Գյումրիում սպանության համար Պերմյակովի նկատմամբ քրեական գործը հանձնվել Է Հայաստանի իրավապահ մարմիններին
Գյումրիում սպանության համար Պերմյակովի նկատմամբ քրեական գործը հանձնվել Է
Հայաստանի իրավապահ մարմիններին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում յոթ մարդուց բաղկացած ընտանիքի սպանության համար ռուս զինծառայող Վալերի Պերմյակովի նկատմամբ հարուցված քրեական գործը հանձնվել Է Հայաստանի իրավապահ մարմինների քննությանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին, հայտնել Է ՌԴ Հետաքննչական կոմիտեի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Մարկինը:
«Հայաստանի Հանրապետության յոթ քաղաքացիների սպանության համար Պերմյակովին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսական ռազմակայանի գտնվելու հետ կապված գործերի իրավասության եւ փոխադարձ իրավական օգնության հարցերի շուրջ Ռուսաստանի Դաշնության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ կնքված 1997 թվականի օգոստոսի 29-ի համաձայնագրի հիման վրա, նրա նկատմամբ քրեական գործն ուղարկվել Է Հայաստանի Հանրապետության պատկան մարմինների քննությանը, որոնք համապատասխան վճիռ կկայացնեն»,- հայտնել Է Մարկինը:
Օգոստոսի 12-ին Հայաստանում Ռուսաստանի զինվորական կայազորային դատարանը Պերմյակովին դասալքության, հափշտակման եւ անօրինականորեն զենք կրելու համար 10 տարվա ազատազրկման Է դատապարտել խիստ ռեժիմի գաղութում:

Gyumri murder case to be investigated by Armenia law enforcement authorities
YEREVAN, AUGUST 13, ARMENPRESS. The criminal case initiated against Russian soldier Valery Permyakov for killing a family of 7 in Gyumri was transferred to be investigated by Armenian law enforcement authorities. Aremnpress reports, referring to TASS, that Vladimir Markin from the Russian government's Investigative Committee informed the latter.
"To subject Permyakov to criminal liability, according to the agreement on issues related to jurisdiction of cases of Russian military base in the territory of the Republic of Armenia and mutual legal assistance signed between the Republic of Armenian and the Russian Federation in 1997, August 29, his criminal case was transferred to be investigated by Armenian law enforcement authorities which will make the appropriate decision.”, stated Markin. On August 12 Russia’s garrison military court in Armenia sentenced Valery Permyakov to 10 years of imprisonment for desertion, weapon seizure and illegal bearing of arm in a high security prison.