Լավրովը և Քերին քննարկել են ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների մի շարք հարցեր
ՄՈՍԿՎԱ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է Սիրայի հակամարտության կարգավորման խնդիրը և ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների որոշ հարցեր: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ն, այդ մասին ՏԱՍՍ-ին տեղեկացրել են ՌԴ ԱԳՆ-ից:
«Ուշադրության կենտրոնում էր Սիրայի հակամարտության կարգավորման խնդիրը, որին հասնելու ուղին, Ժնևի 2012թ. Հունիսի 30-ի կոմյունիկեի համաձայն, Սիրիայի կառավարության և ընդդիմության միջև երկխոսությունն է»,- նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում, և հավելել, որ «Սերգեյ Լավրովը կրկին մատնանշել է ահաբեկչական խմբավորումներին միասնական դիմակայելու անհրաժեշտությունը, որոնք զավթել են Սիրիայի տարածքի նշանակալի մասը և սպառնում միջազգային անվտանգությանը, և որոնց հետ պայքարի ծանրությունը կրում է Սիրիայի կանոնավոր բանակը»:
ՌԴ ԱԳՆ-ից տեղեկացրել են, որ քննարկվել են միջազգային օրակարգի և ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների այլ հարցեր:

Лавров и Керри обсудили по телефону ряд вопросов российско-американских отношений
Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров обсудил в среду в телефонном разговоре с госсекретарем США Джоном Керри проблематику урегулирования конфликта в Сирии и некоторые вопросы российско-американских отношений. Как передает Арменпресс, об этом ТАСС сообщили в МИД РФ.
"В центре внимания находилась проблематика урегулирования конфликта в Сирии, путь к чему в соответствии с Женевским коммюнике от 30 июня 2012 года лежит через налаживание диалога между правительством САР и оппозицией, - отметили в дипведомстве. - Сергей Лавров вновь указал на необходимость консолидированного отпора террористическим группировкам, захватившим значительную часть сирийской территории и угрожающим международной безопасности, основную тяжесть борьбы с которыми несет регулярная сирийская армия".
"Обсуждались некоторые другие вопросы международной повестки дня и российско-американских отношений", - информировали в МИД РФ.