ԱՄՆ կոնգրեսականներն Ադրբեջանից պահանջում են անհապաղ դադարեցնել սադրանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շփման գծում հայկական ուղղաթիռի խոցման առնչությամբ հայտարարությամբ են հանդես եկել ԱՄՆ կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆն ու Էդ Ռոյսը, դատապարտել կատարվածն ու բացասական գնահատական տվել Ադրբեջանի դիրքորոշմանն ու գործողություններին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը`վկայակոչելով «Ասպարեզ»-ը, Կալիֆորնիայից ընտրված կոնգրեսական Ադամ Շիֆն ասել է.
«Ակնհայտ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքում անզեն ուղղաթիռի խոցումը հերթական անգամ ներկայացնում է Ադրբեջանի կողմից մարդու կյանքի նկատմամբ լիակատար անտեսումն ու պատրաստակամությունը մասնակցել սադրիչ գործողությունների, իրականացնել բռնություններ, որպեսզի այդ կերպ շեղի ուշադրությունը երկրի ներքին խնդիրներից»,- հայտարարել է Ադամ Շիֆը` հավելելով, որ Ադրբեջանի կողմից սարսափելի գործողությունները կարող են հանգեցնել տարածաշրջանում անկայանության հաստատմանն ու ճգնաժամի մեծացմանը:
Պալատի արտաքին հարցերի հանձնաժողովի անդամ Էդ Ռոյսն էլ Վաշինգտոնում է հանդես եկել հայտարարությամբ եւ շեշտել, որ հայկական անզեն ուղղաթիռի խոցումը վնասում է այն փխրուն խաղաղությանը, որն այսօր առկա է տարածաշրջանում եւ կարող է նպաստել, որպեսզի տարածաշրջանում կրկին հաստատվի բռնություն ու լարվածություն:
«Ադրբեջանը պետք է անհապաղ դադարեցնի նմանատիպ բոլոր գործողություններն ու սադրանքները և պարտավորվի առաջընթաց գրանցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախաձեռնությամբ անցկացվող բանակցությունների ժամանակ»,- հայտարարել է Էդ Ռոյսն ու իր ցավակցությունն է հայտնել զոհված օդաչուների ընտանիքներին:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում նոյեմբերի 12-ին ժամը 13.45-ի սահմաններում, ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցվել է ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռը: Խոցման վայրը շփման գծին չափազանց մոտ է: Հակառակորդը շարունակում է տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից ինտենսիվ կրակ վարել դեպքի վայրի ուղղությամբ: Ավելի ուշ Ստեփանակերտից հաստատեցին, որ նախնական տվյալներով կա երեք զոհ: Անձնակազմի հրամանատարն է եղել մայոր Սերգեյ Սահակյանը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը շեշտել է, որ հայկական ուղղաթիռը ռազմական գործողությունների համար չի եղել, ուղղաթիռում չի եղել զինամթերք, եւ ադրբեջանական օդուժն այն խոցել է թիկունքից:
Նոյեմբերի 12-ին կատարվածի առնչությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հաղորդագրություն էր տարածել ու դատապարտել կատարվածը:
Նոյեմբերի 13-ին Եվրամիությունը, դատապարտելով կատարվածը, կոչ արել միջադեպի մանրամասները պարզելու համար անհապաղ սկսել հետաքննություն եւ արդյունքները ներկայացնել միջազգային հանրությանը:

Конгрессмены США требуют, чтобы Азербайджан прекратил провокации
С заявлением по поводу поражения армянского вертолета на линии соприкосновения выступили Конгрессмены США Адам Шиф и Эд Ройс, которые осудили инцидент и дали отрицательную оценку действиям и позиции Азербайджана.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на газету «Аспарез», в своем выступлении конгрессмен от Калифорнии Адам Шиф осудил очередное пренебрежение к человеческим жизням, проявленное Азербайджаном и его готовность к провокациям и насилию, что может привести к эскалации напряжения и кризису в регионе.
Член комиссии палаты по внешним вопросам Эд Ройс выступил в Вашингтоне с заявлением и подчеркнул, что поражение невооруженного армянского вертолета нарушает то хрупкое перемирие, которое есть на сегодняшний день, и может способствовать возобновлению насилия и напряженности.
«Азербайджан должен прекратить подобные действия и провокации, и обязан показать прогресс в переговорах под эгидой Минской группы»,- заявил Эд Ройс, и выразил соболезнование семьям погибших летчиков.
Отметим, что 12 ноября, в 13.45, на восточной стороне воздушной границы НКР в результате нарушения азербайджанской стороной режима прекращения огня, во время учебного полета  был поражен вертолет МИ-24 ВВС НКР. Место поражения очень близко к линии соприкосновения. Противник продолжал вести огонь из разнокалиберного оружия в направлении пораженного вертолета. Позже Степанакерт подтвердил наличие трех жертв. Командиром экипажа вертолета был майор Сергей Саакян.
В беседе с «Арменпресс» пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян подчеркнул, что вертолет не был предназначен для боевых действий, на нем не было вооружения, азербайджанские военные поразили его со спины.
По поводу инцидента 12 ноября Минская группа распространила заявление, в котором осудила произошедшее.
13-го ноября Евросоюз, осудив произошедшее, призвал начать расследование инцидента и представить результаты международной общественности.