Էրդողանը հրաժարվել է նախագահական «հայկական նստավայրից»
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նորընտիր նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը որոշում է կայացրել այսուհետ չօգտագործել երկրի ողջ հանրապետական պատմության ընթացքում նախագահական նստավայրը հանդիսացող Չանքայայի պալատը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը, Էրդողանն այսպիսով հրաժարվում է իբրև նախագահական նստավայր օգտագործել ժամանակին հայկական Քասաբյանների ընտանիքին պատկանած և Հայոց ցեղասպանության արդյունքում նրանցից խլված շինությունից:
Խախտելով Թուրքիայի Հանրապետության արդեն 91-ամյա ավանդույթը` Էրդողանը որոշում է կայացրել տեղափոխվել և նախագահական նստավայր դարձնել «Աթաթուրքի անտառային հողատարածք» անվանում կրող տարածքում կառուցվող նոր շինությունը: Փոխարենը, Թուրքիայի 11 նախագահների համար որպես նստավայր ծառայած Չանքայայի պալատը կօգտագործի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն և նրա աշխատակազմը:
Թուրքիայում օգոստոսին տեղի ունենալիք նախագահական ընտրությունների շեմին թուրքական bianet.org անկախ լրատվական կայքը ընթերցողներին է ներկայացրել Թուրքիայի Հանրապետության նախագահական Չանքայա պալատի շենքի իրական պատմությունը, ըստ որի` այն պատկանել է Հայոց ցեղասպանության ժամանակ սպանված Քասաբյանների ընտանիքին: Թեև պաշտոնական վարկածով նշվում է, որ Քասաբյանների ընտանիքը Չանքայա պալատը իրերի հետ միասին «վաճառել» է Բուլղուրլուզադեներին, սակայն հայ ընտանիքի երրորդ սերունդ Էդվարդ Չուհաջին, ով ներկայում բնակվում է Կանադայի Օտտավա քաղաքում, անձամբ պատմել է իրականությունը, որը թուրքական պետությունը 99 տարի թաքցրել է սեփական ժողովրդից:
Պալատն իրականում պատկանում է Անկարայի հայ բնակիչներից` Քասաբյանների ընտանիքում 1857 թվականին ծնված Հովհաննես Քասաբյանին: Մինչ 1915 թվականը Քասաբյանների ընտանիքը «Անգորա» տեսակի այծի թանկարժեք բուրդ էր արտահանում Անգլիա և համարվում էր Անկարայի ամենահարուստ ընտանիքը: 1915 թվականի օգոստոսին Անկարայից 1200 հայեր դուրս են բերվում ավանից և սպանվում: Անկարայի 1500 հայեր արքեպիսկոպոսի հետ միասին օգոստոսի 29-ին արտաքսվում են Հալեպ, սակայն, Սիրիայի հյուսիսարևմտյան Մեսքենե վայր հասնում է նրանցից ընդամենը 34-ը: Այդ գաղթի ժամանակ Քասաբյանների ընտանիքի փեսաներից մեկին հաջողվում է Քոնյայի ճանապարհին քարավանից նրանց փախցնել Ստամբուլ, այնտեղից էլ` արտասահման…
Քասաբյանների ընտանիքը ոչ Չանքայա պալատը, ոչ էլ այնտեղ գտնվող իրերը ոչ մեկին չի վաճառել: Իրերը գողացվել են: Նրանց է պատկանել ոչ միայն Չանքայան, այլ նաև Չեքիօրենում գտնվող ամառանոցը, որը զավթել է Անկարայի Ուլուս թաղամասում խորհրդարանի շենքը կառուցած Քոչ ընտանիքը:
Ներկայում Չանքայան կառավարում է նախագահականը, բայց այն պատկանում է Թուրքիայի խորհրդարանին: Պալատի իրական տերերը Քասաբյանների ժառանգորդներ Էդվարդ Չուվաջին և Վերգին Քասապօղլուն են:

Эрдоган отказался от «армянской резиденции»
Новый президент Турции Реджеп Таип Эрдоган решил больше не использовать дворец Чанкая, служивший в качестве президентской резиденции на протяжении всей республиканской истории этой страны. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на турецкую Hurriyet, Эрдоган, таким образом. отказывается от дворца, принадлежащего в свое время армянской семье Касабянов, лишившейся дворца, всего имущества и даже жизни в   годы Геноцида армян.
Нарушив 91-летнюю традицию Турецкой Республики, Эрдоган решил  перенести президентскую резиденцию в новое здание, которое строится на территории, называемой «Лесные угодья Ататюрка». А резиденции Чанкая, служившая 11-ти президентам Турции, будет теперь передана в распоряжение премьер-министра страны Ахмеда Давутоглу и его аппарата.
В преддверии августовских президентских выборов в Турции турецкий независимый  информационный сайт bianet.org представил реальную историю здания президентской резиденции Чанкая: она принадлежала убитой в годы Геноцида армян семье Касабянов. Хотя, по официальной версии, семья Касабянов, якобы, продала этот свой дворец со всем его имуществом. Однако, представитель третьего поколения этой семьи - Эдвард Чухаджи, который в настоящее время проживает в Канаде – Оттаве, лично рассказал историю, которую турецкое государство скрывало от своего народа целых 99 лет.
Этот дворец принадлежал одному из армянских жителей Анкары – Ованесу Касабяну, родившемуся в семье Касабянов в 1857 году. До 1915 года семья Касабянов занималась экспортом драгоценной овечьей шерсти «ангора» в Англию и считалась одной из самых богатых в Анкаре.
В августе 1915 года 1200 армян вывезли из Анкары и убили.. Еще 1500 армянских жителей Анкары вместе с архиепископом 29 августа ссылаются в Алеппо,  однако, до Мескене (на северо-западе Сирии) добираются лишь 34 из них. Во время этого бегства один из родственников Касабянов нагоняет караван беженцев и похищает выживших, сначала в Стамбул, а затем за границу.
Семья Касабянов, на самом деле, никому не продавала ни свой дворец, ни свое остальное имущество. Вещи были попросту украдены, присвоены.
Настоящими хозяевами, владельцами Чанкая являются потомки и наследники Касабянов – Эдвард Чуваджи и Вергин Касапоглу.