ԱՄՆ-ը եւս 419 մլն դոլար է հատկացնում սիրիացի գաղթականներին օգնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը եւս 419 մլն դոլար է հատկացնում սիրիացի գաղթականներին հումանիտար օգնություն ցուցաբերելու համար: Ինչպես հայտնել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջոշ Էռնեստը, միջոցները կբաշխվեն ՄԱԿ-ի մասնագիտացված հիմնարկների միջոցով եւ կօգտագործվեն դեղորայքի, պարենամթերքի եւ առաջին անհրաժեշտության իրերի գնման համար, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Նր խոսքով՝ ԱՄՆ-ը խոշորագույն դոնորն Է մնում բոլոր այն պետությունների թվում, որոնք օգնում են նրանց, ովքեր տուժել են արաբական երկրում զինված հակամարտությունից: «Ներկայում Միացյալ Նահանգներն ավելի քան 4,5 մլրդ դոլար է հատկացրել, որպեսզի աջակցի Սիրիայում ծանր վիճակում հայտնված մարդկանց, ինչպես նաեւ սիրիացի 4 մլն փախստականների»,- նշել է Էռնեստը:
Նա նաեւ հիշեցրել է, որ օրերս պետքարտուղար Ջոն Քերին հայտարարել է այն փախստականների թվաքանակն ավելացնելու մտադրության մասին, ովքեր մոտ ժամանակներս ԱՄՆ-ի տարածք մուտքի իրավունք կստանան: Բարաք Օբամայի վարչակազմը պլանավորում է ընթացիկ ֆինանսական տարում գաղթականների քվոտան 70 հազարից հասցնել 85 հազար մարդու, իսկ հաջորդ տարի այն ավելացնել մինչեւ 100 հազար: Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի վարչակազմը հայտարարել է, որ այս տարի լրացուցիչ կընդունի 10 հազար սիրիացի փախստականների, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Белый дом: США выделяют на оказание помощи сирийским беженцам $419 млн
США выделяют на оказание гуманитарной помощи беженцам из Сирии еще $419 млн. Как сообщил пресс-секретарь Белого дома Джош Эрнест, средства будут распределены через специализированные учреждения ООН и пойдут на закупку медикаментов, продовольствия и предметов первой необходимости, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По его словам, среди всех государств США остаются крупнейшим донором, помогающим тем, кто пострадал от вооруженного конфликта в арабской стране. "На данный момент Соединенные Штаты выделили более $4,5 млрд, чтобы оказать поддержку людям, которые оказались в тяжелом положении в Сирии, а также 4 млн сирийских беженцев", - отметил Эрнест.
Он также напомнил, что в минувшие выходные дни госсекретарь Джон Керри объявил о намерении увеличить численность беженцев, которые в ближайшее время будут допущены на территорию США. Администрация Барака Обамы планирует в нынешнем финансовом году расширить квоту с 70 тыс. до 85 тыс. человек, а в следующем году увеличить ее до 100 тыс. В последние три года она неизменно держалась на уровне 70 тысяч. Ранее администрация США объявила, что в этом году примет дополнительно 10 тыс. сирийских беженцев.