Ուրուգվայում կայացել է Ցեղասպանություն 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման բազմահազարանոց քայլարշավ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի մայրաքաղաք Մոնտեվիդեոյում կայացել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված քայլարշավ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով PrensaArmenia.com.ar-ը, քայլարշավին մասնակցել են Մոնտեվիդեոյի քաղաքապետը, սենատորներ, նախարարներ, քաղաքական կուսակցությունների եւ իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Քայլարշավը, որին մասնակցել է շուրջ 3000 մարդ, մեկնարկել է մայրաքաղաքի Անկախության հուշարձանի մոտից: Ուրուգվայի Հայ երիտասարդների ասոցիացիան տարածել է նաեւ հայտարարություն, որտեղ ասվում է. «Հարյուր տարի է անցել այն օրից, երբ Օսմանյան կայսրության առաջնորդները որոշեցին բնաջնջել հայ ժողովրդին երկրի երեսից: 100 տարի շարունակ Թուրքիան աղավաղում է պատմությունը: 100 տարի է՝ Թուրքիան փորձում է մեզ լռեցնել, եւ 100 տարի է՝ մենք ավելի բարձր ենք բղավում»:

Armenians of Uruguay marched for the Centennial of the Armenian Genocide
YEREVAN, 24 APRIL, ARMENPRESS. Over 3,000 people rallied in Uruguay on Thursday night April 23 for the Centennial of the Armenian Genocide. As “Armenpress” reports, citing PrensaArmenia.com.ar, the event was attended by the Armenian community of Uruguay, along with the Mayor of Montevideo, Senators, Deputies, Ministers, representatives of all political parties and human rights activists.
Thousands of people of all ages marched towards Plaza Independencia. The Armenian Youth of Uruguay issued a proclamation that reads as follows: "100 years have passed since the leaders of the Ottoman Empire decided to wipe off Armenians from the face of the Earth. For 100 years the Turkish state has attempted to distort history and for 100 years we have prevented it.”