Մեքսիկան Թրամփի արած արտահայտությունների պատճառով չի մասնակցի «Միսս Տիեզերք» մրցույթին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեքսիկան հրաժարվել Է իր ներկայացուցչին ուղարկել «Միսս Տիեզերք» գեղեցկության մրցույթին՝ դրա իրավատեր Դոնալդ Թրամփի կողմից այս երկրից ներգաղթյալների վերաբերյալ արված արտահայտությունների պատճառով, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով El Universal թերթին:
«Միսս Տիեզերք-1991» տիտղոսը նվաճած Լյուպիտա Ջոնսը, որը Grupo Televisa մեդիահոլդինգի հետ միասին գեղեցկության ազգային մրցույթի կազմակերպիչն Է, հայտնել Է, որ մտադիր չԷ մասնակցել Թրամփի հետ կապված որեւԷ նախագծի: Ջոնսը վստահություն Է հայտնել, որ Թրամփի հայտարարությունները մեծ վնաս են հասցրել «Միսս Տիեզերք» մրցույթին:
Հունիսի 16-ին, հայտարարելով 2016 թվականին ԱՄՆ-ի նախագահի պաշտոնի համար առաջադրվելու մտադրության մասին, Թրամփը մեքսիկացի ներգաղթյալներին անվանել Է հանցագործներ եւ բռնացողներ: Նրա կարծիքով՝ Մեքսիկան ԱՄՆ Է ուղարկում ոչ լավագույն մարդկանց, «այլ նրանց, ովքեր բազմաթիվ խնդիրներ ունեն»: «Նրանք թմրանյութեր եւ հանցագործություններ են բերում այստեղ»,-ընդգծել Է նա:
Այդ արտահայտությունները վրդովմունք են առաջացրել Մեքսիկայում: Ամերիկյան Univision հեռուստաալիքը, որը հեռարձակում Է իսպաներեն լեզվով, հրաժարվել Է ցուցադրել «Միսս Տիեզերք» մրցույթը: Հունիսի 30-ին Թրամփը հեռուստաալիքի դեմ հայց Է ներկայացրել 500 մլն դոլարի չափով՝ մրցույթի հեռարձակման պարտավորագիրը խախտելու համար:

Мексика отказалась от участия в «Мисс Вселенная» из-за высказываний Трампа
Мексика отказалась отправлять свою представительницу на «Мисс Вселенная» из-за высказываний правообладателя конкурса красоты Дональда Трампа об иммигрантах из этой страны.Как передает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ruоб этом сообщает газета El Universal.
Обладательница титула «Мисс Вселенная-1991» Люпита Джонс, которая вместе с медиахолдингом Grupo Televisa является организатором национального конкурса красоты, сообщила, что не намерена принимать участие в любом проекте, связанном с Трампом. Джонс выразила уверенность, что высказывания Трампа нанесли большой вред конкурсу «Мисс Вселенная».
16 июня, объявляя о намерении баллотироваться на пост президента США в 2016 году, Трамп назвал мексиканских иммигрантов преступниками и насильниками. По его мнению, Мексика отправляет в США не лучших людей, «а тех, у кого полно проблем». «Они привозят сюда наркотики и преступления», — подчеркнул он.
Высказывание вызвало возмущение в Мексике. Американский телеканал Univision, вещающий на испанском языке, отказался показывать конкурс «Мисс Вселенная». 30 июня Трамп подал иск против телеканала в размере 500 миллионов долларов за нарушение контракта о трансляции конкурса.