«Ոսկե ծիրան»-ի ժյուրիի անդամները հիացած են հայկական հյուրընկալությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանյան «Ոսկե ծիրան» 12-րդ միջազգային կինոփառատոնի ժյուրիի անդամները հիացած են հայկական հյուրընկալությամբ: Հուլիսի 19-ին լրագրողների հետ զրույցում նրանք շնորհակալություն հայտնեցին փառատոնային օրերի և հետաքրքիր ֆիլմերի համար:
ՀՀ վաստակավոր արտիստ, ռեժիսոր, «Ոսկե ծիրան» փառատոնի հիմնադիր, գլխավոր տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը շնորհակալություն հայտնեց ժյուրիի բոլոր անդամներին: «Դժբախտաբար, ավարտվեց փառատոնը, որովհետև տոն էր մեզ համար: Ես միշտ սպասում եմ ավարտին, որ հանգստանամ, որովհետև խելագար մարաթոն է, բայց հենց ավարտվում է, շատ մեծ տխրություն է գալիս: Ինչ խոսք՝ պետք է պատրաստվել շրջաններում անցկացնել մեր ծրագրերը: Շնորհավորում եմ բոլոր մրցանակակիրներին»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Հարություն Խաչատրյանը: Նա նշեց, որ շատերը փոխել են իրենց օդանավերի տոմսերը, քանի որ չեն ցանկանում մեկնել Հայաստանից:
Խաղարկային ֆիլմերի մրցույթի ժյուրիի անդամ Ալին Թաշչյանը նշեց, որ մրցույթին մասնակցող ֆիլմերի կեսին կարելի էր մրցանակ շնորհել: «Ընտրեցինք այն ֆիլմը, որի շուրջ եկանք համաձայնության: Մենք կարողանում էինք խաղաղ և երջանիկ որոշումներ կայացնել, միակ բանը, որ կցանկանայի, որ հայկական ֆիլմ լիներ մրցույթում»,-նշեց նա:
«Հայկական համայնապատկեր» մրցույթի ժյուրիի անդամ Բիջայա Ջենան շնորհակալություն հայտնեց փառատոնին: «Հասարակությունը հոծ զանգվածներով մասնակցում էր, դահլիճները լիքն էին: Դա վկայությունն է, թե այստեղ ինչքան կարևորում են կինոն»,-նշեց նա:
FIPRESCI-ի ժյուրիի անդամ Ելենա Դուրգերուն էլ տեղեկացրեց, որ իր համար Հայաստան այցելելը վաղեմի երազանք է: «Մի քանի տարի առաջ Փարաջանովով և Աբուլաձեով հետաքրքրվեցի, ուզում էի ծանոթանալ ձեր մշակույթներին: Հայկական երազանքս վերջապես իրականություն դարձավ: Հայերը շատ խորը մարդիկ են»,-ընդգծեց նա:
Բազմաթիվ աստղային հյուրեր, յուրահատուկ կինոնկարներ, սպասված և հագեցած շաբաթ. երևանյան «Ոսկե ծիրան» 12-րդ միջազգային կինոփառատոնը հատեց եզրագիծը: Կինոտոնի փակման արարողությունն անցկացվեց հուլիսի 18-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում: Հանդիսավոր արարողության ընթացքում մրցանակներ հանձնվեցին հաղթող ֆիլմերին:  Հուլիսի 19-ին կցուցադրվեն փառատոնի մրցանակակիր կինոնկարները :
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը Երևանում տեղի ունեցող ամենամեծ մշակութային իրադարձություններից մեկն է: Հիմնվել է 2004 թվականին` «Ոսկե ծիրան» կինոյի զարգացման հիմնադրամի, Կինոգետների և կինոլրագրողների հայկական ասոցիացիայի կողմից։ «Ոսկե ծիրանի» հիմնադիրներն են փառատոնի գլխավոր տնօրեն կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը, ծրագրերի տնօրեն, կինոքննադատ Միքայել Ստամբոլցյանը և գեղարվեստական տնօրեն, կինոքննադատ Սուսաննա Հարությունյանը։ «Քաղաքակրթությունների ու մշակույթների խաչմերուկ». այս նշանաբանով է գործում «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը հիմնման պահից ի վեր: Փառատոնն ամեն տարի կինոարվեստի երկրպագուների ուշադրությանն է ներկայացնում 120-150 ֆիլմ`մրցութային և արտամրցութային տարբեր ծրագրերով։

Члены жюри МКФ «Золотой абрикос» в восторге от армянского гостеприимства
Члены жюри XII Международного кинофестиваля «Золотой абрикос» в восторге от армянского гостеприимства. На состоявшейся 19 июля  пресс-конференции они поблагодарили за прекрасные дни в Ереване и интересную фестивальную программу.
Заслуженный артист РА, режиссер, основатель Международного кинофестиваля «Золотой абрикос» Арутюн Хачатрян поблагодарил членов жюри за работу. «Фестиваль, к сожалению, закончился. Говорю «к сожалению», потому  что это был праздник. Но я  всегда жду окончания, чтобы отдохнуть, но как только все закончится, меня охватывает грусть. Что и говорить, еще предстоит работа – надо  подготовиться к программе показа в областях. Я благодарю всех победителей», - как передает Арменпресс, сказал Хачатрян, добавив, что многие поменяли свои авиабилеты, чтобы  подольше побыть в Ереване.
Член жюри игрового кино Алин Тащян отметила, что половине представленных фильмов  можно было дать приз. «Мы выбрали тот, вокруг которого пришли к общему согласию. Мы вообще принимали решения   мирные и  счастливые. Единственное –мне хотелось, чтобы в  конкурсе был армянский фильм».
Член жюри программы «Армянская панорама» Биджайя Дженнан тоже поблагодарил фестиваль. «Общество участвовало более чем активно. Залы  были переполнены. Это свидетельствует о большой любви к кино», - сказал он.
Член жюри FIPRESCI Елена Дургеру призналась, что побывать в Армении было ее давней мечтой. «Несколько лет назад  увлеклась  Параджановым и Абуладзе. Очень хотелось поближе познакомиться с вашей культурой. И вот осуществилась моя  армянская мечта. Армяне – очень глубокие люди», - подчеркнула она.
Множество звездных гостей, интересные  и оригинальные фильмы, долгожданная и насыщенная неделя – вот и закончился XII Международный кинофестиваль «Золотой абрикос». Церемония  закрытия состоялась 18 июля в к/т «Москва». В торжественной обстановке победителям были вручены заслуженные призы. Показ фильмов-призеров состоится 19 июля.
Международный кинофестиваль «Золотой абрикос» - одно из крупнейших культурных событий в жизни Еревана. Основан в 2004г. фондом развития кино «Золотой абрикос» и Ассоциацией киноведов и киножурналистов РА.  Основателями фестиваля являются  кинорежиссер Арутюн Хачатрян,  директор программ, кинокритик Микаел Стамболцян и художественный директор, кинокритик  Сусанна Арутюнян.
«Перекресток  цивилизаций и культур» - этот  девиз верховенствует со дня открытия фестиваля. Ежегодно на суд зрителя фестиваль выносит 120-150 фильмов по конкурсным и внеконкурсным программам.