Բելգիայի ազգային նվագախումը հանդես է եկել Ցեղասպանության տարելիցին նվիրված համերգով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում` Բելգիայի Արվեստների պալատի հռչակավոր համերգասրահում, ապրիլի 26-ին կայացել է Բելգիայի ազգային նվագախմբի համերգը` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Համերգը կազմակերպվել էր Բելգիայի Արվեստների պալատի, «Քեզ համար, Հայաստա՛ն» փառատոնի և Բելգիայում ՀՀ դեսպանության կողմից: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, համերգին ներկա են եղել Բելգիայի մշակույթի նախարար Ջոել Միլկեն, ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արև Սամուելյանը, Բելգիայի պետական մարմինների ու ԵՄ կառույցների ներկայացուցիչներ, դեսպաններ, հայ համայնքային կառույցների ղեկավարներ և անդամներ, Բելգիայի հասարակության լայն շրջանակների և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ` շուրջ 2500 հոգի:
Միջոցառման մեկնարկին Բելգիայում ՀՀ դեսպան, ԵՄ-ում ՀՀ առաքելության ղեկավար Թաթուլ Մագարյանի առաջարկությամբ ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Ողջույնի խոսքում դեսպան Մարգարյանը նշել է, որ Ցեղասպանության կազմակերպիչների նպատակն էր ոչ միայն բնաջնջել հայ ազգը, այլև նրա դարավոր և հարուստ մշակութային ժառանգությունը: Ներկայացնելով մեր մշակույթն աշխարհին` մենք վերահաստատում ենք մեր հզոր մշակութային ավանդույթները, կիսում մեր երաժշտության, արվեստի բերկրանքը մեր բարեկամների հետ: Դեսպանն ընդգծել է մշակույթի պահպանման ու հարստացման հրամայականը և մշակութային երկխոսության զարգացման կարևորությունը չարիքի նկատմամբ քաղաքակրթության հաղթանակի գործում:
Համերգը, որը բելգիական պարբերականների կողմից անվանվել է տարվա կենտրոնական մշակութային միջոցառումներից մեկը, ղեկավարել է հայտնի դիրիժոր Ջորջ Փելհիվանյանը, իսկ դրա մենակատարներն են եղել հռչակավոր երաժիշտներ Միշա Մայսկին, Սերգեյ Նակարյակովը, Մաքսիմ Վենգերովը: Համերգին հնչել են Կոմիտասի, Արամ Խաչատրյանի, Պյոտր Չայկովսկու, Մաքս Բրուխի, Ալեքսանդր Հարությունյանի և երիտասարդ հայ կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Իրադյանի ստեղծագործությունները:

National Orchestra of Belgium gives concert dedicated to the Armenian Genocide Centennial
YEREVAN, 28 APRIL, ARMENPRESS. On April 26, the National Orchestra of Belgium gave a concert dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide at the famous Chamber of Arts of Belgium. The concert was organized by the Chamber of Arts of Belgium, the organizers of the “For You, Armenia!” Festival and representatives of the Embassy of the Republic of Armenia in Belgium. As the Department of Press, Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, among those attending the concert were Belgian Minister of Culture Joëlle Milquet, Deputy Minister of Culture of the Republic of Armenia Arev Samuelyan, representatives of Belgium’s state authorities and EU structures, Ambassadors, leaders and members of local Armenian community organizations, wide circles of Belgian society and nearly 2,500 mass media representatives.
In the beginning, by the suggestion of Armenia’s Ambassador to Belgium, Head of the Armenian Mission to the European Union Tatul Margaryan, the attendees respected the memory of the victims of the Armenian Genocide with a moment of silence. In his speech, the Ambassador underscored the imperative of preserving and enriching culture and the importance of the development of cultural dialogue in the victory of civilization over evil.
During the concert that Belgian presses referred to as one of the major cultural events of the year, the orchestra was conducted by famous conductor George Pehlivanian and performed the songs of Komitas, Aram Khachaturian, Pyotr Tchaikovsky, Max Bruch, Alexander Harutyunyan and young Armenian composer Alexander Iradyan.