ԱՄՆ-ը ձգտում է առնվազն տասը տարով կասեցնել Իրանի միջուկային գործունեությունը. Օբամա
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը ձգտում է հասնել այն բանին, որ Իրանը առնվազն տասը տարով կասեցնի իր միջուկային ծրագր իզարգացումը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Reuters գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտնել է ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման:
Ամերիկյան վարչակազմի ղեկավարի խոսքով՝ Վաշինգտոնը Թեհրանից պահանջում է, որ նա «երկնիշ թվով» չափվող տարիների ընթացքում «իր միջուկային ծրագիրը պահպանի այն վիճակում, որում այն ներկայում գտնվում է», ինչպես նաեւ «սառեցնի դրա գոյություն ունեցող առանձին բաղադրիչներ»:
Օբամայի կարծիքով՝ այս առաջարկին Իսլամական Հանրապետության համաձայնության դեպքում ձեռք բերված պայմնավորվածությունները «շատ ավելի արդյունավետ կլինեն Թեհրանի միջուկային ծրագրի հսկման առումով, քան ցանկացած ռազմական գործողություն», որը կարող են ձեռնարկել ԱՄՆ-ը կամ Իսրայելը, ինչպես նաեւ «շատ ավելի արդյունավետ կլինեն, քան պատժամիջոցները», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Обама: США добиваются от Ирана приостановки ядерной деятельности по меньшей мере на 10 лет
США добиваются от Ирана приостановки развития своей ядерной программы по меньшей мере на 10 лет.Как передает Арменпресс, об этом сообщил в понедельник в интервью информационному агентству Reuters президент США Барак Обама.
По словам главы американской администрации, Вашингтон требует от Тегерана, чтобы тот в течение ряда лет, измеряемых "двузначной цифрой", "сохранял свою (ядерную) программу в том состоянии, в котором она в настоящее время находится", а также "свернул (ее некоторые) существующие элементы". "Если Иран будет готов согласиться" с этим, то "никакие другие шаги" не обеспечат "такой гарантии, что у них (Ирана) нет ядерного оружия", считает хозяин Белого дома.
На его взгляд, в случае согласия ИРИ с данными предложением достигнутые договоренности будут "намного более эффективным в плане контроля ядерной программы" Тегерана, "чем любое военное действие", которое могут предпринять США или Израиль, а также "намного более эффективным, чем санкции".