Թուրքիայի ԵՄ հարցերով նախարարը հայերի դեմ իրականացված կոտորածն անժխտելի փաստ է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի ԵՄ հարցերով նախարար և գլխավոր բանագնաց Ալի Հայդար Քոնջան լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության խնդրին` չժխտելով, որ նման բան տեղի է ունեցել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է «Ակոս» պարբերականը:
Լրագրողները հարցրել են, թե ինչպիսի վերաբերմունք կդրսևորի նոր նախարարն այն պարագայում, եթե Եվրախորհրդարանի օրակարգում կրկին հայտնվի Հայոց ցեղասպանության հարցը, ինչին ի պատասխան Քոնջան ասել է. «Ցեղասպանությունն այսպես կոչված է, թե ոչ, կարևոր չէ, հստակ է և պարզ միայն մի բան` կոտորած է եղել: Դա բոլորն են ընդունում»:
ԵՄ հարցերով նախարարը հավելել է, որ այս հարցի վերաբերյալ իր կուսակցությունը դեռ քննարկում կանցկացնի և կհստակեցնի դիրքորոշումը: Ալի Հայդար Քոնջան քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության անդամ է: Այդ կուսակցության նախագահ Սելահեթթին Դեմիրթաշն էլ նախագահական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որ ընտրվելու պարագայում կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը:

Minister of European Union Affairs of Turkey considers Armenian Genocide undeniable fact
YEREVAN, SEPTEMBER 1, ARMENPRESS. The Minister of European Union Affairs and Chief Negotiator of Turkey Ali Haydar Konca commented on the Armenian Genocide issue during his meeting with the journalists not denying that such thing happened. “Armenpress” reports the latter, referring to “Agos”.
The journalists asked what attitude will have the new Minister in case the issue of the Armenian Genocide appears in the European Parliament. The latter replied that it is not important whether it is called genocide or not; one thing is clear that a massacre occurred and everybody accepts that.
Ali Haydar Konca is a member of the Peoples' Democratic Party (HDP). The president of that political party Selahattin Demirtaş had announced during his presidential campaign that if he were elected as a president he would recognize the Armenian Genocide.