Աշխարհի 10 ամենահայտնի հայերն ըստ The Guardian-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական հեղինակավոր The Guardian պարբերականը կազմել է աշխարհի ամենահայտնի 10 հայերի ցանկը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ցանկում ներառված են աշխարհի տարբեր ծայրերում գործունեություն ծավալած և հռչակ ձեռք բերած հայերը: Պարբերականը հիշեցրել է, որ հայկական սփյուքը կազմում է շուրջ 10 մլն մարդ, ինչը 3 անգամ գերազացում է Հայատանի բնակչության թվաքանակը:
Ամենահայտնի հայերի ցանկը գլխավորում է 68-ամյա երգչուհի եւ դերասան Շերիլին Սարգսյանը (Շեր), ում հայրը եղել է հայ: Շերը բազմիցս է խոսել հայկական արմատներին իր կապվածության մասին, իսկ օրերս «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում պատմել էր Հայոց ցեղասպանության և իր տատիկի պատմության մասին:
Քիմ Քարդաշյանը՝  34-ամյա ամերիկյան աստղը, հայտնի է դարձել իր ռեալիթի-շոուի և «պրոֆեսիոնալ սելֆիների» միջոցով: Նա վերջերս է եղել Հայաստանում, ծանոթացել իր արմատներին և հանդիպել Հայաստանի վարչապետի հետ:
Անդրե Աղասին 44-ամյա հայտնի թենիսիստ է, ում հայրը եղել է հայ, իսկ մայրը` իրանական ծագումով ամերիկուհի: Աղասին  իր մարզական կարիերայի ընթացքում արժանացել է 8 «Մեծ սաղավարտ»-ի:
Շառլ Ազնավուրը 90-ամյա աշխարհահռչակ երգիչ է և դերասան: Ազնավուրյանների ընտանիքը Ֆրանսիայում բնակություն է հաստատել 1915 թվականից հետո: Հենց Ֆրանսիայում էլ Շառլը մեծ համբավ է ձեռք բերել` նկարահանվելով ավելի քան 60 ֆիլմերում, ինչպես նաև գրել և կատարել է հարյուրավոր երգեր:
Սերգեյ Լավրովը Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարն է 2004 թվականից: 65-ամյա Լավրովը ծնվել է Մոսկվայում: Նրա հայրը հայ է, մայրը` ռուս:
Քըրք Քըրքորյանը հայտնի բիզնեսմեն է: 97-ամյա Քըրքորյանը Tracinda ընկերության գործադիր տնօրենն է, և նրա կարողությունը գնահատվում է շուրջ 4 մլրդ դոլար:
Ալեն Պրոստը  «Ֆորմուլա 1» ավտոարշավի մրցումների քառակի չեմպիոն է: 60-ամյա Պրոստի տատն ու պապը հայեր էին, ովքեր Հայոց ցեղասպանության տարիներին տեղափոխվել էին Ֆրանսիա:
Սերժ Թանկյանը System Of A Down ռոք-խմբի հայտնի մեներգիչն է, ում նախնիները Հայոց ցեղապսանությունը վերապրածներ են: Թանկյանը բազմաթիվ նախաձեռնություններով է հանդես եկել` նպաստելով  Ցեղասպանության հարցի բարձրաձայնմանն ու ճանաչմանը:
Դեյվիդ Դիկինսոնը 73-ամյա բրիտանացի հնավաճառ և հեռուստավարող է, ում մայրը եղել է հայ: Նրան որդեգրել են Ջիմ և Ջոյս Դիկինսոնները, և միայն 12 տարեկանում է Դեյվիդն իմացել, որ որդեգրված է: Նա երբեք չի հանդիպել իր կենսաբանական մորը, թեև նրա հետ նամակագրական կապի մեջ է եղել մինչև վերջինիս մահը:
Էնդի Սերկիսը  50-ամյա դերասան է, ով գլխավորապես հայտնի է «Մատանիների տիրակալը» և «Հոբբիթ» ֆիլմում խաղացած դերով, որտեղ մարմնավորել է Գոլումին: Նրա իրական ազգանունը Սարգսյան է եղել, որը դերասանը հետագայում փոխել է Սերկիսի:

10 самых известных армян мира по версии The Guardian
Известное британское издание The Guardian составило список 10 самых известных армян мира. Как сообщает Арменпресс, в список вошли армяне, которые занимаются разным видом деятельности в разных уголках мира. Издание напоминает, что армянская диаспора составляет около 10 млн человек, что в три раза больше населения Армении.
Список самых известных армян мира возглавляет 68-летняя певица и актриса Шер (Шерилин Саркисян), отец которой был армянином. Шер многократно говорила о своих армянских корнях, а на днях в Твиттере рассказала историю своей бабушки и Геноциде армян.
34-летняя американская звезда Ким Кардашян стала популярной благодаря своему реалити-шоу и «профессиональных селфи». Она недавно побывала в Армении, познакомилась со своими корнями и встретилась с премьер-министром Армении.
44-летний Андре Агаси является известным теннисистом. Его отец был армянином, а у матери были иранские корни. Агаси в своей карьере 8  раз удостаивался «Большого шлема».
90-летний всемирно известный Шарль Азнавур – певец, композитор и актер. Семья Азнавурян поселилась во Франции после 1915 года. Именно во Франции Шарль получил огромную популярность, снялся в более 60 фильмах, а также написал и исполнил сотни песен.
Сергей Лавров является министром иностранных дел России с 2004 года. 65-летний Лавров родился в Москве. Его отец армянин, а мать – русская.
Кирк Киркорян является известным бизнесменом. 97-летний Киркорян является исполнительным директором компании Tracinda, и его состояние оценивается в 4  млрд долларов.
Ален Прост является четырехкратным победителем «Формулы-1». Дедушка и бабушка 60-летнего Проста были армянами, которые в годы Геноцида армян сбежали во Францию.
Серж Танкян является солистом рок-группы System Of A Down. Его предки пережили Геноцид армян. Танкян выступал с многочисленными инициативами по признанию Геноцида армян.
73-летний британский антиквар и телеведущий Дэйвид Дикинсон является сыном армянки. Его усыновили Джим и Джойс Дикинсоны, и только в 12 лет Дэйвид узнал, что он является усыновленным ребенком. Он никогда не встречался со своей биологической матерью, хотя до самой ее смерти переписывался с ней.
Энди Серкис – 50-летний актер, который более известен по роли Голума в фильмах «Властелин колец» и «Хоббит». Его настоящая фамилия – Саркисян, однако актер потом поменял ее на Серкис.