Մի բուռ հող Բիբլիական լեռից. 13-ամյա աղջնակը հաղթահարել է Արարատի գագաթը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանահայ 13-ամյա աղջնակ Ծովակ Քեոշքերյանն օրեր առաջ իրագործել է իր երազանքներից մեկը.  նա բարձրացել է Բիբլիական Արարատի գագաթը: Աղջնակը հաճախում է Բեյրութի Սահակյան Մկրտչյան վարժարան ու, երբ անցյալ տարի իր վարժարանի տնօրենը բարձրացել է Արարատ, Ծովակը ցանկություն է հայտնել նրան միանալ այս տարի: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում աղջնակը կիսվեց Արարատը նվաճելու զգացողություններով: «Անցյալ տարի իմ վարժարանի տնօրենը բարձրացավ Արարատի գագաթը, այդ ժամանակ որոշեցի իրագործել Արարատ բարձրանալու փափագս: Նրան հայտնեցի իմ ցանկության մասին, նա էլ ուներ ծրագիր, որ այս տարի իր հետ աշակերտ տաներ Արարատի գագաթ: Այդպիսով ծրագիրն իրականացավ»,-ասաց 13-ամյա աղջնակը:
Նա պատմեց, որ Լիբանանում բավականաչափ պատրաստություն են անցել. 7-8 լեռ են բարձրացել: «Հայաստանում Արագած լեռն էլ բարձրացանք, որպեսզի մեր շունչը վարժվի Արարատի օդին»,-ասաց Ծովակը` հավելելով, որ ինքը հաճախում է մարմնամարզության և պարի դասերի, դրա համար էլ Արարատի բարձունքը հաղթահարել է առանց դժվարությունների:
«Սկսեցինք բարձրանալ հուլիսի 19-ին, տեղ հասանք երեք օրից` ամսի 21-ին` առավոտյան ժամը 7:30-ին: Երբ գագաթ հասանք, օդը շատ պայծառ էր, 1 ժամ այնտեղ մնացինք, հետո մեկ օր իջանք ու Բայազետ գնացինք»,-հայտնեց Ծովակ Քեոշքերյանը: Աղջնակի խոսքով` Արարատի գագաթից կարողացավ տեսնել իր հայրենիքը, որից ավելի երջանիկ պահ չի կարողանում հիշել:
Հարցին ի պատասխան, թե ինչ յուրահատուկ քայլ կատարեց Ծովակն Արարատի գագաթին` նա նշեց. «Իմ քեռին Դամասկոսի թեմի առաջնորդն է (խմբ. Տեր Արմաշ եպիսկոպոս Նալբանդյան), նա ինձանից խնդրեց, որ իր համար Արարատի գագաթից հող բերեմ: Գագաթից մի փոքր ներքև հող կար, ինձ համար շատ հաճելի էր, որ քեռիիս համար հող բերեցի»:
«Ինչ տարբերություն կա Արարատ բարձրանալու և լիբանանյան լեռների գագաթները հաղթահարելու միջև» հարցին` Ծովակը պատասխանեց. «Տարբերությունն այն էր, որ Արարատ բարձրանալով, իմ հայրենիքի համար գործ կատարեցի, իսկ Լիբանանում բարձրանում էի` պատրաստվելով Արարատ բարձրանալուն»:

Горсть земли с Библейской горы: 13-летняя девочка покорила Арарат
13-летняя армянка из Ливана Цовак Кеошкерян на днях исполнила свою мечту: она поднялась на вершину библейской горы Арарат. Девочка учится в гимназии «Саакян Мкртчян» в Бейруте и, когда в прошлом году узнала, что ее директор поднялся на вершину Арарата, то выразила желание в этом году присоединиться к нему. В беседе с Арменпресс Цовак поделилась своими впечатлениями.
«В прошлом году директор нашей гимназии поднялся на вершину Арарата, тогда я решила осуществить свою мечту и самой подняться на Арарат. Я сказала ему о своем желании, он планировал и в этом году подняться на гору, но уже вместе с несколькими учениками. В этом году это осуществилось», - сказала 13-летняя девочка.
Она сказала, что в Ливане они прошли подготовку: поднялись на 7-8 гор. «Мы также покорили вершину горы Арагац в Армении, чтобы привыкнуть к воздуху Арарата», - сказала Цовак, отметив, что она посещает спортивный и танцевальный кружки, поэтому одолела вершину Арарата без особых трудностей.
«Мы начали подниматься утром 19 июля, дошли до вершины через 3 дня, в 07:30 утра 21 июля. Когда достигли вершины, воздух был очень свежим, мы остались там около часа, потом в течение 1 дня спустились и поехали в Баязет», - рассказала Цовак.
По ее словам, она увидела свою родину с вершины горы, и это самый чудесный миг ее жизни.
На вопрос, какой особый шаг она совершила на вершине горы, Цовак сказала: «Мой дядя – руководитель Дамасской епархии (епископ Армаш Налбандян – ред.), и он просил принести ему землю с вершины Арарата. Чуть ниже вершины горы была земля, и я счастлива, что принесла землю для дяди».
На вопрос о разнице между поднятием на ливанские горы и на гору Арарат, девочка ответила: «Разница в том, что поднявшись на Арарат, я совершила дело для моей родины, а поднимаясь на ливанские горы, я готовилась к покорению Арарата».