Ցիպրասը բացառել է ընտրություններում անհաջողության դեպքում ազգային միասնության կառավարության ստեղծումը
Ցիպրասը բացառել է ընտրություններում անհաջողության դեպքում ազգային միասնության
կառավարության ստեղծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը, որն անցած շաբաթ հայտարարել է իր պաշտոնաթողության մասին, բացառել է ազգային միասնության կառավարություն կազմելու հնարավորությունը, եթե իր կուսակցությունը բացարձակ մեծամասնություն չստանա առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Agence France-Presse-ին:
«Ես չեմ լինի այն վարչապետը, որը համագործակցում է «Նոր ժողովրդավարության», ՊԱՍՈԿ-ի կամ «Պոտամիի» հետ»,- ասել է Ցիպրասը Alpha TV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում: «Եթե մենք մեծամասնություն չունենանք, ես չեմ համագործակցի այն կուսակցությունների հետ, որոնք ղեկավարում էին նախորդ կառավարությունը»,- հավելել է նա:
Իր կուսակցության պառակտման կապակցությամբ Ցիպրասը հայտարարել է, որ «վշտացած է այդ քաղաքացիական պատերազմից»: Նա մեկ անգամ եւս ընդգծել է, որ Հունաստանի ֆինանսական օգնության վերաբերյալ որոշումն ընդունելը դժվար էր, բայց անհրաժեշտ: «Եվրոգոտուց Հունաստանի դուրս գալը տնտեսական աղետ կլիներ»,- նշել է նա:
«Ժողովրդական միասնություն» նոր խմբակցությունը, որը գլխավորել է Պանայոտիս Լաֆազանիսը, ձեւավորվել է անցած շաբաթ ՍԻՌԻԶԱ կուսակցության ձախ թեւի 25 այլախոհ պատգամավորների կողմից: Օգոստոսի 26-ին Naftemporiki թերթը հավելել է, որ եւս 53 պատգամավորներ Հունաստանի կառավարող կուսակցությունից անցել են «Ժողովրդական միասնություն», որը հրաժարվել է կատարել օգնության երրորդ ծրագրի շուրջ վարկատուների հետ կնքված համաձայնագիրը, հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին:

Alexis Tsipras: "I will not become prime minister in a coalition government”
YEREVAN, AUGUST 27, ARMENPRESS. Greece Prime Minister Alexis Tsipras who resigned last week, said he would not enter a coalition with the main center-right and centrist opposition parties even if he needed their backing to govern. “Armenpress” reports the aforementioned, referring to “Business Insider”.
"I will not become prime minister in a coalition government with (New Democracy, PASOK or Potami)," said Tsipras in his interview with Alpha ATV. "I think that all three parties essentially express the old political system."
In his interview, Tsipras said he accepted the bailout deal to avoid having to deal with a Greek bank collapse "and, possibly, civil strife" if the country was forced out of the euro.
Tsipras also explained why, shortly before the agreement, he sacked his flamboyant finance minister, Yanis Varoufakis, who alienated Greece's creditors in the European Commission, International Monetary Fund and European Central Bank with his aggressive talk and delaying tactics.
Tsipras said that in a top-level June 25 meeting he and Varoufakis attended with the IMF, ECB and EC heads, "(Varoufakis) was talking and they paid no attention to him. They had switched off," Tsipras said. "He had lost his credibility with his interlocutors."