ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը կոչ Է արել պահպանել զինադադարը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերին կոչ Է արել կատարելու հրադադարի շուրջը ձեռ բերված համաձայնությունները եւ ձեռնպահ մնալու բռնությունից: Այս մասին ասված Է համաշխարհային կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցչի՝ օգոստոսի 4-ին տարածված հայտարարության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նա (Պան Գի Մունը) բոլոր կողմերին կոչ Է անում հարգելու հրադադարի շուրջը ձեռք բերված համաձայնությունը, ձեռնպահ մնալու հետագա բռնությունից եւ իրենց նվիրելու անհապաղ ապաԷսկալացմանը եւ երկխոսության շարունակմանը՝ արագ եւ խաղաղ քաղաքական կարգավորման հասնելու համար»,- նշված Է հայտարարության մեջ:
Գլխավոր քարտուղարը, փաստաթղթի համաձայն, լիակատար աջակցություն Է հայտնել ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբին՝ կիսելով վերջինիս մտահոգությունը վերջին օրերին հակամարտության գոտում լարվածության աճի առթիվ:

Глава ООН призвал соблюдать перемирие в нагорно-карабахском конфликте
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун призвал стороны нагорно-карабахского конфликта выполнять договоренности о прекращении огня и воздерживаться от насилия, говорится в распространенном в понедельник заявлении официального представителя всемирной организации.
"Он (Пан Ги Мун) призывает все стороны уважать соглашение о прекращении огня, воздерживаться от дальнейшего насилия и посвятить себя немедленной деэскалации и продолжению диалога для достижения быстрого и мирного политического урегулирования", — отмечается в заявлении.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, генеральный секретарь, согласно документу, выразил полную поддержку усилиям Минском группы ОБСЕ, разделяя ее озабоченность по поводу роста напряженности в зоне конфликта в последние дни.