Թուրք ռեժիսորը Ցեղասպանության մասին պատմող ֆիլմում ներկայացրել է Էնվեր Փաշայի և Յոհանես Լեփսիուսի հանդիպումը
Թուրք ռեժիսորը Ցեղասպանության մասին պատմող ֆիլմում ներկայացրել է Էնվեր Փաշայի և
Յոհանես Լեփսիուսի հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության ծրագիրը մանրակրկիտ ծրագրված և ուսումնասիրված իրողություն էր: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հուլիսի 14-ին նշեց թուրք ռեժիսոր Հաջի Օրմանը: Նա իր հետ Հայաստան է բերել իր առաջին ռեժիսորական աշխատանքը՝ Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Homo Politicus» կարճամետրաժ ֆիլմը: Այն ընդգրկված է երևանյան «Ոսկե ծիրան» 12-րդ միջազգային կինոփառատոնի՝ ցեղասպանությանը նվիրված «Մենք կանք» ծրագրում:
« Շատ ուրախ եմ «Ոսկե ծիրան» փառատոնին մասնակցելու համար: Սա իմ առաջին ֆիլմն է: Առաջին անգամ ֆիլմի նախագիծը ներկայացրել ենք հայ-թուրքական կինոպլատֆորմին»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Հաջի Օրմանը:
Նրա խոսքով՝ ֆիլմում ներկայացված է Էնվեր Փաշայի և Յոհանես Լեփսիուսի հանդիպումը:  Յոհանես Լեփսիուսն ազդեցիկ աստվածաբան էր, որը հանդես էր գալիս գերմանացի միսիոներների անունից: Օսմանյան կայսրությունում հայերի «արտաքսման» քաղաքականությանը վերջ տալու համար նա մեկնում է Ստամբուլ՝ ռազմական շտաբ, որտեղ կարող է հանդիպել Թուրքիայի ամենազորեղ գեներալի` Էնվեր Փաշայի հետ: Նրա նպատակն է դիվանագիտական և քաղաքական ճնշում գործադրել Էնվեր փաշայի նկատմամբ: Լեփսիուսի բերած բոլոր փաստարկները անտեսվում են Էնվերի քաղաքավարի և անտարբեր վերաբերմունքով: Հանդիպման կեսից մթնոլորտը փոխվում է փիլիսոփայական, ինտելեկտուալ բանակռվի, որը մերթ հիշեցնում է շախմատ, մերթ էլ բռնցքամարտ: Մինչ Էնվերը փորձում է հետզհետե Լեփսիուսին վզին «անպատշաճ առաջարկ» փաթաթել, վերջինս կարևոր որոշում է ընդունում և թողնում խոսակցությունը:
«Այս հանդիպումը տևել է մեկ ժամ, ֆիլմում տեղավորել ենք 20 րոպեի մեջ: Լեփսիուսը՝ որպես պատվարժան մարդ, հայերի բարեկամ, հավատում էր, որ կարող է ազդեցություն ունենալ Էնվերի վրա, սակայն որպես միամիտ մարդ, նա տեղյակ չէր, որ Գերմանիան թուրքական պետության հետ համագործակցության մեջ էր. սրա մասին նա ավելի ուշ է իմանում»,-նշեց Հաջի Օրմանը:
Ռեժիսորի խոսքով՝ հանդիպումը ցույց է տալիս, թե ինչ մոտիվացմամբ է թուրքական պետությունը մոտենում ցեղասպանության ծրագրին:
«Ցանկացա, որ մարդիկ իմանան այս իրողության մասին և նկարեցի այս ֆիլմը: Հանդիպումը միտք է տալիս այն մասին, թե ինչպես է սկսվել ցեղասպանությունը»,-ընդգծեց կինոռեժիսորը՝ փաստելով, որ հետագայում էլ իր գործունեության ընթացքում անդրադառնալու է քաղաքական խնդիրներին:
Հաջի Օրմանը համալսարանական ուսումից հետո տասը տարի եղել է BEKSAV-ի (Գիտական, կրթական, գեղագիտական, մշակութային, գեղարվեստական հետազոտությունների հիմնադրամ) գործադիր խորհրդի տնօրենը և միաժամանակ «Sanat and Hayat» (Արվեստ և կյանք) ամսագրի գլխավոր խմբագիրը: Երկու անգամ քաղաքական պատճառներով ձերբակալվել է, հայտնվել բանտում և ազատ արձակվել: Ռագիբ Զարաքոլուի հետ բազմաթիվ գրքեր է պատրաստել տպագրության:

Турецкий режиссер в своем фильме о Геноциде армян показал встречу Энвера-паши с Иоганнесом Лепсиусом
Турецкий режиссер в своем фильме о Геноциде армян показал встречу Энвера-паши с
Иоганнесом Лепсиусом
Геноцид армян – тщательно запланированная и изученная реальность, об этом на встрече с журналистами 14-го июля рассказал турецкий режиссер Хаджи Орман. Он привез короткометражный фильм «Homo Politicus», рассказывающий о Геноциде армян. Фильм включен в номинацию  «Мы есть» на кинофестивале  «Золотой абрикос».
«Рад участвовать в кинофестивале  «Золотой абрикос». Это мой первый фильм. Впервые мы показали его на армяно-турецкой киноплатформе»,- сказал Хаджи Орман.
Как передает «Арменпресс» с его слов, фильм показывает  встречу Энвера-паши с Иоганнесом Лепсиусом. Лепсиус – влиятельный богослов, выстушпающий от имени немецких миссионеров.
Чтобы прекратить «депортацию» армян, он едет в Стамбул, в военный штаб, где может встретиться с самым влиятельным генералом -  Энвером-пашой. Он хочет применить дипломатическое и политическое давление. Энвер-паша с вежливым безразличием остается глух к его доводам. С середины беседа переходит в философское, интеллектуальное русло, напоминающее то шахматы, то бокс.  Энвер пытается навязать собеседнику «непристойное предложение»; тот принимает решение и прекращает разговор.
«Встреча длилась час, в фильме – 20 минут. Как достойный человек и друг армян, Лепсиус верил, что может повлиять на Энвера-пашау, однако как человек наивный, он не знал, что Германия сотрудничает с турецким правительством; об этом он узнал позже»,- сказал Хаджи Орман.
По его словам, встреча показывает мотивы, движущие турецким правительством в программе Геноцида.
«Хотел, чтобы люди знали об этом и снял этот фильм. Эта встреча – идея о том, как начинался Геноцид»,- сказал он, подчеркнув, что будет обращаться к политическим темам в своем дальнейшем творчестве.
После учебы в университете Хаджи Орман 10 лет являлся директором фонда BEKSAV (исследования в областях науки, образования, искусства); в то же время он был главным редактором журнала  «Sanat and Hayat» (Искусство и жизнь). Дважды подвергался арестам по политическим мотивам, побывал в тюрьме и вышел на свободу.  Он подготовил в печать множество книг вместе с Рагобом Зараколу.