Նվազագույն աշխատավարձն այսօրվանից կկազմի 55 հազար դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում նվազագույն աշխատավարձը հուլիսի 1-ից ավելանում է 5 հազար դրամով` կազմելով 55 հազար դրամ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` համապատասխան փոփոխությունը  կատարվել էր «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» ՀՀ օրենքում 2014 թվականին:
ՀՀ ազգային ժողովի որոշմամբ` 2015թ. սոցիալական ոլորտին պետական բյուջեով հատկացվել էր 385 մլրդ դրամից ավելի գումար կամ պետական բյուջեի ընդհանուր ծախսերի ավելի քան 29 տոկոսը: Բացի այդ՝ սոցիալական ոլորտին բյուջեից լրացուցիչ հատկացվել էր 41 մլրդ դրամ՝ պայմանավորված աշխատավարձերի բարձրացմամբ:
Աշխատվարձերի նախորդ բարձրացումը եղել էր 2014 թվականի հունվարի 1-ից` երբ նվազագույն աշխատավարձը 45 հազար դրամի փոխարեն դարձավ 50  հազար դրամ: Իսկ ավելի վաղ, 2013թ. հուլիսի 1-ից Հայաստանում նվազագույն աշխատավարձը բարձրացել էր 10 հազար դրամով՝ 35 հազար դրամից դառնալով 45 հազար դրամ:

From July 1 minimum salary makes AMD 55,000
YEREVAN, JULY 1, ARMENPRESS: The minimum salary in the Republic of Armenia will be increased by 5,000 drams from July 1, making 55,000. Armenpress reports that the corresponding amendment was made to the law of the Republic of Armenia “On minimal monthly salary” in 2014.
By the decision of the National Assembly of the Republic of Armenia, in 2015 385 billion drams or more than 29% of the total expenses of the state budget were allocated to the social sector from the state budget. Moreover, 41 billion drams were additionally allocated from the state budget to the social sector to increase the salaries.