Անկարան զենքի գնումները պայմանավորել է ապրիլի 24-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան զենքի գնման մրցույթի արդյունքների հրապարակումն արհեստական ձգձգում է ու այն պայմանավորում Հայոց ցեղասպանության տարելիցով: Այսպիսով, Անկարան շանտաժի է ենթարկում Ֆրանսիային ու ԱՄՆ-ին` իր նենգ խաղի մեջ փորձելով ներքաշել նաև Արմուտքին: Թուրքական իշխանությունները հայտարարել են, որ հաշվի առնելով ԱՄՆ-ի և եվրոպական երկրների վերաբերմունքը Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների նկատմամբ` պաշտոնական Անկարան միայն ապրիլի 24-ից հետո է որոշում կայացնելու մի քանի միլիարդ արժողություն ունեցող գործարքի վերաբերյալ, որով երկրի հակաօդային պաշտպանության համակարգի համար ձեռք կբերվեն զենիթահրթիռային կոմպլեքսներ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը:
«Մենք համաձայնվել ենք կառավարության ղեկավարների հետ` չշտապել որոշում կայացնելու հարցում: Մինչև ապրիլի 24-ը որոշում կայացնելու մասին խոսք անգամ չի կարող գնալ»,- թուրքական լրատվականին ասել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության աշխատակիցներից մեկը:
Թուրք բարձրաստիճան դիվանագետներից մեկն էլ հավաստիացրել է, որ պետությունը նախ ցանկանում է տեսնել ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության հարցում, ինչից հետո նոր միայն գործարք կկնքի: «Մեր վերջնական որոշման հարցում կարևոր է լինելու այն, թե ինչպես են այս երկրները դիտարկում հարյուրամյակի միջոցառումները»,- ասել է նա:
Թուրքիան հակազենիթային համակարգերի կառուցման համար 2009 թվականին մրցույթ էր հայտարարել, որը 2013 թվականին հաղթել էր չինական CPMIEC ընկերությանը, ինչից հետո թուրքական պետությունը սկսել  էր զգալի ճնշումների ենթարկվել Արևմուտքի իր դաշնակիցների կողմից: Արդյունքում սկսվել էին զուգահեռ բանակցությունները արևմտյան կազմակերպությունների հետ: Նշվում է, որ ներկայում տենդերը շահելու հարցում հավակնում են ամերիկյան Raytheon & Lockheed Martin կոնսորցիումը և եվրոպական Eurosam կոնցեռնը:

YEREVAN, 17 FEBRUARY, ARMENPRESS. Turkey is artificially extending the announcement of results of the weapon purchase tender, saying it’s due to the anniversary of the Armenian Genocide. Thus, Ankara is blackmailing the U.S., trying to engage the West in its dirty game. The Turkish authorities have declared that, taking into consideration the attitude of the U.S. and European countries to the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, only after April 24th will the official Ankara make a decision on the several billion-dollar transaction by which Turkey will obtain zenith-missile complexes for its anti-aircraft defense system, as the Turkish Hurriyet reports, according to “Armenpress”.
A high-ranking Turkish diplomat has also assured that the Turkish government also wants to see the U.S. and French position on the Armenian Genocide and that only after that will Turkey seal deals. Turkey announced a tender for the construction of anti-zenith systems in 2009. The Chinese CPMIEC won the tender in 2013, after which the Turkish government started being pressured by its Western allies. Afterwards, Turkey started negotiating with Western organizations. It is mentioned that the American Raytheon & Lockheed Martin Consortium and the European Eurosam Concern are the contenders.