Մի բուռ հող Բիբլիական լեռից. 13-ամյա աղջնակը հաղթահարել է Արարատի գագաթը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանահայ 13-ամյա աղջնակ Ծովակ Քեոշքերյանն օրեր առաջ իրագործել է իր երազանքներից մեկը.  նա բարձրացել է Բիբլիական Արարատի գագաթը: Աղջնակը հաճախում է Բեյրութի Սահակյան Մկրտչյան վարժարան ու, երբ անցյալ տարի իր վարժարանի տնօրենը բարձրացել է Արարատ, Ծովակը ցանկություն է հայտնել նրան միանալ այս տարի: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում աղջնակը կիսվեց Արարատը նվաճելու զգացողություններով: «Անցյալ տարի իմ վարժարանի տնօրենը բարձրացավ Արարատի գագաթը, այդ ժամանակ որոշեցի իրագործել Արարատ բարձրանալու փափագս: Նրան հայտնեցի իմ ցանկության մասին, նա էլ ուներ ծրագիր, որ այս տարի իր հետ աշակերտ տաներ Արարատի գագաթ: Այդպիսով ծրագիրն իրականացավ»,-ասաց 13-ամյա աղջնակը:
Նա պատմեց, որ Լիբանանում բավականաչափ պատրաստություն են անցել. 7-8 լեռ են բարձրացել: «Հայաստանում Արագած լեռն էլ բարձրացանք, որպեսզի մեր շունչը վարժվի Արարատի օդին»,-ասաց Ծովակը` հավելելով, որ ինքը հաճախում է մարմնամարզության և պարի դասերի, դրա համար էլ Արարատի բարձունքը հաղթահարել է առանց դժվարությունների:
«Սկսեցինք բարձրանալ հուլիսի 19-ին, տեղ հասանք երեք օրից` ամսի 21-ին` առավոտյան ժամը 7:30-ին: Երբ գագաթ հասանք, օդը շատ պայծառ էր, 1 ժամ այնտեղ մնացինք, հետո մեկ օր իջանք ու Բայազետ գնացինք»,-հայտնեց Ծովակ Քեոշքերյանը: Աղջնակի խոսքով` Արարատի գագաթից կարողացավ տեսնել իր հայրենիքը, որից ավելի երջանիկ պահ չի կարողանում հիշել:
Հարցին ի պատասխան, թե ինչ յուրահատուկ քայլ կատարեց Ծովակն Արարատի գագաթին` նա նշեց. «Իմ քեռին Դամասկոսի թեմի առաջնորդն է (խմբ. Տեր Արմաշ եպիսկոպոս Նալբանդյան), նա ինձանից խնդրեց, որ իր համար Արարատի գագաթից հող բերեմ: Գագաթից մի փոքր ներքև հող կար, ինձ համար շատ հաճելի էր, որ քեռիիս համար հող բերեցի»:
«Ինչ տարբերություն կա Արարատ բարձրանալու և լիբանանյան լեռների գագաթները հաղթահարելու միջև» հարցին` Ծովակը պատասխանեց. «Տարբերությունն այն էր, որ Արարատ բարձրանալով, իմ հայրենիքի համար գործ կատարեցի, իսկ Լիբանանում բարձրանում էի` պատրաստվելով Արարատ բարձրանալուն»:

The girl goes to Sahakyan-Mkrtchyan College in Beirut and when the college headmaster climbed the mountain last year, Dzovag expressed her wish of joining the headmaster this year.
The girl shared with Armenpress her feelings about conquering the mountain. “Last year the headmaster of my college climbed the mountain and I decided to make my wish of climbing mountain Ararat come true. I informed the latter about my wish; he also had a plan to take one of the pupils to Mount Ararat. So the plan came true,” said the 13 year old girl.
She said that they had made preparations in Lebanon: they had climbed 7-8 mountains. “We also climbed MountAragatsin Armenia to adjust our breath to the air in Ararat,” said Dzovag, adding that she goes in for gymnastics and takes dance classes and that is why she climbed the mountain without any difficulties.
"We started on July 19, reached the place in 3 days at 7:30 in the morning, July 21. When we reached the peak, the air was very bright, we stayed there an hour, and then we went down to Bayazit in a day” informed Dzovag Keoshkerian. According to the girl, she was able to see her Motherland from the mountain peak. She cannot recall any moment happier than this.
In reply to the question what special thing she did on Mount Ararat peak, Dzovag answered: “My uncle is the Leader of Armenian Diocese of Damascus (Bishop Armash Nalbandian). He asked me to fetch him some soil from the peak of Mount Ararat. There was some soil near the peak; it was very pleasant for me to bring some soil for my uncle.”
In reply to the question “what is the difference between climbing the Ararat peak and Lebanon mountain peaks”, Dzovag answered: “The difference is that by climbing the Ararat, I did something for my country, and while doing it in Lebanon mountains I got ready for climbing the Ararat.”