The Daily Californian-ը հրապարակել է «Ճանապարհորդություն Հայաստանով» վերտառությամբ հոդված
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի և Ասիայի սահմանին` Հարավային Կովկասում  տեղակայված փոքրիկ Հայաստանն աշխարհի հնագույն պետություններից է: Այն քրիստոնեությունը պետականորեն առաջինն ընդունած ազգն է և ունի մեծ մշակութային պատմություն: Հիմնադրվելով մթա 6-րդ դարում` այսօր Հայաստանը մոտ 3 մլն բնակչությամբ ժողովրդավարական հանրապետություն է: Հայաստանի սահմաններից դուրս բնակվում է 8 մլն հայ, որոնց գերակշռող մասը 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի և վերապրածների ժառանգներ են: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին գրում է The Daily Californian պարբերականի զբոսաշրջային բլոգը` «Ճանապարհորդություն Հայաստանով» խորագրով հոդվածում:
Սևանի լճի մասին հոդվածում նշվում է, որ լճի ջուրը մաքրամաքուր է, կատարյալ լողալու, առագաստանավային սպորտի, պարապլաներային սպորտի, նավարկության  և ջրային այլ ժամանցի ձևերի համար: Այնտեղ բնակվում է իշխան ձուկը:
Արագածոտնի մարզի Արտաշավան գյուղում` Արագած լեռան արևելյան լանջին է գտնվում Հայոց այբուբենի հուշարձանը, որ կառուցվել է 2005 թվականին` հայոց գրերի ստեղծման 1600-ամյակի առթիվ։ Մեսրոպ Մաշտոցի ստեղծած այբուբենը 1610 տարեկան է, այն ունի 39 տառ: Մաշտոցյան այբուբենն ի սկզբանե բաղկացած էր 36 տառերից, որն ամբողջացվել է միջին դարերում։
Անդրադարձ է կատարվել նաև մայրաքաղաք Երևանից 2 ժամ հեռավորության վրա է գտնվող Դիլիջան քաղաքին, որը The Daily Californian-ն անվանել է հայաստանյան «Շվեյցարիա»:
Իսկ  Դիլիջան քաղաքից 18 կմ հեռավորության վրա վեր է խոյանում Հաղարծնի` 10-րդ դարի հայկական վանքային համալիրը:
Պարբերականի բլոգը հրապարակել է լուսանկարների շարք` հայացք նետելով Հայաստանի` ապշեցուցիչ գեղեցկություն ունեցող տեսարժան վայրերին:

Издание «The Daily Californian» опубликовало статью «Путешествие по Армении»
На границе Европы и Азии, на Южном Кавказе, находится Армения, которая является одной из древнейших государств мира. Это первая в мире страна, принявшая христианство в качестве официальной религии, и имеет богатую культурную историю. Основанная в 6-м веке до Р.Х., сегодня Армения с населением в 3 млн человек является демократической республикой. За пределами Армении проживает около 8 млн армян, большая часть которых является потомками выживших во время Геноцида армян людей. Как сообщает Арменпресс, об этом пишет туристический блог издания «The Daily Californian» в статье, названной «Путешествие по Армении».
В статье об озере Севан отмечается, что вода в озере очень чистая, идеальная для купания, парусного спорта, парапланного спорта и других видов водных развлечений. Здесь проживает рыба «ишхан» (севанская форель).
«В селе Арташаван, в Арагацотнской области, на восточном склоне горы Арагац, находится памятник Армянскому алфавиту, построенный в 2005 году в связи с 1600-летием алфавита. Созданному Месропом Маштоцем алфавиту 1610 лет, в нем 39 букв. Изначально в алфавите было 36 букв, а в Средневековье он был дополнен», - говорится в статье.
В статье говорится также о городе Иджеван, который автор статьи называет армянской «Швейцарией». Также рассказывается об армянском храмовом комплексе Ахарцин.