Ես ցանկանում եմ, որ Հայաստանը հաղթի «Եվրատեսիլ»-ում. Վահե Թիլբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եթովպահայ սիրված երգիչ Վահե Թիլբյանը հայտնի է իր յուրօրինակ երաժշտական ոճով՝ ռոքից տեխնո, ռեգիից R&B, հայկականից եթովպական եւ լատինական երաժշտություն: Մշակութային այս խառնուրդն արտացոլում է Վահեի անհատականությունն ու առանձնացնում է նրան որպես բացառիկ արվեստագետ: Չնայած Վահեն ծնվել և մեծացել է Եթովպիայում, նրա ծնողները՝ Գարո Թիլբյանն ու Անի Ասլանյանը, ծագումով հայ են: Նրա հայրական կողմի պապը Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ փրկված հայերից է, ում ճակատագիրը հիմնովին հաստատել է Եթովպիայում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Վահեն պատմել է «Genealogy» խմբի և «Եվրատեսիլ»-ին մասնակցելու, երաժշտության նկատմամբ յուրահատուկ սիրո մասին և այլ հետաքրքիր մանրամասներ:
-Վահե, Դուք այս տարի հայազգի 5 այլ տաղանդավոր երգիչների հետ ներկայացնելու եք Հայաստանը «Եվրատեսիլ» երաժշտական հեղինակավոր 60-րդ մրցույթին: Ի՞նչ նշանակություն ունի Ձեզ համար մրցույթը և «Genealogy» խմբի անդամ լինելը:
-Ինձ համար շատ կարեւոր է գիտակցել այն հանգամանքը, որ 5 այլ արտիստների հետ ինձ է նաեւ բախտ վիճակվել ներկայացնել Հայաստանը «Եվրատեսիլ»-ին: Ես երբեւէ չէի կարող պատկերացնել, որ մի երգիչ Եթովպիայից, որը գտնվում է այդքան մեծ հեռավորության վրա,  երբեւիցե կունենա նման  հնարավորություն: Սա մի մեծ պարգեւ է, պատիվ ու  ահռելի փորձ, որին ես երբեք չէի սպասում, հենց դրա համար սա ուղղակի աննկարագրելի զգացում է:
- Ի՞նչ սպասելիքներ կան մրցույթից: Ըստ Ձեզ՝ ինչպիսի՞ն է «Don’t deny» («Մի՛ ժխտիր») երգը:
-Իհարկե ես կցանկանամ, որ Հայաստանը հաղթանակ տանի, քանի որ մեր թիմն իսկապես լավ երգիչներից է բաղկացած: Ես սա ասում եմ ոչ միայն նրա համար, որ թիմի մի անդամն եմ, այլ իսկապես այդպես եմ  կարծում... Մեր թիմը շատ լավն է, երգը՝ նույնպես: Բացի այդ մրցույթը ինձ հնարավորություն կտա ձայնս լսելի դարձնել նաեւ ողջ Եվրոպայում, ամբողջ աշխարհում:
-Ինչպե՞ս սկսվեց ամեն ինչ, ինչպե՞ս սիրեցիք երաժշտությունը, պարը:
-Ես  դեռեւս մանուկ հասակից արդեն երգում եւ պարում էի, սակայն չի կարելի ասել, որ ամբողջությամբ դրա մեջ էի.  այդ ժամանակ դա պարզապես հոբբի էր: Երբ ես 10 օրով գնացի Հնդկաստան, որտեղ իմ զարմիկը դժբախտ պատահարից  մահացել էր... Հասկացա, որ կյանքը  շատ կարճ է և մենք պետք է ապրենք և անենք այն, ինչը մեզ կուրախացնի (հուզվում է)… Սա բացասական փորձ է, իհարկե, սակայն այն ցույց է տալիս, որ մենք պետք է առաջ շարժվենք կյանքում:
-Համալսարանում սովորելիս մասնագիտացել եք կենսաբանության մեջ: Աշխատե՞լ եք Ձեր մասնագիտությամբ: Առօրյայում Ձեզ օգնո՞ւմ է մասնագիտությունը:
-Այո, մասնագիտությունս չեմ օգտագործում հիմա: Սակայն համալսարանը շատ կարևոր վայր է, քանի որ  այնտեղ դու սովորում ես ամենակարեւորը՝ ինչպես սովորել:  Քո դիպլոմը  ցույց է տալիս մարդկանց, որ դու գիտես ինչպես սովորել, և ամենևին էլ կարևոր չէ, թե դու ուսումից հետո զբաղվել ես գիտական աշխատանքով, թե ոչ:
-Տիրապետում եք մի քանի լեզվի: Ինչպե՞ս եք ժամանակ գտել և հասցրել սովորել այդ լեզուները:
-Դա հատուկ որոշում չի եղել: Տանը սովորել էի հայերեն, շրջապատը սովորեցրեց եթովպերեն, դպրոցում սկսեցի անգլերեն սովորել: Բացի դրանից մորեղբայրս ամուսնացած է իտալուհու հետ... զարմուհիներիս հետ սկսեցի իտալերեն սովորել:  Երկրորդական  վարժարանում ֆրանսերեն սովորեցի.. Ես շատ եմ սիրում լեզուներ: Հիմա էլ, եթե կարողանամ 5 լեզու սովորել՝ կսովորեմ:
-Բացի «Եվրատեսիլ»-ից ի՞նչ այլ ծրագրեր, նախագծեր ունեք:
-Հիմա իմ ամբողջ ուշադրությունը «Եվրատեսիլ»-ի վրա է: Իմ անձնական ու հետագա   կարիերայի համար ես շատ կցանկանայի ցույց տալ իմ արվեստը թե՛ հայերին, թե՛ դրսում:  Բացի դրանից եթովպական երաժշտությունը ինձ համար եւս շատ կարևոր է: Ես իմ երաժշտությունը կոչում եմ Mixology: Իմ առաջին ձայնասկավառակը հենց այդ անունն է կրում, քանի որ այն ցույց է տալիս իմ երկու կողմը:
-Տեղյակ եմ, որ մտադիր եք թողարկել ևս 2 ձայներիզ, որոնցից մեկը կլինի ամբողջությամբ հայկական, մյուսը՝ եթովպական: Ե՞րբ եք պատրաստվում սկսել աշխատանքները և ի՞նչ ստեղծագործություններ են ընդգրկվելու ձայներիզներում:

Я желаю, чтобы Армения победила в «Евровидении»: Ваге Тильбян
Известный эфиопский певец армянского происхождения Ваге Тильбян представит на конкурсе «Евровидение 2015» Армению. Певец и музыковед, Ваге Тильбян представитель техно-рока, R&B, поет армянские, эфиопские, латиноамериканские песни. Он отличается также высокой культурой танца. Ваге родился и вырос в Эфиопии, однако его родители Гаро Тольбян и Ани Асланян – армяне, его дед с отцовской стороны был одним из спасшихся от Геноцида армян. В беседе с «Арменпресс»  Ваге Тильбян рассказал о группе «Genealogy», об участии в  «Евровидении», о своей любви к музыке и представил множество интересных деталей.
- Ваге, вы – один из 5 талантливых певцов, которые в этом году  представят на конкурсе «Евровидение 2015» Армению. Какое значение для вас имеет этот конкурс и принадлежность к группе «Genealogy»?
- Для меня важно осознание того, что мне, в составе 5 человек, выпало счастье представить на конкурсе «Евровидение 2015» Армению. Я не мог представить, что певец из Эфиопии получит такую возможность. Это – большая награда, честь и опыт, которых я не ожидал, это неописуемое чувство.
- Чего вы ожидаете от конкурса? Какова, по вашему, песня «Don’t deny» («Не отрицай»)?
- Конечно, я желаю, чтобы Армения победила в «Евровидении», поскольку наша команда состоит из действительно хороших певцов, я действительно так думаю... Наша команда очень хороша, песня – также. Кроме того, конкурс даст возможность, чтобы мой голос услышали в Европе и во всем мире.
- Как все это началось, как вы полюбили музыку, танец?
-Я пел и танцевал с детства, однако это было просто хобби. Случилось так, что я на 10 дней поехал в Индию, где от несчастного случая погиб мой кузен... Я понял, что жизнь очень коротка, мы должны делать все то, что нас радует... Этот негативный опыт показал, что мы должны двигаться по жизни вперед.
-Вашей специальностью при учебе в университете была биология, работали ли вы по ней? Помогает ли вам это в повседневной жизни?
- Да, я не использую сегодня свою специальность, однако университет – важное место, где ты учишься тому, как надо учиться. Твой диплом показывает, что ты это знаешь, и неважно, занимаешься ли ты научной деятельностью после учебы.
- Вы владеете несколькими языками. Когда и как вы нашли на это время?
- Это не было особым решением. Дома я научился армянскому, в окружении – эфиопскому, в школе – английскому. Мой дядя женат на итальянке. Во втором лицее я учился французскому... Я люблю языки, если сейчас я смогу – выучу еще 5 языков.
-Какие у вас планы – кроме «Евровидения»?
- Сейчас я сконцентрирован на «Евровидении», я хотел бы показать свое личное искусство армянам и другим. Кроме того, для меня важна эфиопская музыка. Я называю свою музыку  Mixology, именно так называется мой первый альбом, в котором я показываю свои 2 стороны.
- Знаю, что вы намерены выпустить 2 диска – армянский и эфиопский. Когда вы начнете работу и какая музыка будет на них?