Ադրբեջանի «սեւ ցուցակում» հայտնված ռուս մեծահարուստը բոլորին հրավիրում է այցելել ԼՂՀ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանցի մեծահարուստ ձեռնարկատեր Գերման Ստերլիգովը, ով կնոջ եւ 5 երեխաների հետ մտադիր է հաստատվել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում, պատմել է ճշմարտությունը, ինչու է հեռացել Ռուսաստանից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, REN TV հեռուստաալիքին Ստեփանակերտում տված հարցազրույցում Ստերլիգովն ասել է. «Ես կպատմեմ հասարակ, պարզ ճշմարտությունը, որը կարող է շատերին դուր չգալ, բայց, այդուհանդերձ, դա լավ է այն անհիմն ենթադրություններից, ինչ այժմ պատմում են իմ եւ իմ ընտանիքի մասին»:
Ձեռնարկատերը նշել է, ինչքան հիասքանչ է համարում այն վայրը, որտեղ որոշել է փոխադրվել:
«Լեռնային Ղարաբաղը հրաշալի ժողովրդով հիանալի հող է: Եվ երջանիկ են այն հայերը, որոնք ունեն նման հայրենիք, նման պատմություն, նման գեղեցկություններ: Ես շրջել եմ ամբողջ աշխարհում եւ ոչ մի տեղ նման վայր չեմ տեսել: Նման գեղեցկություն, նման բերրիություն եւ ամենագլխավորը` մարդկանց միջեւ նման բարյացակամ եւ սիրալիր հարաբերություններ: Այստեղ ընդհանրապես ագրեսիայի զրոյական մակարդակ է», -ասել է նա:
Ընդ որում, Ստերլիգովը դիմել է Ռուսաստանի քաղաքացիներին. «Եթե այժմ ռուսաստանցիները նայում են ինձ, դա ձեզ բացատրել հնարավոր չէ: Ոչ թե այն բանի համար են ինձ լավ վերաբերվում, որ ես հյուր եմ, այլ նրանք սիրալիր են վերաբերվում միմյանց: Այսինքն, դրա համար պետք է լինել այստեղ:
Ես երջանիկ եմ, որ այստեղ եմ բերել իմ երեխաներին, որովհետեւ ես նրանց պատմել էի, ինչպես տեսականորեն մարդիկ պետք է վերաբերվեն իրար: Որովհետեւ ժամանակակից Ռուսաստանում իրականում նման հարաբերություններ, ցավոք, չկան: Իսկ Լեռնային Ղարաբաղում այն կա: Այստեղ նրանք դա տեսնում են: Եվ դա հիանալի օգտակար դաս է նրանց համար»:
Իր անկեղծ խոսքի վերջում Ստերլիգովը մեկ անգամ եւս ընդգծել է ինչքան եզակի է համարում այն վայրը, որտեղ այժմ գտնվում է. «Այնպես որ, եկեք Լեռնային Ղարաբաղ, որպեսզի հասկանաք, ինչի մասին եմ խոսում: Սա աշխարհում հազվագյուտ վայր է: Սա վաղեմի մարդկային հարաբերությունների արգելոց է, որ պահպանել է հայ ժողովուրդը», -ամփոփել է խոսքը Ստերլիգովը:
Ստերլիգովն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ առաջիկա հունիսի 13-ին Շուշիում մամուլի ասուլիս է տալու, հրավիրել է բոլոր ցանկացողներին մասնակցել դրան, եւ խոստացել անկեղծորեն պատասխանել բոլոր հետաքրքրող հարցերին:
Ի դեպ, Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Հիքմեթ Հաջիեւն օրերս հայտարարել էր, որ պատրաստվում են տխրահռչակ «սեւ ցուցակում» ընդգրկել նաեւ Գերման Ստերլիգովին:

Российский олигарх, оказавшийся в «черном списке» Азербайджана, приглашает всех посетить НКР
Российский олигарх Герман Стерлигов, который намерен с женой и 5 детьми поселиться в Арцахе, рассказал правду о причинах своего отъезда из РФ. Как передает «Арменпресс», в своем интервью, данном REN TV в Степанакерте, Герман Стерлигов сказал: «Я расскажу простую правду, которая многим не понравится, однако это лучше, чем те беспочвенные предположения, которые распространяют обо мне и о моей семье».
Бизнесмен особо отметил прелесть места, где он сейчас находится.
«НКР – прекрасная земля с прекрасным народом. Счастливы те армяне, у кого такая родина, история, такие красоты. Я объехал весь свет, но такого места не видал. Такая красота, плодородие, а самое главное – доброжелательность людей. Здесь нулевой уровень агрессии», - сказал он.
Герман Стерлигов обратился к гражданам России: «Если россияне видят меня сейчас, вам это не объяснить. Они не просто относятся ко мне хорошо, так как я гость, они благожелательны и друг к другу. Надо быть здесь, чтобы это понять.
Я счастлив, что привез сюда детей, так как я им рассказывал, как теоретически должны люди относиться друг к другу. К сожалению, в современной России таких отношений нет. А в НКР – есть. Они видят это здесь. Это прекрасный, полезный урок для них».
В конце своих откровений он еще раз подчеркнул, что считает это место уникальным. «Так что, приезжайте в НКР, чтобы понять, о чем я говорю. Это редкое место на земле. Это заповедник древних отношений между людьми, который сохранил армянский народ», - завершил Герман Стерлигов.
Ранее он говорил, что 13-го июля даст в Шуши пресс-конференцию, пригласил всех желающих и пообещал откровенно ответить на все вопросы.
Напомним, что пресс-секретарь МИД Азербайджана Хикмет Гаджуев заявил на днях, что они готовятся внести Германа Стерлигова в «черный список» Азербайджана.