Լավրովը և Քերին քննարկել են ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների մի շարք հարցեր
ՄՈՍԿՎԱ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է Սիրայի հակամարտության կարգավորման խնդիրը և ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների որոշ հարցեր: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ն, այդ մասին ՏԱՍՍ-ին տեղեկացրել են ՌԴ ԱԳՆ-ից:
«Ուշադրության կենտրոնում էր Սիրայի հակամարտության կարգավորման խնդիրը, որին հասնելու ուղին, Ժնևի 2012թ. Հունիսի 30-ի կոմյունիկեի համաձայն, Սիրիայի կառավարության և ընդդիմության միջև երկխոսությունն է»,- նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում, և հավելել, որ «Սերգեյ Լավրովը կրկին մատնանշել է ահաբեկչական խմբավորումներին միասնական դիմակայելու անհրաժեշտությունը, որոնք զավթել են Սիրիայի տարածքի նշանակալի մասը և սպառնում միջազգային անվտանգությանը, և որոնց հետ պայքարի ծանրությունը կրում է Սիրիայի կանոնավոր բանակը»:
ՌԴ ԱԳՆ-ից տեղեկացրել են, որ քննարկվել են միջազգային օրակարգի և ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների այլ հարցեր:

Lavrov and Kerry discuss a number of Russian-American related issues
MOSCOW, SEPTEMBER 9, ARMENPRESS. The Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation discussed the Syrian conflict and a number of Russian-American related issues in a telephone conversation with the US Secretary of State John Kerry. “Armenpress” reports that “TASS” was informed about this from the RF MFA.
“The focus was on the settlement of the Syrian conflict. The path to it, according to the Geneva June 30, 2012 communique, is the dialogue between the Syrian government and opposition”, the RF MFA mentioned, adding that “Sergey Lavrov once again stressed the necessity to jointly withstand the terrorist groups who have seized a vast territory of Syria and are a threat to international security and the burden of struggle with the terrorists falls on the shoulders of the Syrian regular army”.