Վրաստանն իր խնդիրները կկարողանա լուծել միայն Մոսկվայի հետ ուղղակի երկխոսության միջոցով. Բուրջանաձե
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի խորհրդարանի նախկին խոսնակ, «Միավորված ժողովրդավարական շարժում» կուսակցության առաջնորդ Նինո Բուրջանաձեն այն կարծիքին Է, որ Ժնեւյան բանակցությունների ձեւաչափը պետք Է պահպանվի, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Նովոստի Գրուզիա»-ին:
Ժնեւի միջազգային բանակցությունների հերթական՝ 30-րդ փուլը, մեկնարկել Է դեկտեմբերի 9-ին: Ժնեւյան բանակցություններն անցկացվում են 2008 թվականի հոկտեմբերից Վրաստանում նույն թվականի օգոստոսյան պատերազմից հետո ԵՄ-ի, ՄԱԿ-ի եւ ԵԱՀԿ-ի միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա: Ժնեւի հանդիպումներին մասնակցում են Վրաստանի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի պատվիրակությունները, աբխազական եւ հարավօսական կողմերի ներկայացուցիչները:
«Հետաքրքիր Է, երբ կառավարության ներկայացուցիչները հարցականի տակ են դնում ժնեւյան ձեւաչափի շարունակումը, փոխարենը ի՞նչ են նրանք առաջարկում: Ես երբեք մեծ պատրանքներ չեմ ունեցել ժնեւյան ձեւաչափի կապակցությամբ, բայց ես կողմ եմ ցանկացած նմանօրինակ ձեւաչափի պահպանմանը, ելնելով այն բանից, որ որքան մեծ լինի երկխոսելու հնարավորությունը, այնքան լավ մեր երկրի համար»,-նշել Է Բուրջանաձեն:
Նա վստահ Է, որ Վրաստանը կկարողանա խնդիրները լուծել միայն Մոսկվայի հետ ուղղակի երկխոսության ճանապարհով:
«Ինչ վերաբերում Է խնդիրների իրական լուծմանը, ես քանիցս ասել եմ եւ այժմ կրկնում եմ, որ ոչ մի խնդիր չի լուծվի առանց Ռուսաստանի իշխանությունների եւ Աբխազիայի եւ Սամաչաբլոյի (Հարավային Օսիա) դե ֆակտո ղեկավարության հետ ուղղակի երկխոսության: Ելնելով այն բանից, որ այդ երկխոսության համար Վրաստանի իշխանությունները ոչ համարձակություն ունեն, ոչ Էլ բանիմացություն, ես այդ ուղղությամբ որեւԷ առաջընթաց չեմ սպասում»,-ասել Է Բուրջանաձեն:

Бурджанадзе уверена, что Грузия сможет решить проблемы путем диалога с Россией
Экс-спикер парламента Грузии, лидер партии "Объединенное демократическое движение" Нино Бурджанадзе считает, что формат Женевских переговоров должен быть сохранен, сообщает Арменпресс со ссылкой на Новости-Грузия.
Очередной, 30-й раунд международных Женевских дискуссий стартовал во вторник, 9 декабря. Женевские переговоры проводятся с октября 2008 года на основе договоренностей, достигнутых после августовской войны 2008 года в Грузии, при посредничестве ЕС, ООН и ОБСЕ. Во встречах в Женеве принимают участие делегации Грузии, России, США, представители абхазской и югоосетинской сторон.
"Интересно, когда представители правительство ставят под вопрос продолжение женевского формата, что они предлагают взамен. У меня никогда не была больших иллюзий в связи с женевским форматом, но я за сохранение любого подобного формата, исходя из того, что чем больше будет возможности разговора, тем лучше для нашей страны", - отметила Бурджанадзе.
Она уверена, что Грузия сможет решить проблемы только путем прямого диалога с Москвой.
"Что касается реального решения проблем, я не раз говорила и сейчас повторю, что ни одна проблема не будет решена без прямого диалога с властями России и де-факто руководством Абхазии и Самачабло (Южная Осетия). Исходя из того, что у властей Грузии нет ни смелости, ни компетенции для этого диалога, соответственно, никакого прогресса в этом направлении я не ожидаю", - сказала Бурджанадзе.