Իրանը ողջունում է Մոգերինիի նշանակումը ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավարի պաշտոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը ողջունում է Իտալիայի ԱԳ նախարար Ֆեդերիկա Մոգերինիի նշանակումը Եվրամիության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն կոմիսարի պաշտոնում, որը նա կզբաղեցնի նոյեմբերի 1-ին, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Եվրախորհուրդն օգոստոսի վերջին Իտալիայի ԱԳ նախարար Մոգերինիին ընտրել է ԵՄ-ի դիվանագիտության հաջորդ ղեկավար: Դրա ներկայիս ղեկավար Քեթրին Էշթոնի լիազորությունների ժամկետը լրանում Է հոկտեմբերի վերջին:
«Մենք շատ ուրախ ենք Ձեր՝ ԵՄ-ի արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ նշանակվելու կապակցությամբ: Հուսով ենք շարունակել համագործակցությունը»,- հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարարը՝ ամփոփելով Իտալիայի իր պաշտոնակցի հետ Հռոմում սեպտեմբերի 3-ին կայացած բանակցությունների արդյունքները:
Իր կողմից Իտալիայի ԱԳ նախարար Ֆեդերիկա Մոգերինին ընդգծել է, որ Հռոմը պաշտպանում է «մինչեւ նոյեմբերի 24-ը միջուկային հիմնախնդրի շուրջ համաձայնության հասնելու անհրաժեշտությունը, ինչը կարեւոր փուլ է տարածաշրջանի անվտանգության համար», հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին:

Иран приветствует назначение Могерини главой европейской дипломатии
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф приветствует назначение главы МИД Италии Федерики Могерини на пост Верховного комиссара ЕС по международным делам и политике безопасности, который она займет 1 ноября, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Европейский совет избрал в конце августа министра иностранных дел Италии Федерику Могерини следующим Верховным представителем ЕС по внешней политике и политике безопасности, а также избрал премьер-министра Польши Дональда Туска следующим председателем Евросовета и евросаммитов. Полномочия нынешней главы дипломатии ЕС Кэтрин Эштон истекают в конце октября.
"Мы очень рады узнать о вашем назначении Верховным представителем ЕС по международным делам и политике безопасности. Надеемся на продолжение сотрудничества", — заявил иранский министр по итогам переговоров в среду в Риме с главой МИД Италии.
Со своей стороны глава МИД Италии Федерика Могерини подчеркнула, что Рим поддерживает "необходимость достижения до 24 ноября соглашения по ядерной проблеме, которое является важным этапом для безопасности в регионе".