ԵԱՏՄ-ին անդամակցելիս Հայաստանն առաջնորդվել է պետական շահով. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելիս Հայաստանն առաջնորդվել է պետական շահով: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը` Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում ապրիլի 17-ին տեղի ունեցած ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՄԽՎ հանդիսավոր լիագումար նիստի ավարտից հետո, որը նվիրված է եղել Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին, ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՄԽՎ-ում պատվիրակությունների ղեկավարների համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Ժամանակը ցույց տվեց, որ ՀՀ Նախագահի որոշումն արդարացված էր, եւ պատահական չէր, որ Հայաստանի խորհրդարանական ուժերի ճնշող մեծամասնությունը կողմ քվեարկեց Հայաստանի անդամակցությանը ԵՏՄ-ին: Միությանն անդամակցելով` Հայաստանի Հանրապետությունը դարձավ շուրջ 170 միլիոնանոց շուկայի մի մասը: Կցանկանայի կարեւորել նաեւ էժան էներգակիրների հասանելիությունը, ինչը Հայաստանի համար հեռանկարային նշանակություն ունի: Հայաստանի Հանրապետությունը սահմանին գազը ստանում է 189 ԱՄՆ դոլարով, իսկ նավթամթերքը ներկրում է 30 տոկոս ազատված մաքսատուրքով»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:

YEREVAN, 18 APRIL, ARMENPRESS. Armenia was guided with state interest by joining Eurasian Economic Union. The Vice President of the National Assembly of the Republic of Armenia Eduard Sharmazanov stated this during the joint press conference of the heads of delegations of IPA CIS member states. The plenary session of the IPA CIS member states was held in Tavrichesky Palace of Saint Petersburg on April 17, which was dedicated to the 70th anniversary of the Victory of the Great Patriotic War.
“The time demonstrated that the decision of the President of the Republic of Armenia was justified, and it was not accidental that the vast majority of the Armenian parliamentarians voted for Armenia's accession to the EEC. Accessing to ECC, the Republic of Armenia became a part of the 170 million market. I would like to highlight the availability of cheap energy, which has perspective significance for Armenia. The Republic of Armenia receives gas at the border by 189 USD, and imports oil products by 30 percent exempted from custom fee," as “Armenpress” reports, Eduard Sharmazanov noted.