«Եղեռնը՝ հայ կերպարվեստում» դասախոսության ընթացքում ներկայացվեցին անհայտ գործեր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 1915 թվականի սարսափելի ողբերգության նման դեպքի ականատես չի եղել երկրագնդի և ոչ մի ժողովուրդ, և նմանատիպ ողբերգությունից հետո հայ ժողովուրդն ու հայկական պետությունը պետք է ամենուր լավագույնը լինեն: Այս մասին փետրվարի 10-ին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում «Եղեռնը՝ հայ կերպարվեստում» խորագրով դասախոսության ավարտին նշեց արվեստաբան Շահեն Խաչատրյանը: Արվեստաբանն իր դասախոսության ընթացքում տեսաէկրանի միջոցով ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության թեմատիկային առնչվող հայ նկարիչների 55 նկարներ, պատմեց նկարների ստեղծման պատմությունը, խոսեց հեղինակների մասին:
Շահեն Խաչատրյանը փաստեց, որ բոլոր հինգ տասնյակից ավելի աշխատանքները միանգամից գտնելը շատ դժվար է եղել:
«Շատ աշխատանքներ առաջին անգամ են ներկայացվում հանրության դատին: Կարողացել եմ տարբեր տեղերից նկարիչների գործեր գտնել՝ Ֆրանսիայից, Իտալիայից և այլ երկրներից»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Շահեն Խաչատրյանը:
Արվեստաբանի խոսքով՝  մոտենում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, և մենք պետք է այնպես անենք, որ ցավալի փաստը հաստատվի բոլոր ժողովուրդների կողմից: Նա ընդգծեց, որ օտար նկարիչները նույնպես պատկերել են հայերի կոտորածները և սպանությունները, և այդ նկարներն էլ են տեղ գտել իր գրքերում:

Unknown paintings presented during lecture on “Genocide in Armenian Fine Arts”
YEREVAN, 10 FEBRUARY, ARMENPRESS. No other nation on Earth has been witness a horrible tragedy like the tragedy of 1915, and after such a tragedy, the Armenian nation and Armenian State must be the best everywhere. This is what art critic Shahen Khachatryan mentioned at the end of his lecture entitled “Genocide in Armenian Fine Arts” at the American University of Armenia on February 10. During his lecture, the art critic presented 55 paintings by Armenia painters devoted to the Armenian Genocide on a screen, talked about the painters and how they had created their paintings.
According to the art critic, on the threshold of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, Armenians have to make sure the painful fact is confirmed by all nations. The art critic emphasized that foreign painters have also portrayed the Armenian killings and massacres and that their paintings have also been included in his books.