Ռիմա Վարժապետյանը դիմակազերծել է իսրայելական պարբերականներում հակահայ հոդվածների հեղինակներին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հրեական համայնքի նախագահ Ռիմա Վարժապետյան-Ֆելլերը բաց նամակով դիմել է Ամերիկայի հրեական կոմիտեի գործադիր տնօրեն Դեյվիդ Հարրիսին` մի շարք «վերլուծաբանների» կողմից վերջին շրջանում իսրայելական պարբերականներում Հայաստանի, հայ ժողովրդի և իր` որպես Հայաստանի հրեական համայնքի առաջնորդի դեմ ատելություն քարոզող հոդվածներ հրապարակելու հետ կապված:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` Ռիմա Վարժապետյանի նամակում մասնավորապես նշված է.
«Հարգելի պարոն Հարրիս,
Դիմում եմ Ձեզ՝ ցանկանալով հրավիրել Ձեր ուշադրությունը այն հանգամանքի վրա, որ վերջին ամիսների ընթացքում իսրայելական պարբերականներում մի շարք այսպես կոչված վերլուծաբանների՝ Արիե Գուտի, Ալեքսանդր Մուրինսոնի, Մաքսիմ Գուաինի կողմից տպագրվում են Հայաստանի, հայ ժողովրդի և իմ, որպես Հայաստանի հրեական համայնքի առաջնորդի, դեմ ատելություն քարոզող հոդվածներ (Baku to the future: Azerbaijan, not Armenia, is Israel's true ally http://www.haaretz.com/opinion/.premium-1.623390, Anti-Semitism in Armenia, http://thehill.com/blogs/congress-blog/foreign-policy/227301-anti-semitism-in-armenia ):
Վերը նշված հեղինակների կենսագրությունը և նրանց հոդվածների բովանդակությունը վկայում է, որ նրանք փորձում են հանրային կարծիքը, մասնավորապես հրեաների շրջանում, տրամադրել հայ ժողովրդի դեմ՝ ստվերելով հայ և հրեա ժողովուրդների դարերի պատմություն ունեցող հարաբերությունները:
Բացահայտ կեղծ փաստերով և մանիպուլիացիայի անհաջող փորձերով վերջին հոդվածը պատկանում է Արիե Գուտին (http://www.jewishjournal.com/opinion/article/armenia_immortalizes_fascists_anti_semites_who_participated_in_the_holocaus):
Նախկինում Ադրբեջանի քաղաքացի հեղինակը (նա հրեա է, այլ ոչ ադրբեջանցի), որի ֆեյսբուքյան օգտահաշիվն անգամ ցույց է տալիս նրա ձգտումը ստանալու ադրբեջանական իշխանությունների բարյացկամությունը, կեղծում է փաստերը՝ հանդես գալով իբրև թե ՛՛օբյեկտիվ՛՛ վերլուծաբանի դիրքերից:
Հոդվածում հեղինակը հերթական անգամ փորձում է համոզել մեզ բոլորիս Հայաստանում հակասեմականության առկայության մասին: Հետաքրքիր է, որ Գուտը, Գաուինն ու Մուրինսոնը արդեն շուրջ մեկ տասնյակ հոդված են գրել, որոնցում թութակի պես իրար կրկնում են, որ Հայաստանում իբրև թե առկա են հակասեմականության բազմաթիվ դրսևորումներ, սակայն նրանց բերած օրինակները կամ կեղծ են կամ աղավաղված:
Հրեական համայնքի իրավունքները երբևէ կասկածի չեն դրվել այստեղ: Հայ ժողովուրդը մշտապես հարգանք է ցուցաբերել հրեաների և հրեաների անցած պատմական ուղու նկատմամբ: Այս հարուստ մշակույթով հինավուրց հողում Հայաստանի հրեական համայնքը անհիշելի ժամանակներից իրապես գտել է իր ազատ կենսագործունեության և մշակույթի հարստացման համար բարեբեր միջավայր: Հրեաների` Հայաստանում միջին դարերից եկող ներկայության վկայություն հանդիսացող հուշարձան-գերեզմանատունը պահպանվել է հենց ժողովրդի և իշխանությունների հոգատար վերաբերմունքի շնորհիվ: Հեղինակը ոչ միայն անտեսում է այս ամենը, այլ նաև խիստ վիրավորական արտահայտություններ է թույլ տալիս Հայաստանի հրեական համայնքի մասին, ինչը հենց ինքնին հակասեմականության օրինակ է:
Ինչպես վերջերս Երևանում տեղի ունեցած «Ընդդեմ ցեղասպանությունների հասարակական-քաղաքական գլոբալ ֆորումի» ժամանակ նշեց Հրեական համաշխարհային կոնգրեսի փոխնախագահ Միխայիլ Խլենովը, Հայաստանի հրեական համայնքը թեև փոքր, բայց լավ կազմակերպված և հպարտ համայնք է, որն իր գործունեությամբ նպաստում է ինչպես հրեական մշակույթի հարստացմանը, այնպես էլ երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության ամրապնդմանը:
Այս տարի Հոլոքոստի հիշատակի օրը հրեական համայնքին համապատասխան ուղերձ է հղել նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Մայիսին ԱՄՆ կատարած այցելության ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը նաև այցելեց Հոլոքոստի հիշատակի թանգարան:
Հայաստանը տարածաշրջանի միակ երկիրն է, որտեղ Հոլոքոստի թեման ներառված է դպրոցական կրթական ծրագրերում, իսկ, համապատասխան տարբեր հաշվարկների, Հոլոքոստի վերաբերյալ իրազեկվածության տեսանկյունից հայերն առաջիններից մեկն են աշխարհում:
Գուտի հոդվածում հերթական անգամ շահարկվում է Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին հայկական սփյուռքի որոշ ներկայացուցիչների կողմից նացիստների հետ համագործակցության փաստը: Պատմագիտության կողմից հաստատվել է, որ հայկական լեգիոնը չի մասնակցել մարտական գործողություններին և տեղակայված է եղել թիկունքում, հիմնականում՝ Ֆրանսիայում, Հոլանդիայում և Լեհաստանում: Նացիստ առաջնորդները երբեք չեն վստահել հայկական լեգիոնին: 1942թ. դեկտեմբերի 12-ին Հիտլերը ասել է. <<Չնայած Ռոզենբերգի և ռազմական գործիչների հայտարարություններին՝ ես չեմ վստահում հայերին>>: Հայկական լեգիոնի անդամները երբեք առիթը բաց չեն թողել ապստամբելու նացիստների դեմ և միանալու դիմադրության շարժման խմբերին: Հայ ռազմագերիները կարևոր դերակատարություն են ունեցել Հարավային Ֆրանսիայի ազատագրության գործում: Հայ ռազմագերիների մեկ այլ խումբ դիմադրության շարժմանն է մասնակցել Հոլանդիայում:
Հավանաբար Արիե Գուտը տեղյակ է, որ գերմանական զինված ուժերում երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին Ադրբեջանական լեգեոնն իր թվակազմով մոտ չորս անգամ ավելին է եղել, քան հայկականը: Այդ լեգեոնի մասնակցությամբ լեհերի և հրեաների` մի շարք կոտորածներ են իրականացվել (մասնավորապես, շուրջ 40000 կյանք խլած Վոլայի կոտորածը): Այսօր Ադրբեջանում պետական մակարդակով հերոսացվող Ադրբեջանի Ժողովրդավարական Հանրապետության (1918-1920թթ.) նախագահ Մամեդ Էմին Ռասուլզադեն ևս մեծ ջանքեր է գործադրել Ադրբեջանական ռազմագերիներին նացիստական բանակի ստորաբաժանման շարքերը համալրելու գործում:
Ինչ վերաբերում է հայերին, ապա նրանք նացիզիմի դեմ պայքարի առաջին շարքերում են կանգնած եղել ինչպես Կարմիր բանակում, այնպես էլ սփյուռքում: Հայ ժողովրդի Երկրորդ աշխարհամարտին կես միլիոնից ավել մասնակիցներից միայն կեսն է տուն վերադարձել: Արյունալի բոլոր ճակատամարտերին մասնակցած հայ զինվորները շատ մարդկանց, ներառյալ հրեաների են փրկել ֆաշիստական լծից:
Արդեն ավանդույթ դարձածի պես Գուտի հոդվածում տեղ է հատկացված նաև ադրբեջանա-թուրքական հակահայ քարոզչության թեզերին` Հայոց ցեղասպանության լկտի ժխտողականությանը և 1992թ. Խոջալուի իրադարձությունների` պաշտոնական Բաքվի գնահատականնրի կրկնությանը: Եվ դա արվում է ոչ պրոֆեսիոնալ ձևով` կոնտեքստից կտրելով ՀՀ Նախագահի հարցազրույցի մի հատվածը: Իրականում Խոջալուի իրադարձությունների վերաբերյալ լավ կլինի, որ պարոն Գուտը մեջբերի հենց Ադրբեջանի այն ժամանակվա նախագահ Մութալիբովի հարցարզույցը, որն ամբողջությամբ լույս է սփռում, թե ովքեր են դրա կազմակերպիչները և ովքեր են այսօր օգտագործում այն քարոզչական ճակատում:
Ես հրեական ընտանիքում եմ մեծացել: Պատերազմի առաջին իսկ օրերից իմ հայրը մեկնել է ռազմաճակատ և հասել մինչև Բեռլին՝ ստանալով բազմաթիվ ռազմական պարգևներ: Մայրս ծնողների և իմ ավագ եղբոր հետ միասին երեք անգամ էվակուացվել է: Իմ ամուսնու նախնիները, ովքեր հայեր են, տուժել են Օսմանյան Թուրքիայում իրականացված ցեղասպանությունից, ընտանիքի մեծ մասը չի փրկվել:
Իմ ընտանիքը ջանք չի խնայել Հայաստանի և Իսրայելի միջև բարեկամական կապերը ամրացնելու համար՝ մաղթելով երկու երկրներին և իհարկե երկիր մոլորակի բոլոր ժողովուրդներին խաղաղություն և բարգավաճում:
Դժբախտաբար, Գուտի նման տմարդիները և սադրիչները մեղադրում են ինձ նացիզմին, ֆաշիզմին և հակասեմականությանը աջակցման մեջ:
Նրանք մոռացել են, որ ոչ ոք իրավունք չունի նման անպատասխանատու հայտարարություններ անել, որ նման արտահայտությունները օդի մեջ չի կարելի հնչեցնել: Դրա համար հնարավոր է իրավական պատասխանատվության ենթարկել: Ցավալի է, որ հեղիանակավոր թերթերը և ամսագրերը տպագրում են այդ տխմարությունները առանց մտածելու հեղինակության մասին:
Ձեր գլխավորած կազմակերպությունը մշտապես հանդես է եկել ժողովուրդների միջև հանդուրժողականության ամրապնդման դիրքերից և պայքարել է ատելության խոսքի դեմ: Իմ կողմից մատնացույց արվող հոդվածագիրները փորձում են հենց հրեա հասարակությանն օգտագործել հակահայկական իրենց կեղտոտ քարոզչական հնարքներում: Ես երախտապարտ եմ Ձեզ և հպարտ եմ, որ տարիներ շարունակ հրավիրվում եմ ամեն տարի անցկացվող Ամերիկայի հրեական կոմիտեի ֆորումին, որի նիստերին մեծ ուշադրություն է հատկացվում հանդուրժողականության ամրապնդմանը և կրոնական ատելության տարածման դեմ պայքարի հարցերին:
Հուսով եմ, որ իմ այս մտահոգվածությունը ուշադրության կարժանանա Ձեր կողմից և մենք կկարողանանք համատեղ ջանքեր գործադրել նման կարգի սադրիչ գործողություններին հակազդելու ուղղությամբ»:

Римма Варжапетян обличила авторов антиармянских статей в израильских газетах
Председатель еврейской общины Армении Римма Варжапетян-Феллер обратилась с открытым письмом к исполнительному директору Американского еврейского комитета Дэвиду Харрису в связи с публикацией некоторыми «аналитиками» в израильских СМИ статей, пропагандирующих ненависть к Армении, армянскому народу и к ней – как лидеру еврейской общины Армении.
Как передает Арменпресс, Римма Варжапетян-Феллер пишет:
«Дорогой господин Харрис!
Обращаюсь к Вам, стремясь привлечь Ваше внимание на то обстоятельство, что за последние месяцы в израильской печати периодически появляются статьи, разжигающие и пропагандирующие ненависть к Армении и армянскому народу, а также ко мне, как руководителю Еврейской общины Армении. Эти статьи написаны так называемыми аналитиками – Арье Гутом, Александром Муринсоном и Максимом Гауином. (Baku to the future : Azerbaijan, not Armenia, is Israel's true ally http://www.haaretz.com/opinion/.premium-1.623390 , Anti-Semitism in Armenia, http://thehill.com/blogs/congress-blog/foreign-policy/227301-anti-semitism-in-armenia ).
Биография вышеупомянутых авторов, а также содержание статей свидетельствуют о том, что они усиленно пытаются настроить общественное мнение и, особенно евреев, против армянского народа, бросая тень на насчитывающие вековую историю отношения двух народов.
Неприкрыто ложными «фактами» и попытками манипуляции
отличается последняя статья Арье Гута. (http://www.jewishjournal.com/opinion/article/armenia_immortalizes_fascists_anti_semites_who_participated_in_the_holocaus).
Бывший гражданин Азербайджана (он еврей, а не азер), чья страница на Фейсбуке показывает его стремление получить признание властей Азербайджана, спекулирует и манипулирует данными, выступая с позиции якобы «объективного» аналитика.
В статье автор в очередной раз пытается убедить в наличии антисемитизма в Армении, а также Диаспоре. Примечательно, что Гут, Гауин и Муринсон написали около десяти статей, целью которых является доказать присутствие многочисленных проявлений антисемитизма в Армении, однако, приведенные примеры либо ложные, либо искаженные. В Армении никогда ни один представитель власти, какой-либо партии или общественной организации не позволял себе антисемитских высказываний.
Права Еврейской общины Армении никогда не ставились под сомнение. Армянский народ всегда проявлял глубокое уважение к евреям и восхищение пройденным нами историческим путем. Испокон веков евреи нашли на этой древней земле с богатой культурой благоприятную среду для свободной жизнедеятельности и обогащения своей культуры.
Свидетельством того является средневековое еврейское поселение и кладбище, сохранившееся благодаря бережному отношению именно армянского народа и властей.
Автор не только игнорирует все это, но еще и позволяет резко оскорбительные выражения в мой адрес и в адрес еврейской общины Армении, что само собой является примером антисемитизма.
Как отметил вице-президент Всемирного еврейского конгресса Михаил Членов на Глобальном общественно-политическом форуме “Против преступления геноцида”: “Несмотря на малочисленность еврейской общины Армении она состоявшаяся и гордая, которая своей деятельностью способствует как обогащению еврейской культуры, так и укреплению вековой дружбы двух народов”.
В Армении никогда не отрицали Холокост. В этом году Президент Армении Серж Саргсян направил eеврейской общине послание, приуроченное к Международному дню Памяти жертв Холокоста. Находясь в начале мая с рабочим визитом в США, он также посетил мемориальный комплекс – музей Холокоста.
Армения – единственная страна в регионе, где тема Холокоста включена в учебную программу, а, согласно соответствующим подсчетам, по осведомленности о Холокосте – армяне занимают одно из первых мест в мире.
В статье Гут в очередной раз спекулирует фактом сотрудничества с Германией некоторых представителей армянской диаспоры в годы Второй мировой войны. То, что армянский легион не принимал участия в боевых действиях и был расквартирован в тылу – во Франции, Голландии и Польше – исторический факт. Немецкое руководство никогда не питало доверия к армянскому легиону. 12-го декабря 1942г. Гитлер заявил: «Несмотря на все декларации Розенберга и военных, я не доверяю армянам». Армянский легион ни разу не упустил возможности выступать против нацистов и примыкал к группам сопротивления. Армянские военнопленные сыграли значимую роль в освобождении юга Франции, в то время как другая группа военнопленных участвовала в сопротивлении в Голландии.
Вероятно, Арье Гут также в курсе, что в годы Второй мировой войны в вооруженных силах Германии азербайджанский легион по числу в четыре раза превосходил армянский. При участии этого легиона был осуществлен ряд погромов (в частности, около 40.000 погибло в Волынской резне). Сегодня героизируемый в Азербайджане на государственном уровне Президент Азербайджанской Демократической Республики (1918-1920гг.) Мамед Эмин Расулзаде, также приложил немало усилий по внедрению азербайджанских военнопленных в ряды нацистской армии.
Что касается армян, то они находились в первых рядах в борьбе с нацизмом, как в Красной армии, так и в Диаспоре. Из более полумиллиона участвовавших во Второй Мировой Войне армян домой вернулась лишь половина. Армянские воины участвовали во всех кровопролитных сражениях, освободив от фашистского ига множество народов, в том числе и евреев.
Уже подобно устоявшейся традиции в статье отведено место азербайджано-турецкой антиармянской пропаганде – наглое отрицание Геноцида армян и повторение риторики официального Баку о событиях в Ходжалу 1992г. И это делается не профессионально. В действительности, было бы лучше, если бы о событиях в Ходжалу Арье Гут процитировал тогдашнего Президента Азербайджана Муталибова, который полностью пролил свет на организаторов этих событий и тех, кто сегодня использует это на пропагандистском фронте.
Я выросла в еврейской семье. Мой отец с первых дней войны ушел на фронт и дошел до Берлина, получив множество боевых наград. Моя мама вместе с родителями и моим старшим братом трижды была в эвакуации. Предки моего мужа, армяне – пострадали во время геноцида в Османской Турции, большая часть семьи не спаслась.
Моя семья делает все возможное для укрепления дружеских связей между Арменией и Израилем, желая этим странам и, конечно, всем людям на земле мира и благополучия.
К сожалению, такие нелюди, как Гут и ему подобные провокаторы, обвиняют меня в “пособничестве нацизму, фашизму и антисемитизму”.
Они, наверно, забыли, что такими фразами не бросаются. За это можно и в тюрьму угодить.
При этом уважаемые газеты и журналы печатают эту чушь, не задумываясь в первую очередь о собственной репутации.
Возглавляемая Вами, уважаемый г-н Харрис, организация регулярно выступает с позиции укрепления толерантности между народами и борьбы с проявлениями ненависти.
Упомянутые мною авторы статей пытаются использовать еврейские СМИ и еврейскую общественность в своих грязных пропагандистских уловках.
Я благодарна Вам и горжусь, что многие годы являюсь участником ежегодных Форумов Американского еврейского комитета, на заседаниях которого уделяется большое внимание воспитанию толерантности и борьбе с разжиганием межнациональной розни.
Надеюсь, что Вы разделите мою обеспокоенность и нам удастся приложить совместные усилия в направлении противостояния подобным провокационным действиям.