Թուրքիայի ԵՄ հարցերով նախարարը հայերի դեմ իրականացված կոտորածն անժխտելի փաստ է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի ԵՄ հարցերով նախարար և գլխավոր բանագնաց Ալի Հայդար Քոնջան լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության խնդրին` չժխտելով, որ նման բան տեղի է ունեցել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է «Ակոս» պարբերականը:
Լրագրողները հարցրել են, թե ինչպիսի վերաբերմունք կդրսևորի նոր նախարարն այն պարագայում, եթե Եվրախորհրդարանի օրակարգում կրկին հայտնվի Հայոց ցեղասպանության հարցը, ինչին ի պատասխան Քոնջան ասել է. «Ցեղասպանությունն այսպես կոչված է, թե ոչ, կարևոր չէ, հստակ է և պարզ միայն մի բան` կոտորած է եղել: Դա բոլորն են ընդունում»:
ԵՄ հարցերով նախարարը հավելել է, որ այս հարցի վերաբերյալ իր կուսակցությունը դեռ քննարկում կանցկացնի և կհստակեցնի դիրքորոշումը: Ալի Հայդար Քոնջան քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության անդամ է: Այդ կուսակցության նախագահ Սելահեթթին Դեմիրթաշն էլ նախագահական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որ ընտրվելու պարագայում կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը:

Министр по вопросам ЕС Турции считает Геноцид армян неоспоримым фактом
Министр по вопросам ЕС Турции Али Гайдар Конджа в беседе с журналистами обратился к вопросу о Геноциде армян, не отрицая, что такое произошло. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета  «Акос».
Журналисты спросили, каково будет отношение нового министра, если в повестке Европарламента окажется вопрос Геноцида армян, в ответ на что Конджа сказал: «Не важно, называется случившееся геноцидом или нет: ясно одно - резня была. Это признают все».
Он также добавил, что его партия проведет обсуждения по этому вопросу и определит свою позицию. Али Гайдар Конджа – член курдской Демократической партии народов. Председатель этой партии Селахетдин Демирташ во время предвыборной президентской кампании выступил с заявлением о том, что, в случае своего избрания, он признает Геноцид армян.