Ուկրաինայի դեսպանը տպավորված է Հայաստանի կրթական ոլորտի բարեփոխումներով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն օգոստոսի 12-ին ընդունել է Հայաստանում Ուկրաինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Կուխտային, ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԿԳ նախարարությունից, Արմեն Աշոտյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին իր պաշտոնավարման հինգ տարիների ընթացքում կրթության և գիտության ոլորտում հայ-ուկրաինական կապերի ամրապնդմանն ու զարգացմանն աջակցելու համար:
Նախարարը գոհունակությամբ է ընդգծել, որ երկկողմ կապերի ձեռքբերումներից մեկը  Երևանի թիվ  42 ավագ դպրոցում Տ. Շևչենկոյի 200-ամյակին նվիրված դահլիճ-թանգարանի հանդիսավոր բացումն էր: Արմեն Աշոտյանը դեսպանին տեղեկացրել է, որ վերոնշյալ դպրոցը ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության որոշմամբ ընդգրկվել է այն ուսումնական հաստատությունների  ցանկում, որոնք այս տարի Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ հիմնովին կվերանորոգվեն: Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Երևանում կայացած Բոլոնիայի նախարարական գագաթաժողովին Ուկրաինայի կրթության և գիտության նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը` գագաթաժողովի աշխատանքներին ակտիվ մասնակցության համար:
Դեսպանն իր հերթին երախտագիտություն է հայտնել համագործակցված ու արդյունավետ աշխատանքի համար ՝շեշտելով, որ իր համար մեծ բավականություն է եղել աշխատել Հայաստանում: Իվան Կուխտայի խոսքով` Շևչենկոյի 200-ամյակին նվիրված դահլիճ-թանգարանի բացումն իրավամբ համարվում է հայ-ուկրաինական ջերմ հարաբերությունների ապացույցը:
Կողմերը քննարկել են նաև երկու երկրների միջև կապերի ամրապնդման հեռանկարները և նոր հնարավորությունները միջազգային կրթական հարթակներում, մասնավորապես, Արևելյան Գործընկերության, ինչպես նաև Էրազմուս+ և Հորիզոն 2020 ծրագրերի շրջանակում: Կողմերը  վստահություն են հայտնել, որ կրթության համակարգում հայ-ուկրաինական համագործակցությունը ունի զարգացման մեծ ներուժ, քանի որ երկու երկրների կրթական համակարգը գնում է միևնույն` եվրոպական կրթական ստանդարտների համապատասխանեցման ճանապարհով, ուստի երկրներից մեկի կրթական բարեփոխումների արդյունավետ փորձը կարող է օգտակար լինել մյուսի համար:

Ambassador of Ukraine is impressed by Educational Improvements in Armenia
YEREVAN, AUGUST 12, ARMENPRESS. On August 12, the Minister of Education and Science of the Republic of Armenia, Armen Ashotyan received the Ukrainian Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia, Ivan Kukhta who completes his diplomatic mission in Armenia. As the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia informed Armenpress, Armen Ashotyan thanked the ambassador for his help and support in strengthening and developing the Armenian-Ukrainian relations within the field of education and science during the five years of his service in Armenia. As the minister noted, one of the achievements of those relations was the ceremonial opening of the museum-hall dedicated to T. Shevchenko’s 200th anniversary in Yerevan High School N42. The minister also thanked the ambassador for the active participation of the delegation headed by the Minister of Education and Science of Ukraine in the Ministerial Conference and Bologna Policy Forum held in Yerevan.
The ambassador in his turn expressed his gratitude for the cooperative and productive work, emphasizing that it’s really been a great pleasure for him to work in Armenia. Ivan Kukhta stated that the opening of the museum-hall dedicated to T. Shevchenko’s 200th anniversary was a great proof of Armenian-Ukrainian warm and friendly relations.
They have also discussed the prospects of strengthening the relations between the two countries as well as the new possibilities in the international education platforms, particularly within the framework of Eastern Partnership as well as “Erasmus+” and “Horizon 2020” programs. The parties have expressed confidence that Armenian-Ukrainian cooperation holds a great potential of development within the education system as both countries’ education systems go along the road of conforming to the European education standards, so the productive experience of one country can be very useful to the other.