«20-րդ դարի Ավարայր». հայ ժողովուրդը տոնում է առաջին հանրապետության օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ ժողովուրդը մայիսի 28-ին նշում է Հայաստանի առաջին հանրապետության ստեղծման 96-ամյակը: 1918 թվականին այս օրը վերականգնվեց դարեր շարունակ խաթարված հայոց պետականությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` մայիսին Ղարաքիլիսայում, Բաշ-Ապարանում, Սարդարապատում հայկական կանոնավոր ուժերին և կամավորականներին հաջողվեց կենաց-մահու ճակատամարտերում հաղթանակ տանել թուրք հրոսակների դեմ՝ կասեցնելով նրանց առաջխաղացումը եւ Հայաստանն ամբողջությամբ զավթելու նրանց ցանկությունը:  Սարդարապատի հերոսամարտը հաճախ անվանում են «20-րդ դարի Ավարայր»:
Մայիսյան հաղթանակով վերականգնվեց հայ ժողովրդի` շուրջ 9 դար առաջ կորցրած անկախությունը: Մայիսի 26-ին լուծարվել էր Անդրկովկասյան Սեյմը, Ադրբեջանն ու Վրաստանն անկախություն էին ստացել, հերթը Հայաստանինն էր, և մայիսին 28-ին Հայոց ազգային խորհուրդը Թիֆլիսում հռչակեց Հայաստանի անկախությունը:
Հունիսի 4-ին Բաթումում ստորագրվեց հայ-թուրքական հաշտեցման պայմանագիրը, 11 հազար քմ տարածքի վրա ձևավորվեց Հայաստանի Դեմոկրատական Հանրապետությունը:
Հայաստանի առաջին հանրապետությունը կարճ ժամանակում կարողացավ ստեղծել պետությանը բնորոշ բոլոր ատրիբուտները.  ընտրեց խորհրդարան, որի առաջին նախագահը դարձավ Ավետիք Սահակյանը, ձևավորեց կառավարություն՝ առաջին վարչապետ դարձավ Հովհաննես Քաջազնունին: Սակայն Հայաստանի առաջին հանրապետության կյանքը միայն 2 տարի տևեց. 1920 թ. դեկտեմբերի 2-ին Հայաստանը բռնազավթվեց բոլշևիկյան 11-րդ Կարմիր բանակի կողմից:
1992թ.-ից, երբ Հայաստանը կրկին անկախություն ստացավ, մայիսի 28-ը սկսվեց պաշտոնապես նշվել որպես առաջին Հանրապետության օր:
1968-1978 թվականներին Սարդարապատում կառուցվեց հուշահամալիր, որը նվիրված է 1918թ. մայիսի 22-28-ին Սարդարապատում թուրք զավթիչների դեմ մղված պատմական ճակատամարտին: Հուշահամալիրի բացումը կայացավ հերոսամարտի հիսնամյա տարեդարձի օրը: Այն կառուցվել է ճիշտ ճակատամարտի տեղում: Համալիրի մաս են կազմում թևավոր ցուլերը և վեհասքանչ հաղթական զանգերը: «Զանգակատունը» (35 մ բարձրությամբ) հանդիսանում է համալիրի հորինվածքի դոմինանտը:
Այսօր հանրապետության ողջ տարածքով, ինչպես նաև Արցախում անցկացվում են ավանդական միջոցառումներ` ի հիշատակ անկախություն կերտած հայ հերոսների: ՀՀ բարձրագույն իշխանությունն ավանդաբար այցելում է Սարդարապատի հուշահամալիր` հարգանքի տուրք մատուցելով մեր հերոսներին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրում կմասնակցի Հանրապետության տոնին նվիրված տոնակատարությանը:

YEREVAN, MAY 28, ARMENPRESS. On May 28, the Armenian people mark the 96th anniversary of the First Republic of Armenia. On this day in 1918 the Armenian statehood ruined for centuries was restored. As “Armenpress” reports, in May, in Gharakilisa, Bash-Aparan, Sardarapat the Armenian regular forces and the volunteers managed in the life-and-death battles to win against the Turkey's army, stopping its advance and the desire to completely seize Armenia. The Sardarapat heroic battle is often referred to as "the 20th century Avarayr".
Thanks to the May victory the independence of the Armenian people was restored which had been lost almost 9 centuries ago. On May 26, the Transcaucasian Sejm was dissolved, Azerbaijan and Georgia gained independence, it was Armenia’s turn, and on May 28, in Tbilisi the National Council of Armenia declared the independence of Armenian.
Also known as the First Republic of Armenia, the DRA was short-lived but important, as it represented the beginning of the modern quest for democracy and independence in Armenia.
The new republic faced serious problems from within and without its borders. In 1920, it was invaded by the Bolshevik Army of Russia and made part of the Transcaucasian Socialist Federative Soviet Republic, and eventually part of the Soviet Union, for more than 70 years. Yet the establishment and brief life of the First Republic is still seen as a proud victory for Armenia.
Sardarapat Memorial was opened in 1968 in regard to the 50th anniversary of Sardarapat Battle. It was constructed in the place where the battle took place. The entrance is flanked by huge winged oxen made of red tufa. A flight of steps leads to a square from which a 26-metre-high bell tower rises. The beautiful trellis structure with its twelve bells can be seen from afar. The bells ring every year on the day of the historic victory. The monument is guarded by massive ancient style Armenian-winged lions, and is flanked by a memorial garden for Karabakh (Arstakh) martyrs.
Today in the whole territory of Armenia, as well as in Artsakh, traditional events will be held in memory of the Armenian heroes who fought for independence. On this day traditionally the leadership of the republic visits the memorial to pay tribute to our heroes.
President Serzh Sargsyan will visit the memorial today to participate in the celebrations devoted to the First Republic Day.