Հայաստանը պահանջում է Կարեն Պետրոյանի դիակի միջազգային փորձաքննություն
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանի մահվան կապակցությամբ ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովը հայտարարություն է տարածել: «Արմենպրես»-ը հայտարարությունը ներկայացնում է ամբողջությամբ:
«Սույն թվականի օգոստոսի 8-ին Կարմիր Խաչի Միջազգային կոմիտեի հայաստանյան պատվիրակությունը պաշտոնապես հաստատել է Ադրբեջանի իշխանությունների հաղորդագրությունը ս.թ. օգոստոսի 7-ից ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի Կարեն Պետրոսյանի մահվան վերաբերյալ:
ՀՀ Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանը ս.թ. օգոստոսի 7-ին, դեռևս չպարզված հանգամանքներոււմ, հատել էր հայ-ադրբեջանական պետական սահմանը և հայտնվել ադրբեջանական գերության մեջ: Չնայած ադրբեջանական իշխանությունների զանազան մեկնաբանություններին, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հայտարարել է, որ Կարեն Պետրոսյանը չի հանդիսանում ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող:
Կարեն Պետրոսյանի հարազատների հավաստմամբ, ինչպես նաև նրա բժշկական փաստաթղթերի համաձայն, վերջինս առողջական խնդիրներ, առավել ևս սրտանոթային հիվանդություններ չի ունեցել և եղել է փաստացի առողջ:
Ադրբեջանական կողմը, չբավարարվելով գերեվարված ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ կիրառված ակնհայտ անմարդկային վերաբերմունքով, ենթարկել է Կարեն Պետրոսյանին նվաստացումների, տանջանքների և կտտանքների` հասցնելով նրան մահվան. այս ամենի ապացույցը ադրբեջանական լրատվամիջոցներով շրջանառվող տեսանյութերն ու լուսանկարներն են:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը` չպարզված հանգամանքներում Կ.Պետոսյանի անակնկալ մահը նրա հանդեպ դաժան ու անմարդկային վերաբերմունքի հիմնավոր կասկածներ է ծնում, ինչը «Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում» ամրագրված մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների կոպիտ ոտնահարում է: Ուստի ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովը պաշտոնապես պահանջում է անկախ միջազգային փորձագետների կողմից դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն` մահվան պատճառները պարզելու համար»:

Армения требует международной экспертизы трупа Карена Петросяна
Сегодня Комиссия по вопросам  пленных, заложников и  без вести пропавших РА распространила заявление по поводу смерти в Азербайджане  жителя  армянского села Чинари  Карена  Петросяна. Арменпресс представляет текст заявления.
«8 августа с/г Армянское представительство Международного Комитета Красного Креста официально подтвердило  информацию руководства Азербайджана о  смерти 7 августа  находящегося в азербайджанском плену гражданина Республики Армения  Карена Петросяна.
При еще не выясненных обстоятельствах,  7 августа с/г   житель села  ЧинариТавушской области РА  Карен Петросян пересек армяно-азербайджанскую границу и был взят в плен. Несмотря на различные комментарии  азербайджанского  руководства,  Министерство обороны Армении  официально заявило, что Карен Петросян не является военнослужащим ВС РА.
Как утверждают родные Петросяна, а также согласно  медицинским документам, у Петросяна не было проблем со здоровьем, тем более сердечно-сосудистых заболеваний. Он практически был совершенно здоров.
Не довольствуясь  откровенно  бесчеловечным  отношением  к гражданину Армении,  азербайджанская сторона подвергла Карена Петросяна  унижениям,  истязаниям и пытка, чем довела его до смерти. Доказательство этому - распространяемые в  азербайджанских СМИ видеоматериалы и фотографии.
Исходя из вышесказанного,  смерть Петросяна  при невыясненных обстоятельствах  порождает обоснованные подозрения  в  жестоком, бесчеловечном отношении к нему, что является  грубым нарушением   фундаментальных прав и свобод  человека, прописанных во «Всеобщей Декларации прав человека».  Посему Комиссия по вопросам  пленных, заложников и  без вести пропавших РА официально требует  проведения  независимыми международными  специалистами   судмедэкспертизы  трупа  Петросяна  - с целью выяснения  причин смерти».