Չեմ ճանաչում որեւէ հրեայի, ով չի ընդունում Հայոց ցեղասպանությունը. Աննա Ազարի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի Արտաքին գործերի նախարարության գլխավոր տնօրենի տեղակալ, Եվրասիայի բաժնի պետ, դեսպան Աննա Ազարին Երեւան է ժամանել մասնակցելու երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների միջև կայացած դիվանագիտական և քաղաքական խորհրդատվություններին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Աննա Ազարին ներկայացնում է խորհրդատվությունների օրակարգն ու գնահատական տալիս հայ-իսրայելական հարաբերություններին:
-Դուք Հայաստան եք այցելել ու Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության հետ խորհրադատվություններ անցկացրել: Հայտնի է, որ քննարկվել է երկու երկրների միջեւ վիզային ռեժիմի դյուրացման հարցը: Ի՞նչ այլ հարցեր են քննարկվել հանդիպման ընթացքում:
-Մենք փորձեցինք մի շարք հարցեր քննարկել: Մենք մեր տեսանկյունից ներկայացրեցինք Մերձավոր Արեւելքում տիրող խնդիրները, հայ գործընկերները ներկայացրեցին տարածաշրջանային խնդիրները: Շուտով կստորագրենք համաձայնագիր առանց վիզային ռեժիմի պայմանագրի մասին: Առաջին հերթին այդ համաձայնագիրը կգործի դիվանագետների համար: Երկրորդ կարեւորագույն հարցը, որի շուրջ մենք բանակցում էինք, Մաքսային միությանն հարցն է: Հայաստանը շուտով կանդամակցի Մաքսային միությանը, իսկ Իսրայելը բանակցություններ է սկսել այդ միության հետ համագործակցության շուրջ: Եթե մենք էլ ստորագրենք, ապա դա մեր համագործակցությանը նոր զարկ կտա:
-Նախատեսվո՞ւմ է, որ վիզային ռեժիմի դյուրացումից հետո ավելի շատ ուղիղ թռիչքներ  կլինեն Երեւան - Թել Ավիվ ուղղությամբ:
-Բանն այն է, որ դա հիմնականում կոմերցիոն հարց է: Քաղաքական առումով որեւէ խնդիր այդ հարցում չկա: Այսօր կա շաբաթական մեկ թռիչք: Եթե զբոսաշրջիկների թիվը շատանա, կարծում եմ, կոմերցիոն նպատակներից ելնելով, թռիչքների թիվն էլ կավելանա:
-Ինչպիսի՞ տեղ է զբաղեցնում Հարավային Կովկասը Իսրայելի հետաքրքրությունների ցանկում: Որքանո՞վ է այս տարածաշրջանը Իսրայելի համար օրակարգային:
- Հարավային Կովկասը մեզ հետաքրքրում է առաջին հերթին այն առումով, որ Կովկասի շարունակությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն է, մի երկիր, որն ամենամեծ վտանգն է ներկայացնում Իսրայելի համար: Կովկասը մեզ համար շատ հետաքրքրական է, բացի այդ, տարածաշրջանում երկու պետություններ կան, որոնք քրիստոնյաներ են, եւ թե՛ վրացիները, թե՛ հայերը շատ լավ հարաբերություններ ունեն հրեա ժողովրդի հետ: Մնացյալ հետաքրքրությունն, իհարկե, նույնն է, ինչ այլ երկրներում` տնտեսություն եւ մշակույթ: Հատկապես հիմա, երբ Հայաստանը ցանկանում է անդամակցել Մաքսային միությանը: Ես ձեզ կասեմ, որ այդպես ձեզ համար հեշտ կլինի: Իսրայելը այլ տեսակի պայմանավորվածություն ունի Եվրամիության հետ եւ Ասոցացման համաձայնագիր է կնքել տնտեսական այդ միավորի հետ: Մյուս կողմից, եթե նման միություն է ստեղծվում, մենք դեմ չենք համագործակցել նաեւ այս թեւի հետ:
-Վերջերս Իսրայելի խորհրդարանն ընտրեց նոր նախագահի` Ռեուվեն Ռիվլինին, ով բազմիցս կոչ է արել, որ Քնեսեթը պետք է ճանաչի Հայոց  ցեղասպանությունը: Մենք կարո՞ղ ենք հույս ունենալ, որ մինչեւ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը Իսրայելն էլ կմիանա Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած պետությունների շարքին:
-Ես չեմ ցանկանում մեծ հույսեր տալ, որովհետեւ նախագահ Ռիվլինը բազմիցս խոսել է Հայոց ցեղասպանության մասին եւ, բնականաբար, կպաշտպանի ճանաչման օրինագիծը, բայց ամեն դեպքում մեզ մոտ քաղաքական կարեւորագույն հարցերը որոշում է ոչ թե նախագահը, այլ վարչապետը: Կարող եմ ասել, որ դուք լավ ընկեր  ունեք Իսրայելի քաղաքական վերնախավում: Հետաքրքրականն այն է, որ ես չեմ ճանաչում, որեւէ մեկին, ով չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը: Բայց պետության մակարդակով... Խնդիրն այն է, որ պետության գոյատեւման համար մենք լուծում ենք մի շարք ռազմավարական հարցեր եւ պաշտոնապես չենք ճանաչում եւ առաջիկայում չեմ էլ տեսնում հույս, որ Իսրայելը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը:
-Ինչպիսի՞ն են այսօր Իսրայելի հարաբերությունները Թուրքիայի հետ:
-Դա շատ բարդ հարց է, իրականում շատ բարդ եւ խճճված: Դրանք կարծես թե լավանում են, սակայն ասել, որ դրանք այնպիսին են, ինչպես, ասենք, մեկ տասնամյակ առաջ` սխալ է: Սակայն, հարաբերությունների բարելավման ուղղությամբ որոշակի առաջխաղացում նկատվում է: Խնդիրն այն է, որ բացառապես բոլոր հարցերում ծայրահեղ տարբեր կարծիքներ ունենալով հանդերձ` այս պահին տարածաշրջանում իրավիճակն այնպիսին է, որ Իսրայելն ու Թուրքիան պետք է ստիպված լինեն գալ որոշակի լուծման: Ինչը նաեւ ձեզ եմ ցանկանում Թուրքիայի հետ հարաբերություններում:
-Տարածաշրջանում խնդիրներ ասելով` Դուք նկատի ունեք Սիրիական ճգնաժա՞մը:
-Ես նկատի ունեմ այն ամենը, ինչ այսօր կատարվում է Մերձավոր Արեւելքում: Դա եւ՛ Սիրիական ճգնաժամն է, եւ՛ փախստականների խնդիրը, եւ՛ այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում շիաների եւ սունիների միջեւ: Ամեն ինչ տանում է նրան, որ Թուրքիան եւ Իսրայելը հաստատեն նորմալ հարաբերություններ:
-Իսկ ինչպիսի՞ն են հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ: Իսրայելը Ադրբեջանին զենքի վաճառքի հիմնական գործընկերներից մեկն է:
-Յուրաքանչյուր երկիր կցանկանար հպարտանալ վարդի վաճառքով, որոնք ձեր մայրաքաղաքում այնքան շատ են եւ այնքան գեղեցիկ: Բայց, դժբախտաբար, երկիրը կարողանում է գոյատեւել այն ամենով, ինչը հնարավոր է վաճառել: Զենքի վաճառքը, բիզնես է եւ մենք փորձում ենք, որ այդ բիզնես-հարաբերությունները բանական տրամաբանության շրջանակներից դուրս չգան:
Հունիսի 18-ին ՀՀ ԱԳ նախարարությունում ՀՀ և Իսրայելի Պետության ԱԳ նախարարությունների միջև կայացան դիվանագիտական և քաղաքական խորհրդատվություններ: Հայկական կողմից պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Սերգեյ Մանասարյանը, իսրայելական կողմից` Իսրայելի ԱԳ նախարարության գլխավոր տնօրենի տեղակալ, Եվրասիայի բաժնի պետ, դեսպան Աննա Ազարին: Խորհրդատվությունների ընթացքում քննարկվեց հայ-իսրայելական հարաբերությունների օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ, որոնք վերաբերում էին քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում երկկողմ փոխշահավետ կապերի հետագա զարգացմանն ու խորացմանը: Անդրադարձ է կատարվել փոխադարձ ներդրումների խրախուսմանը վերաբերող հարցերին: Կարևորվեց փոխգործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում: Ընդգծվեց փոխայցելությունների կարևորությունը: Իսրայելի ԱԳՆ պատվիրակությունը այցելել է նաև Մեծ եղեռնի զոհերի հուշահամալիր, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, ծաղիկներ դրել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ:

Я не знаю еврея, который не признавал бы Геноцида армян: Анна Азари
Замгенерального директора МИД Израиля, начальник отдела Евразии, посол Анна Азари прибыла в Ереван для участия в дипломатических и политических консультациях между внешнеполитическими ведомствами двух стран. В беседе с Арменпресс Анна Азари представила повестку этих консультаций и дала оценку нынешнему уровню армяно-израильских отношений.
Вы находитесь в Армении в связи с проведением консультаций с МИД. Известно, что в ходе этих консультаций обсуждался и вопрос упрощения визового режима между двумя странами. Какие еще вопросы затрагивались на встрече в Ереване?
Мы попытались обсудить ряд вопросов, представили нашу позицию относительно ситуации на Ближнем Востоке, региональные проблемы.
В ближайшее время подпишем соглашение об отмене визового режима. В первую очередь, это соглашение будет действовать для дипломатов. Второй важнейший вопрос, по которому ведутся переговоры, это вопрос Таможенного союза. Армения скоро станет членом ТС, а Израиль начал переговоры о сотрудничестве с этим союзом. Если мы подпишем соглашение, то это даст новый импульс нашему сотрудничеству.
Предполагается, что с упрощением визового режима увеличится число рейсов «Ереван-Тель-Авив»?
Дело в том, что это, в основном, коммерческий вопрос. В политическом плане здесь нет каких-либо проблем. Сегодня действует один рейс в неделю, если число туристов увеличится, то, думаю, исходя из коммерческих интересов, число рейсов также увеличится.
Какое место занимает Южный Кавказ на карте интересов Израиля и в повестке дня вашего государства?
Южный Кавказ представляет для нас большой интерес, в первую очередь, потому, что продолжением Кавказа является Исламская республика Иран, страна, которая представляет самую большую угрозу для Израиля.
Кавказ очень нам интересен и потому, что два государства этого региона – христианские: как грузины, так и армяне имеют прекрасные отношения с евреями. Что касается остальных интересов, то они те же, что и с другими странами: экономика и культура, особенно сейчас, когда Армения собирается вступить в Таможенный союз. Я вам скажу, что так вам будет легче. У Израиля есть иного рода договоренности с Евросоюзом, и мы заключили соглашение об ассоциации с этой экономической структурой. С другой стороны, когда создается подобный союз, мы не против сотрудничать и с ним.
Недавно парламент Израиля избрал нового президента страны – Реувена Ривлина, который неоднократно призывал Кнессет признать Геноцид армян. Мы можем надеяться, что до 100-летия Геноцида армян Израиль примкнет к государствам, уже признавшим этот факт?
Я не хотела бы вселять большие надежды, хотя президент Ривлин не раз говорил о Геноциде армян и, к счастью, поддержит законопроект о его признании. Но в любом случае, у нас важнейшие политические решения принимает не президент, а премьер-министр. Могу сказать, что у вас хорошие друзья в высшей политической элите Израиля. Интересно то, что я не знаю кого-либо, кто не признавал бы Геноцида армян. Но, на политическом уровне… Проблема в том, что для существования нашего государства мы решаем ряд стратегических задач и официально не признаем и в ближайшее время не думаю, что Израиль признает Геноцид армян…
Какие сегодня отношения у Израиля с Турцией?
Это сложный вопрос, на самом деле они очень сложные и запутанные. Они как будто улучшаются, но сказать, что они такие, как скажем, 10 лет назад, было бы ошибкой. Однако, определенные сдвиги в плане улучшения двусторонних отношений заметны. Проблема в том, что при наличии диаметрально противоположных мнений исключительно по всем вопросам, ситуация, на данный момент, в регионе такова, что Израиль и Турция будут вынуждены придти к определенному решению. Того же и вам желаю в отношениях с Турцией.
Говоря о проблемах в регионе, Вы подразумеваете сирийский кризис?
Я имею в виду все то, что сегодня происходит на Ближайшем Востоке. Это и сирийский кризис, и проблема беженцев, и то, что сегодня происходит между шиитами и суннитами. Все ведет к тому, чтобы Турция и Израиль установили нормальные отношения.
А как складываются у вас отношения с Азербайджаном? Израиль – один из основных поставщиков оружия этой стране…
Любая страна предпочла бы гордиться продажей роз, которые так прекрасны и которых так много в вашей столице… К сожалению, страна может обеспечить свое существование лишь за счет того, что может продать. Продажа оружия – бизнес, и мы пытаемся, чтобы эти бизнес-отношения не вышли за рамки логики.
18 июня в МИД Армении состоялись дипломатические и политические консультации между Министерствами иностранных дел Государства Израиль и Республики Армения. С армянской стороны делегацию возглавлял замминистра ИД Сергей Манасарян, с израильской - замгенерального директора МИД Израиля, начальник отдела Евразии, посол Анна Азари.
В ходе консультаций обсуждался широкий круг вопросов армяно-израильской повестки дня, касающихся дальнейшего развития и углубления двусторонних взаимовыгодных связей в политической, экономической и гуманитарной сферах. Речь шла также о стимулировании взаимных инвестиций. Бала подчеркнута важность сотрудничества в международных организациях, а также обмена визитами.
Делегация МИД Израиля посетила мемориал Геноцида армян в Цицернакаберде, Музей-институт Геноцида армян, возложила цветы к Вечному огню в память жертв геноцида.