Բակո Սահակյանը ԼՂՀ ոստիկանապետին հանձարարել է ծառայողական քննություն անցկացնել Բերձորի միջադեպի վերաբերյալ
Բակո Սահակյանը ԼՂՀ ոստիկանապետին հանձարարել է ծառայողական
քննություն անցկացնել Բերձորի միջադեպի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 3-ին հրավիրել է խորհրդակցություն` հունվարի 31-ին Գորիս-Ստեփանակերտ ավտոմայրուղու Քաշաթաղի շրջանի հատվածում տեղի ունեցած միջադեպի հետ կապված հարցերի վերաբերյալ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, զեկույցներով հանդես են եկել ԼՂՀ ԿԱ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արշավիր Ղարամյանը եւ ոստիկանության պետ Կամո Աղաջանյանը:
Իր խոսքում Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամների կողմից դեպի Արցախ ավտոերթ կազմակերպելու նախաձեռնությունն ի սկզբանե դժգոհություն էր առաջացրել մեր հասարակության տարբեր հատվածներում: Ունենալով հավաստի տվյալներ երթը կասեցնելու համար Քաշաթաղի շրջան հարյուրավոր մարդկանց մեկնելու մասին` ոստիկանությունը հասարակական կարգը պահպանելու եւ հնարավոր բացասական զարգացումները կանխելու նպատակով ստիպված էր իրականացնել  համապատասխան միջոցառումներ: Իրադարձությունների զարգացումը, ցավոք, ունեցավ ոչ ցանկալի հետեւանքներ: Դժբախտաբար, հնարավոր չեղավ խուսափել անկարգություններից եւ բախումներից,  ինչն ստացավ հանրային հնչեղություն:
Այս համատեքստում երկրի ղեկավարը հանձնարարել է ոստիկանապետին անցկացնել մանրակրկիտ ծառայողական քննություն տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ եւ արդյունքների մասին զեկուցել հանրապետության Նախագահին` անհրաժեշտ եզրահանգումների համար:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

YEREVAN, FEBRUARY 3, ARMENPRESS: On 3 February the President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakyan convoked a consultation on the issues concerning the 31 January incident, taken place in the Kashatagh region's section of the Goris-Stepanakert highway.
The press service of the Artsakh President’s Office informed Armenpress that the Director of the National Security Service under the NKR Cabinet of Ministers Arshavir Gharamyan and head of the Police Kamo Aghajanyan delivered corresponding reports.
In his speech President Sahakyan noted that the initiative of the members of the "Constituent Parliament" to organize a motor race towards Artsakh initially caused discontent in different strata of our society. Having reliable information about hundreds of people leaving for Kashatagh to stop the march, the Police had to implement appropriate measures for maintaining public order and preventing possible negative developments. Unfortunately the subsequent development of events had an undesirable outcome. Tragically, it was impossible to avoid disturbances and confrontation that received public resonance.
In this context the Head of the State instructed the head of the Police to conduct a thorough investigation on the incident and report on the results to the republic's President for making necessary conclusions.