ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը խորհուրդ է տվել Վրաստանին՝ շարունակել երկխոսությունը Ռուսաստանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանը պետք է շարունակի երկխոսությունը Ռուսաստանի հետ, իսկ վրաց-նատոյական համատեղ ուսումնական կենտրոնի ստեղծումն ուղղված չէ որեւէ երկրի դեմ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Թբիլիսի իր այցի ընթացքում հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը:
Վրաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի համատեղ ուսումնական կենտրոնն օգոստոսի 27-ին բացվել է Թբիլիսիի մերձակա «Կրծանիսի» ազգային ուսումնական կենտրոնում: Կենտրոնի բացման արարողությանը մասնակցել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը:
«Ես եւ ՆԱՏՕ-ն շարունակում ենք հորդորել Վրաստանին՝ շարունակելու երկխոսությունը ՌԴ-ի հետ: Պաշտպանությունը, փուլային քաղաքականությունը, հաստատուն դիրքորոշումը եւ երկխոսությունը չեն հակասում միմյանց: Ռուսաստանն ապագայում էլ լինելու է Վրաստանի մեծ հարեւանը, եւ երկխոսությունը միշտ էլ անհրաժեշտ է լինելու»,- ասել է Ստոլտենբերգը: Նա նաեւ նշել է, որ «ապակառուցողական եւ սադրիչ քայլերը, որոնք Ռուսաստանը վերջին ժամանակներս իրականացնում է տարածաշրջանում, չեն նպաստում անվտանգության ամրապնդմանը»:
Անդրադառնալով համատեղ ուսումնական կենտրոնի թեմային՝ գլխավոր քարտուղարը մեկ անգամ եւս ընդգծել է, որ «կենտրոնն ուղղված չէ որեւէ երկրի դեմ»: «Ընդհակառակը, կենտրոնն ստեղծվում է, որպեսզի էլ ավելի ուժեղացնի տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգությունը: Դա մեր ընդհանուր ուղին է: Մենք օգնում ենք Վրաստանին՝ նախապատրաստվելու ՆԱՏՕ-ին անդամակցելուն: Անտարակույս, դեռ շատ բան կա անելու, բայց Վրաստանն արդեն հաջողությունների է հասել»,- հավելել է գլխավոր քարտուղարը:
Ավելի վաղ Ռուսաստանը Վրաստանի տարածքում վրաց-նատօյական ուսումնական կենտրոնի բացումը գնահատել Է որպես դաշինքի հերթական սադրիչ քայլը տարածաշրջանի իրադրության ապակայունացմանն ուղղված քաղաքականության մեջ: «Մենք այդ քայլը գնահատում ենք որպես դաշինքի սադրիչ քաղաքականության շարունակություն, որն ուղղված Է իր աշխարհաքաղաքական ազդեցության ընդլայնմանը, ընդ որում՝ հաճախ դաշինքի գործընկեր երկրների ռեսուրսների օգտագործմամբ»,- հայտարարել Է ՌԴ ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Բացի այդ, Վրաստանում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի նման ռազմական օբյեկտի տեղակայումը ապակայունացնող լուրջ գործոն կդառնա տարածաշրջանի անվտանգության համար»,-հավելել Է նա: «Նրանք, ովքեր այս իրավիճակում շարունակում են Թբիլիսիին ակտիվորեն ներքաշել ՆԱՏՕ, պետք Է գիտակցեն իրենց պատասխանատվության չափը, անտարակույս, նկատի առնելով այն տխուր փորձը, որը տարածաշրջանում եղել Է 2008 թվականին»,-ասել Է Զախարովան, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Генсек НАТО посоветовал Грузии продолжить диалог с Россией
Грузия должна продолжить диалог с Россией, а создание совместного грузинско-натовского учебного центра не направлено против какой-либо страны. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг в ходе своего визита в Тбилиси.
Совместный учебный центр Грузии и НАТО открылся в четверг на окраине Тбилиси в Национальном учебном центре "Крцаниси". На церемонию открытия центра прибыл генсек НАТО Йенс Столтенберг.
"Я и НАТО продолжаем призывать Грузию к продолжению диалога с РФ. Оборона, поэтапная политика, твердая позиция и диалог не противоречат друг другу. Россия и в будущем будет большим соседом Грузии, этим или иным путем, но диалог всегда будет необходим", — заявил Столтенберг во время визита. Он также отметил, что "деструктивные и провокационные шаги, которые осуществляет Россия в последнее время в регионе, не способствуют улучшению безопасности".
Касаясь темы совместного учебного центра, генсек еще раз подчеркнул, что "центр не направлен против какой-либо страны".
"Наоборот, центр создается для того, чтобы еще больше усилить региональную и международную безопасность. Это наш общий путь. Мы всё осуществляем по заранее созданным планам. Мы помогаем Грузии в подготовке к членству в НАТО. Безусловно, еще необходимо сделать многое, но Грузия уже достигла успехов", — отметил генсек.
Ранее официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что РФ расценивает открытие в Грузии тренировочного центра НАТО как провокационный шаг альянса и серьезный дестабилизирующий фактор. В свою очередь заместитель помощника генсека альянса по политическим вопросам и политике безопасности Джеймс Аппатурай отметил, что данный центр будет способствовать безопасности и стабильности в регионе.