Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցադրություն է տեղի ունեցել Փարիզի Հոլոքոստի հուշահամալիրում
ԵՐԵՎԱՆ,  3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզի Հոլոքոստի հուշահամալիրում ապրիլի 2-ին տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցադրության բացման պաշտոնական արարողությունը՝ Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Վիգեն Չիտեչյանի և հուշահամալիրի նախագահ Էրիկ դը Ռոթշիլդի գլխավորությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, նախքան պաշտոնական բացումը, դեսպան Չիտեչյանը հուշահամալիրի ղեկավարության հետ շրջել է ցուցասրահներով՝ ցուցադրության պատասխանատուներ, պատմաբան Իվ Տերնոնի և Կլեր Մուրադյանի ուղեկցությամբ: Այնուհետև հուշահամալիրի ամֆիթատրոնում մեկնարկել է բացման արարողությունը, որին ներկա են եղել ֆրանսիացի քաղաքական գործիչներ, հետազոտողներ, լրագրողներ և հարյուրավոր հյուրեր: Բացման խոսքով հանդես են  եկել դեսպան Չիտեչյանը, Էրիկ դե Ռոթշիլդը, Իվ Տերնոնը և Կլեր Մուրադյանը:
Իր խոսքում դեսպան Չիտեչյանն ընդգծել է բացառիկ ցուցադրության կարևորությունը՝ նախաձեռնության համար շնորհակալություն հայտնելով Հոլոքոստի հուշահամալիրի նախագահին և ցուցադրության պատասխանատու հետազոտողներին: Դեսպանն առանձնահատուկ արժևորել է Հոլոքոստի հուշահամալիրի և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի վերջին տարիներին հաստատված համագործակցությունը` գոհունակությամբ հայտնելով, որ մոտ ապագայում երկու հաստատությունների միջև հարաբերություններն էլ ավելի կխորանան՝ համագործակցության պայմանագրի կնքմամբ:
«Մեր պայքարը քաղաքակրթական պայքար է: Մենք ելնում ենք այն սկզբունքից, որ այս աշխարհում մարդու առաքելությունը վայրագություններ իրականացնելու մեջ չէ: Մեր պայքարն ուղղված է մարդու պատկերի և առաքելության խեղաթյուրման դեմ: Պայքար, որի նպատակն է պաշտպանել մարդկային էությունն ու արժանապատվությունը», - ավարտել է իր խոսքը դեսպանը:
Բացման արարողության պաշտոնական մասի ավարտից հետո ցուցադրվել են Ավրորա Մարդիգանյանի «Խոշտանգված Հայաստան» գրքի հիման վրա 1919թ. նկարահանված «Հոգիների աճուրդ» և պատմավավերագրական «Ցեղասպանության որբեր» ֆիլմերը: Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցադրությունը Հոլոքոստի հուշահամալիրում կշարունակվի մինչև սեպտեմբերի 27-ը:

В Мемориале Холокоста в Париже открылась выставка, посвященная Геноциду армян
В Мемориале Холокоста в Париже, под руководством посла Республики Армения во Франции Вигена Читечяна и председателя Мемориала Эрика де Ротшильда, 2-го апреля состоялось официальная церемония открытия выставки, посвященной 100-летию Геноцида армян.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, до официального открытия посол Читечян с руководством мемориала и в сопровождении ответственных за выставку, историка Ив Тернона и Клер Мурадян осмотрел выставочные залы. Затем в амфитеатре мемориала состоялась церемония открытия, на которой присутствовали французские политические деятели, исследователи, журналисты и сотни гостей. С приветственной речью выступили посол Читечян, Эрик де Ротшильд, Ив Тернон и Клер Мурадян.
В своей речи посол Читечян отметил важность особой выставки, поблагодарив за инициативу председателя Мемориала Холокоста и ответственных за выставку исследователей. Посол особо подчеркнул важность установленного за последние годы сотрудничества между Мемориалом холокоста и Музеем-институтом геноцида армян, с удовлетворением отметив, что в ближайшем будущем, посредством подписания договора о сотрудничестве отношения между двумя учреждениями продолжат углубляться.
«Наша борьба является цивилизованной борьбой. Мы исходим из того принципа, что миссия людей в этом мире не в осуществлении варварства. Наша борьба направлена против искажения облика и миссии человека. Борьба, целью которой является защита человеческой сущности и достоинства», - завершил свою речь посол.
По окончании официальной части церемонии открытия состоялся показ фильма «Аукцион душ», снятый в 1919г. на основе книги Авроры Мардиганян «Растерзанная Армения» и историческо-документального фильма «Сироты Геноцида».