«Ոսկե ծիրան»-ի ժյուրիի անդամները հիացած են հայկական հյուրընկալությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանյան «Ոսկե ծիրան» 12-րդ միջազգային կինոփառատոնի ժյուրիի անդամները հիացած են հայկական հյուրընկալությամբ: Հուլիսի 19-ին լրագրողների հետ զրույցում նրանք շնորհակալություն հայտնեցին փառատոնային օրերի և հետաքրքիր ֆիլմերի համար:
ՀՀ վաստակավոր արտիստ, ռեժիսոր, «Ոսկե ծիրան» փառատոնի հիմնադիր, գլխավոր տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը շնորհակալություն հայտնեց ժյուրիի բոլոր անդամներին: «Դժբախտաբար, ավարտվեց փառատոնը, որովհետև տոն էր մեզ համար: Ես միշտ սպասում եմ ավարտին, որ հանգստանամ, որովհետև խելագար մարաթոն է, բայց հենց ավարտվում է, շատ մեծ տխրություն է գալիս: Ինչ խոսք՝ պետք է պատրաստվել շրջաններում անցկացնել մեր ծրագրերը: Շնորհավորում եմ բոլոր մրցանակակիրներին»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Հարություն Խաչատրյանը: Նա նշեց, որ շատերը փոխել են իրենց օդանավերի տոմսերը, քանի որ չեն ցանկանում մեկնել Հայաստանից:
Խաղարկային ֆիլմերի մրցույթի ժյուրիի անդամ Ալին Թաշչյանը նշեց, որ մրցույթին մասնակցող ֆիլմերի կեսին կարելի էր մրցանակ շնորհել: «Ընտրեցինք այն ֆիլմը, որի շուրջ եկանք համաձայնության: Մենք կարողանում էինք խաղաղ և երջանիկ որոշումներ կայացնել, միակ բանը, որ կցանկանայի, որ հայկական ֆիլմ լիներ մրցույթում»,-նշեց նա:
«Հայկական համայնապատկեր» մրցույթի ժյուրիի անդամ Բիջայա Ջենան շնորհակալություն հայտնեց փառատոնին: «Հասարակությունը հոծ զանգվածներով մասնակցում էր, դահլիճները լիքն էին: Դա վկայությունն է, թե այստեղ ինչքան կարևորում են կինոն»,-նշեց նա:
FIPRESCI-ի ժյուրիի անդամ Ելենա Դուրգերուն էլ տեղեկացրեց, որ իր համար Հայաստան այցելելը վաղեմի երազանք է: «Մի քանի տարի առաջ Փարաջանովով և Աբուլաձեով հետաքրքրվեցի, ուզում էի ծանոթանալ ձեր մշակույթներին: Հայկական երազանքս վերջապես իրականություն դարձավ: Հայերը շատ խորը մարդիկ են»,-ընդգծեց նա:
Բազմաթիվ աստղային հյուրեր, յուրահատուկ կինոնկարներ, սպասված և հագեցած շաբաթ. երևանյան «Ոսկե ծիրան» 12-րդ միջազգային կինոփառատոնը հատեց եզրագիծը: Կինոտոնի փակման արարողությունն անցկացվեց հուլիսի 18-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում: Հանդիսավոր արարողության ընթացքում մրցանակներ հանձնվեցին հաղթող ֆիլմերին:  Հուլիսի 19-ին կցուցադրվեն փառատոնի մրցանակակիր կինոնկարները :
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը Երևանում տեղի ունեցող ամենամեծ մշակութային իրադարձություններից մեկն է: Հիմնվել է 2004 թվականին` «Ոսկե ծիրան» կինոյի զարգացման հիմնադրամի, Կինոգետների և կինոլրագրողների հայկական ասոցիացիայի կողմից։ «Ոսկե ծիրանի» հիմնադիրներն են փառատոնի գլխավոր տնօրեն կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը, ծրագրերի տնօրեն, կինոքննադատ Միքայել Ստամբոլցյանը և գեղարվեստական տնօրեն, կինոքննադատ Սուսաննա Հարությունյանը։ «Քաղաքակրթությունների ու մշակույթների խաչմերուկ». այս նշանաբանով է գործում «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը հիմնման պահից ի վեր: Փառատոնն ամեն տարի կինոարվեստի երկրպագուների ուշադրությանն է ներկայացնում 120-150 ֆիլմ`մրցութային և արտամրցութային տարբեր ծրագրերով։

The members of Jury of 12th Golden Apricot Yerevan International Film Festival are fascinated by Armenian hospitality
YEREVAN, JULY 19, ARMENPRESS. The members of the Jury of the 12th Golden Apricot Yerevan International Film Festival are fascinated by Armenian hospitality. In their interview with the journalists they thanked for the festival days and interesting films.
Harutyun Khachatryan, Meritorious Artist of the Republic of Armenia, film producer, General director and founder of theGolden Apricot Yerevan International Film Festival, thanked all the members of the jury.
As Armenpress reports, Harutyun Khachatryan said:
“Unfortunately, the festival is over. It was a celebration for us. I am always looking forward to the ending to take a rest, because it is an insane marathon, but once it’s finished, I become very sad. No doubt, we should implement our programs also in the regions.”
Alin Taşçiyan, a jury of Feature Competition films noted that half of the competition movies could be awarded prizes.
Bijaya Jena, a jury of Armenian Panorama, thanked for the festival. “The public largely took part in the festival. The halls were packed”, said Bijaya Jena.
The festival included many famous guests, special films. The closing ceremony of the festival was held on July 18in Moscow cinema house. The winning films were awarded during the official ceremony of theGolden Apricot Yerevan International Film Festival.
The annualGolden Apricot is an International Film Festivalformedin 2004 in Yerevan- the capital of the Republic of Armenia. It was established by the “Golden Apricot” Fund for Cinema Development, the Armenian Association of Film Critics and Cinema Journalists, supported by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, the Ministry of Culture of Republic of Armenia and Benevolent Fund for Cultural Development. The organizers of the Golden Apricot International Film Festival are: Harutyun Khachatryan, Film Director and Festival director and Festival Director; Mikayel Stamboltsyan, Film Critic and Program Director; and Susanna Harutyunyan, Film Critic and Artistic Director.