Իրանի համար Հայաստանը տարանցման ուղի է դեպի ԵՏՄ երկրներ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը մտադիր է Հայաստանի տարածքն օգտագործել որպես տարանցիկ ուղի՝ դեպի Ռուսաստան և Եվրասիական տնտեսական միության այլ երկրներ իր ապրանանքներն արտահանելու համար: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով IRNA գործակալությունը, այդ մասին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ համատեղ հայտարարության ժամանակ նշել է ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալ Էսհաղ Ջահանգիրին:
Անդրադառնալով էներգետիկ բնագավառում համագործակցությանը՝ Ջհանգիրին հիշեցրել է Մեղրի ՀԷԿ-ի կառուցման համատեղ ծրագիրը և նշել, որ նախկինում ստորագրված պայմանագրերի իրականացումն անհրաժեշտ է:
Իրանի նախագահի առաջին տեղակալը հայտարարել է նաև, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՀՀ վարչապետի և ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալի նախագահությամբ ստեղծել համատեղ բարձրագույն հանձնաժողով, որը կխթանի երկկողմ համագործկցության զարգացմանը: Ջհանգիրին նաեւ վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի և Իրանի միջև առկա առևտրաշրջանառության ծավալները, որը ներկայում կազմում է տարեկան 300 մլն դոլար, էապես կաճի:
Հոկտեմբերի 20-ին Թեհրան է ժամանել ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Երկու երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների հանդիպման նպատակն է հայ-իրանական կապերի, մասնավորապես էներգետիկ բնագավառում համագործակցության հետագա ամրապնդումն ո զարգացումը:
Հոկտեմբերի 20-ին Հայաստանի կառավարության ղեկավարը Թեհրանում հանդիպումներ կունենա նաև ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանիի և Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի հետ:
Հոկտեմբերի 21-ին վարչապետ Աբրահամյանը Սպահանում հանդիպում կունենա նահանգապետ Ռասուլ Զարգարփուրի, ինչպես նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը կմասնակցի Նոր Ջուղայի Սբ. Ամենափրկիչ վանքի Սբ. Հովսեփ եկեղեցու 350-ամյակին նվիրված հոբելյանական հանդիսությանը:

Iran to use Armenia as transit route to EEU countries
YEREVAN, OCTOBER 20, ARMENPRESS: By the invitation of the First Vice President of the Islamic Republic of Iran Eshaq Jahangiri Kouhshahi, the Prime Minister of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan has left for Iran. Iran has planned to build a hydropower plant in Armenia in a bid to execute previous bilateral agreements, First Vice President Eshaq Jahangiri said on Monday.
Armenpress reports, citing IRNA that he made the announcement in a joint press conference with the visiting Armenian Prime MinisterHovik Abrahamyan. The two neighboring countries aim to establish a joint commission to facilitate promotion of bilateral ties, Jahangiri added. He referred to the current 300 million dollars volume of trade exchange between Tehran and Yerevan and called for it increase. Iran is keen to use Armenia's soil as a transit route for export of goods to Russia, the official said.
Armenian prime minister arrived in Tehran on Monday morning to discuss latest regional and international developments with Iran's high ranking officials. Bilateral topics, especially energy issues are slated to be discussed during the two-day visit of the Armenian premier.
Iran and Armenia have taken major strides towards widening and deepening of their relations in recent years, particularly in the economic sector.