added that Sinirlioğlu was particularly pleased with the arrangement, since he expected to receive a big commission without having to commit to anything just yet.
Bilal’s armed guards were unable bring their weapons with them due to Italy’s gun laws, but Sinirlioğlu was reportedly able to solve the problem through trickery: the Turkish officials claimed that the guards had been appointed as security by the Milan Consulate, thus granting them permission to carry arms.
Sinirlioğlu and Sezgin have also connected Bilal Erdoğan with some French nationals, says Avni, who will help smuggle him out of Italy if the need arises.
In a second series of tweets posted Monday afternoon, Fuat Avni claimed that President Erdoğan has tasked his close personal aid, former Interior Minister Erkan Ala, with finding a way to shift the blame for the Kurdish settlement process – a potentially treasonous issue – onto public servants and the military. Avni also claimed that many public servants from the Prime Ministry, Justice Ministry, Interior Ministry and Foreign Ministry, upon learning that the president’s son had been snuck out of the country, got in touch with the presidential palace and also demanded out. “Erdoğan’s lieutenants are currently busy trying to convince them to stay,” Avni said, adding that the president needs the public servants to cover up the mess he has gotten himself into.