Ավագ դպրոցի բարեփոխումը բովանդակային առումով ընթացքի մեջ է
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավագ դպրոցի բարեփոխումը կառուցվածքային առումով ավարտվել է, բայց բովանդակային առումով դեռևս ընթացքի մեջ է: Այս մասին օգոստոսի 29-ին հանրապետության ավագ դպրոցների տնօրենների և մանկավարժների օգոստոսյան խորհրդակցության ընթացքում նշեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
«Ավագ դպրոցների ցանցն ընդգրկում է հիմնականում խոշոր քաղաքային համայնքները և երեք գյուղական ավագ դպրոց: Ավագ դպրոցներ են գործում նաև ՀՀ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների կազմում: Ասել, որ ավարտել ենք ավագ դպրոցների հետ կապված գործընթացը, և որ դրանք կայացած են, նույնքան ժամանակավրեպ է, որքան սխալ է հակառակ պնդումը: Մենք ունենք բավականաչափ կայացած, որակյալ և ծրագրին համապատասխան կրթություն մատուցող ավագ դպրոցներ: Դրանց կողքին ունենք դպրոցներ, որոնք դեռևս չեն կայանում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ընդգծեց նա:
Նախարարը շեշտեց, որ այժմ կարևորագույն կրթական փաստաթղթեր են մշակվում և ընդունվում: «Ակնկալում եմ ձեր մասնակցությունը «Կրթության զարգացման 2016-2025 թթ. պետական ծրագրի» աշխատանքներում: Փաստաթուղթն ուրվագծելու է կրթության բնագավառի մեր տեսլականը և ունենալու է օրենքի ուժ»,- նշեց Արմեն Աշոտյանը:

В содержательном плане реформа старшей школы уже в процессе
В конструктивном  плане реформа старшей  школы уже завершена, но в плане содержательном   процесс еще продолжается.
Об этом сказал министр НО РА Армен Ашотян  во время  августовского совещания с директорами и учителями старших школ  республики 29   августа.
«Сеть старших школ включает в себя в основном  крупные городские  общины и три сельские. Старшие  школы действуют также при  государственных вузах. Утверждать, что процесс становления  старших школ завершен, столь  же несвоевременно, сколь неправомерно и утверждение  обратного.  У нас есть вполне состоявшиеся, качественные,   соответствующие  программе  старшие  школы. Но наряду с этим  есть и несостоявшиеся», - как  передает Арменпресс, подчеркнул он.
Министр сообщил, что в настоящее время разрабатываются и утверждаются важнейшие  документы сферы  образования. «Мы рассчитываем на ваше участие  в разработке  «Государственной  программы  развития образования на 2016-2025гг.».  Документ будет иметь силу закона, и в нем будет отражена наша концепция образования», - сказал Армен Ашотян.
Он также сообщил, что в ближайшее  время 17  старших школ  будут переоснащены соответствующей техникой.