Արամ MP3-ն «Եվրատեսիլ-2014»-ի եզրափակիչում է
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս բազմաթիվ երկրպագուների սպասումներն արդարացան. «Եվրատեսիլ-2014» մրցույթի հայաստանյան պատվիրակ Արամ MP3-ն անցավ եզրափակիչ փուլ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` մայիսի 6-ին Դանիայի մայրաքաղաք Կոպենհագենի B&W Hallerne սրահում մեր երկրի պատվիրակ Արամ MP3-ն ելույթ ունեցավ առաջին համարի ներքո` ներկայացնելով «Not alone» երգը: Նա ելույթի ժամանակ բեմում միայնակ էր առանց բեք վոկալի կամ այլ արտիստների մասնակցության` ներկայացնելով առաջին հերթին ազդեցիկ վոկալ:
Երգչի բեմական հագուստը մոխրագույն էր, այն հեղինակել է դիզայներ Արամ Նիկոլյանը: Նա բաճկոնի վրա կրում էր հայկական դրոշի գույներով շեղանկյունաձև զարդ, որը նախքան ելույթը Հայաստանի մասին պատմող տեսաբացիկում երգիչը իր ձեռքերով պատրաստում է Հայաստանի խորհրդանիշներից մեկից` նուռից:
Առաջին կիսաեզրափակիչին մասնակցող 16 երկրներից 10-ը` Մոնտենեգրոն, Ռուսաստանը, Հունգարիան, Հայաստանը, Նիդերլանդները, Շվեդիան, Իսլանդիան, Սան Մարինոն, Ուկրաինան, Ադրբեջանը, ընտրվեցին ժյուրիի և հեռուստադիտողների քվեարկության արդյունքում` 50/50 հարաբերակցությամբ: Նախքան մրցույթը Առաջին ալիքի ուղիղ եթերում մեր երկրի պատվիրակը նշեց, որ ունի բարձր տրամադրություն: «Լավ երեկո է սպասվում, կարծում եմ, մեզ մոտ կստացվի»,- նշեց մրցույթում մեր դեսպանը:
Կոպենհագենը նախկինում երկու անգամ հյուրընկալել է «Եվրատեսիլ»-ը` 1964 և 2001 թվականներին, իսկ 2005 թվականին այստեղ անց են կացվել մրցույթի 50-ամյակին նվիրված տոնակատարությունները:
«Not alone» երգի խոսքերի հեղինակն է «Վիտամին» ակումբի անդամ, երգչի ընկեր Գարիկ Պապոյանը, երաժշտությունը գրել է ինքը` Արամ MP3-ն: Նախքան առաջին կիսաեզափակիչը տարբեր ոլորտները ներկայացնող հանրահայտ մարդիկ իրենց ֆեյսբուքյան էջերում հաջողություն էին մաղթել «Եվրատեսիլ-2014» մրցույթի հայաստանյան պատվիրակին: Նրանց թվում էր նաև ֆրանսահայ լեգենդար երգիչ Շառլ Ազնավուրը, ով նշել էր, որ շատ ճիշտ ընտրություն է կատարվել, որ Հայաստանը հենց Արամ MP3-ին էր ներկայացնելու: «Ֆեյսբուք»-ը վերջին մի քանի ժամերի ընթացքում հեղեղված է մեր պատվիրակի ելույթին ուղղված գովեստի խոսքերով, սատարող կոչերով:
«Եվրատեսիլ-2014»-ի կիսաեզրափակիչ երկրորդ փուլը տեղի կունենա մայիսի 8-ին, իսկ եզրափակիչը` մայիսի 10-ին: Համաձայն մրցույթի կանոնադրության` միանգամից եզրափակիչ են անցնում մրցույթի հիմնադիր հանդիսացող Մեծ հնգյակի երկրները, ինչպես նաև 2013 թվականի հաղթող Դանիան: Մրցույթի այս տարվա հայաստանյան տեսահոլովակը համացանցում տարածում է գտել միանգամից. այն մրցույթի youtube-յան ալիքում դիտումների քանակով առաջատարներից է: Բացի այդ բուքմեյքերական ընկերություններն ամենատարբեր վարկանիշային կայքերի առաջին հորիզոնականներում տեսնում են Հայաստանի պատվիրակին: Առաջին ալիքը Yerevan Mall-ից, ուղիղ եթերում նախքան մրցույթի մեկնարկը ամփոփեց նաև «Եվրատեսիլ-2014»-ի հայաստանյան պատվիրակության և մրցույթի ցուցադրման պաշտոնական գործընկեր Ucom ընկերությանը համատեղ համացանցային լուսանկարչական մրցույթի արդյունքները: Մրցույթում հաղթեցին Ասյա Բեկյան և Ռազմիկ Մալխասյան զույգը` իրեց փոքրիկ որդու Արմենի հետ: Համեվրոպական մրցույթն ուղղիղ եթերում հնարավորություն ունեն դիտել ավելի քան 180 միլիոն մարդ ամբողջ աշխարհում, այդ թվում` Առաջին ալիքի հեռուստադիտողները:

Aram MP3 passes to Eurovision 2014 final
YEREVAN, MAY 7, ARMENPRESS. The expectations of a number of fans in Armenia and worldwide have been justified. Armenia’s delegate to Eurovision 2014 Aram MP3 passed to the final stage of the international song contest. Our country’s delegate to the contest introduced the song titled “Not Alone” at B&W Hallerne hall in Copenhagen on May 6.
In the first two hour show of this year’s Eurovision Song Contest, broadcast LIVE from the B&W Hallerne, Copenhagen, 16 countries took part in the First Semi-Final in order to qualify for 10 places available in Saturday's final. There are ten winners, and these are as follows, in the order they were announced – Montenegro, Hungary, Russia, Armenia, Azerbaijan, San Marino, Ukraine, Sweden, Netherlands, and Iceland.
The first ten finalists (beside those already known, Germany, France, Italy, Spain, United Kingdom and last year’s winning country Denmark), will take part in the Grand Final of the 2014 Eurovision Song Contest, which takes place on Saturday the 10h of May. Another ten finalists will be chosen in the Second Semi-Final on 8th of May.
The result was determined by way of a 50/50 split between national expert juries and televoting. The combined scores created the final outcome. In yesterday's Jury Final, the expert juries already determined their votes for the First Semi-Final by watching the live performances. Televoting took place tonight during the live show.
EBU Executive Supervisor, Jon Ola Sand, said the 59th Eurovision Song Contest promises two more excellent shows. "Tonight's semi-final got the 2014 Eurovision Song Contest off to a flying start, with some wonderful performances from the artists and, of course, world-class TV pictures from Danish EBU Member DR. I'm eager to see the story of this year's contest unfold with the second Semi-Final on Thursday and the Grand Final on Saturday."
Armenia’s delegate to Eurovision 2014 international song contest is Aram mp3. Aram Mp3 has been announced in the Big New Year's Gala TV Show, broadcast on the Armenian First Channel. Aram Mp3 is one of the most beloved personalities of the Armenian show business. He is not only well-known as the singer but also as the comedian and showman. The singer is mostly famous for his live performances. He has a very unique style of covering the international hits and comedies.