Էռնա Յուզբաշյանը հոբելյանական շրջագայություն կունենա Հայաստանում և Արցախում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճանաչված երգչուհի Էռնա Յուզբաշյանը հոբելյանական շրջագայությամբ հանդես կգա Հայաստանում և Արցախում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում շրջագայության կազմակերպիչ, պրոդյուսեր և ռեժիսոր Էմիլ Կարատը նշեց, որ երգչուհին ելույթ կունենա Երևանում, Ստեփանակերտում, Գյումրիում և Վանաձորում:
«Այս տարվա սեպտեմբերին` ստեղծագործական գործունեության 35-րդ տարում, Էռնա Յուզբաշյանը հոբելյանական համերգներ կունենա Հայաստանում, Լոս Անջելեսում և Մոսկվայում: Էռնա Յուբաշյանը էստրադային երգի ճանաչված վարպետ է, նրա հետ հանդիպումը Ռոբերտ Ամիրխանյանի, Կոնստանտին Օրբելյանի, Արթուր Գրիգորյանի, Էլվինա Մակարյանի, Խաչատուր Ավետիսյանի անմոռանալի երաժշտության հետ հանդիպում է հիշեցնում»,-նշեց Էմիլ Կարատը: Նա տեղեկացրեց, որ Ստեփանակերտում կանցկացվի երկու համերգ`սեպտեմբերի 25-ին և 26–ին, այնուհետև Յուզբաշյանը սեպտեմբեր 28-ին հանդես կգա Վանաձորում: Հոկտեմբեր 7–ին նախատեսվում է, որ երգչուհին ելույթ կունենա Գյումրիում, իսկ հոկտեմբեր 8-ին և 9–ին` Երևանում:
Սեպտեմբերի 21-ին էլ Էռնա Յուզբաշյանի ընկերները և գործընկերները հնարավորություն կունենան ERNA Party-ի ժամանակ շնորհավորելու սիրելի երգչուհու բեմական գործունեության 35-ամյակը և ներկա լինելու նրա ձայնասկավառակի շնորհանդեսին: Հոբելյանական շրջագայության անցկացմանն աջակցում են Հայաստանի և Արցախի մշակույթի նախարարությունները:
Երգչուհի Էռնա Յուզբաշյանը ծնվել է 1958թ. դեկտեմբերի 16-ին Երևանում: Մի քանի ամսական էր, երբ հայրը նրան տեղափոխել է Բաքու, որտեղ ապրել է մինչև 20 տարեկանը: Առաջին պրոֆեսիոնալ բեմական քայլերն արել է 16 տարեկանում, երբ եղել է «Գայա» պետական ջազ կվարտետի մենակատար: Բաքվում ավարտելով բարձրագույն երաժշտական կրթությունը` տեղափոխվել է Երևան: 1980թ. «Սերպանտին» վոկալ-գործիքային անսամբլի հետ հյուրախաղերով ելույթ է ունեցել Ուկրաինայում և Մոլդովայում: Համագործակցել է կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյանի հետ և մասնակցել տարբեր երաժշտական մրցույթների, որտեղ արժանացել է առաջատար մրցանակների: 1982-ից եղել է Օրբելյանի ղեկավարած Հայաստանի պետական էստրադային նվագախմբի մեներգչուհի, նվագախմբի հետ հյուրախաղերով եղել է ԽՍՀՄ գրեթե բոլոր երկրներում: 1984-ից հանդես է գալիս որպես անհատ երգչուհի, այս ընթացքում մասնակցել է բազմաթիվ միջազգային երաժշտական մրցույթների, փառատոնների, հեռուստահաղորդումների: 1994-ից տեղափոխվել է ԱՄՆ, որտեղ աշխատել է բազմաթիվ ակումբներում` որպես երգչուհի:

Состоится юбилейное турне Эрны Юзбашян по Армении и Арцаху
Состоится юбилейное турне известной певицы Эрны Юзбашян по Армении и Арцаху. В беседе с «Арменпресс» организатор турне - продюссер и режиссер Эмиль Карат сказал, что концерты состоятся в Ереване, Степанакерте, Гюмри и Ванадзоре.
«В этом году – в год 35-летия ее творческой деятельности, состоятся юбилейные концерты в  Армении, Лос-Анджелесе  и Москве. Встреча с признаной эстрадной певицей напомнит о музыке Роберта Амирханяна, Константина Орбеляна, Артура Григоряна, Эльвины Макарян, Хачатура Аветисяна »,- сказал  Эмиль Карат. Он сообщил, что в Степанакерте состоится 2 концерта -  25-го и 26–го сентября, затем  28-го  сентября – концерт в Ванадзоре; 7–го октября состоится концерт в Гюмри, а  8-го и  9–го  октября – в Ереване.
21-го сентября друзья и партнеры смогут поздравить певицу на  ERNA Party, во время которого состоится презентация ее диска. Организации юбилейного турне Эрны Юзбашян покровительствуют Министерства культуры Армении и НКР.
Эрна Юзбашян родилась 16-го декабря 1958 г. в Ереване. Затем ее семья переехала в Баку, где она прожила до 20 лет. Впервые она выступила на профессиональной сцене в возрасте 16 лет – солисткой джаз-квартета «Гайа». Высшее музыкальное образование она получила в Баку, затем переехала в Ереван. Она пела в составе ВИА «Серпантин» в Украине и Молдове в 1980 году. Сотрудничала с Робертом Амирханяном, участвовала в конкурсах, где получала первые призы. С 1982-го года была солисткой оркестра Константина Орбеляна. С 1984-го продолжила сольную карьеру. В 1994-м переехала в США, где пела в различных клубах.