Հարավային Կորեան եւ ԱՄՆ-ը համատեղ զորավարժություններ են անցկացնում Ճապոնական ծովում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կորեայի եւ ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերը եռօրյա համատեղ վարժանքներ են սկսել Ճապոնական ծովում, որոնք նպատակ ունեն ապահովել երկու երկրների զինծառայողների փոխգործակցությունը եւ ստուգել նրանց մարտունակությունը: Հարավկորեական ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ վարժանքներին մասնակցում Է ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի «Լոս Անջելես» տիպի USS Olympia (SSN-717) ատոմային սուզանավը, որը հանդերձված Է մեծ հեռահարության BGM-109 Tomahawk հրթիռներով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ծովային զորավարժությունների հետ միաժամանակ Հարավային Կորեայում փետրվարի 2-ից ընթանում են ազգային ռազմաօդային ուժերի Soaring Eagle երկշաբաթյա վարժանքները, որոնք կոչված են զարգացնելու զինծառայողների ռազմավարական եւ մարտական հմտությունները:
«Ռյոնհապ» գործակալության տվյալներով՝ վարժանքներում գործի են դրվել ինը տարբեր տեսակների շուրջ 40 մարտական ինքնաթիռներ, որոնք հանդերձված են սպառազինության նորագույն համակարգով, ներառյալ F-15K, KF-16 կործանիչներ եւ երկտեղանոց գերձայնային FA-50S ուսումնամարտական ռեակտիվ ինքնաթիռը: Վարժանքներին մասնակցում են շուրջ 320 զինծառայողներ:
Ինչպես նշում Է ՌԻԱ Նովոստին, այս տարվա հունվարին ԿԺԴՀ-ն առաջարկել Է ԱՄՆ-ին՝ հրաժարվել Կորեական թերակղզում եւ դրա շուրջը զորավարժություններ անցկացնելուց՝ փոխարենը պատրաստակամություն հայտնելով «ժամանակավորապես հրաժարվել» միջուկային փորձարկումներից: Մինչդեռ ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտը ԿԺԴՀ-ի արած առաջարկը գնահատել Է «թաքնված սպառնալիք» եւ կոչ Է արել Փենյանին՝ «անհապաղ վերջ տալ սպառնալիքներին եւ անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել տարածաշրջանի միջուկազերծման ուղղությամբ»

Южная Корея и США проводят совместные морские учения в Японском море
ВМС Южной Кореи иСША приступили ксовместным трехдневным маневрам вЯпонском море, направленным наповышение взаимодействия между военнослужащими двух стран ипроверку их боеготовности,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По данным южнокорейских СМИ, вучениях принимает участие атомная подводная лодка ВМС США типа "Лос-Анджелес" USS Olympia (SSN-717), оснащенная крылатыми ракетами большой дальности BGM-109 Tomahawk.
Наряду сморскими учениями вЮжной Корее спонедельника проходят широкомасштабные двухнедельные маневры "Soaring Eagle" национальных ВВС, призванные повысить стратегические ибоевые навыки военнослужащих.
По данным агентства Ренхап, дляучений мобилизованы около40 самолетов девяти различных типов, оборудованных новейшей системой вооружения, включая истребители F-15K, KF-16 идвухместный сверхзвуковой учебно-боевой реактивный самолет FA-50s. Кроме этого задействованы около320 военнослужащих.
В январе этого года КНДР предложила США отказаться отвоенных маневров наКорейском полуострове ивокруг него. В ответ Пхеньян заявил оготовности "временно отказаться отпроведения" ядерных испытаний. В свою очередь, госдепартамент США посчитал выдвинутое предложение КНДР "скрытой угрозой" ипризвал Пхеньян "немедленно прекратить все угрозы, снизить уровень напряженности ипредпринять необходимые шаги кядерному разоружению" врегионе.