Լիբանանում Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված համերգին գրեթե երեք հազար հանդիսատես է մասնակցել
ԲԵՅՐՈՒԹ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ երաժիշտները Լիբանանում Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված համերգով են հանդես եկել երկրի լավագույն իրադարձություններից մեկին` Բեյթեդին արվեստի փառատոնին: Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր պրոդյուսեր Արման Պադարյանը Լիբանանից «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ Ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը`Հայաստանի պետական կամերային և «Հովեր» պետական կամերային երգչախմբերի հետ օգոստոսի 8-ին փայլուն ելույթ է ունեցել Beiteddine Art Festival-ի շրջանակում:
«Համերգը մեկնարկել է Խաչատրյանի Սպարտակ սյուիտի  կատարմամբ: Այնուհետև բեմ է բարձրացել մեր անվանի և տաղանդավոր ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը, ով նվագախմբի հետ փայլուն կերպով կատարել է Բրամսի Ջութակի կոնցերտը: Այս կոնցերտի մասերի կատարման ժամանակ բուռն ծափողջուններ են հնչել»,-տեղեկացրեց Արման Պադարյանը:
Երեկոյի ընթացքում նվագախումբը և երգչախմբերը ղեկավարել է ՀԱՖՆ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը:
«Երկրորդ բաժնում հնչել է Մոցարտի Ռեքվիեմը: Որպես բիս հնչել է Տիգրան Մանսուրյանի Ռեքվիեմից հատված: Անդադար ծափահարություններից և «բրավո»-ներից հետո համերգն ավարտվել է: Երեկոյին մասնակցել է մոտ 3000 հանդիսատես: Համերգի բոլոր մասնակիցները, աշխատակազմը, VIP հյուրերն իրենց կրծքին կրել են «անմոռուկ»: Այդ սիմվոլով է զարդարված եղել նաև բեմը»,-հավելեց Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր պրոդյուսերը:
Որպես մենակատարներ համերգային երեկոյի ընթացքում  հանդես են եկել նաև մեներգիչներ Իրինա Զաքյանը (սոպրանո), Պերճ Քարազյանը (տենոր), Նարինե Անանիկյանը (մեցցո սոպրանո) և Սարգիս Բաժբեուկ-Մելիքյանը (բարիտոն):

В Ливане на концерте к 100-летию Геноцида армян присутствовало около 3000 зрителей
Концерт армянских музыкантов в Ливане состоялся в рамках самого популярного в стране действа – на фестивале искусств  Бейтедин. Главный  продюсер Национального филармонического оркестра Армении Арман Падарян сообщил Арменпресс из Ливана,  что Филармонический  оркестр вместе  с Камерным оркестром Армении и камерным хором «Овер» 8 августа блестяще выступили на фестивале Beiteddine Art Festival.
«Концерт начался  сюитой  из балета «Спартак» Хачатуряна. Затем на сцену поднялся  талантливый скрипач Сергей Хачатрян, блестяще сыгравший  скрипичный  концерт Брамса.  После каждой части звучали бурные овации», - сказал Падарян.
Концертом хора и оркестра в течение  вечера руководил  художественный руководитель и главный  дирижер оркестра  Эдуард  Топчян.
«Во втором отделении был Реквием Моцарта. Отрывок из Реквиема Мансуряна прозвучал на бис.  Концерт завершился нескончаемыми аплодисментами и криками «браво!»  На концерте  присутствовал около 3000 зрителей.  VIP-гости пришли на концерт с символическими незабудками. Этим символом  была украшена и сцена», - добавил главный  продюсер.
На концерте  солировали Ирина Закиян (сопрано), Перч Каразян (тенор), Нарине  Ананикян (меццо сопрано) и Саркис Бажбеук-Меликян (баритон).