Սուրբ Աթոռում կայացել է Վարուժան Ոսկանյանի «Շշուկների մատյան»-ի իտալարեն թարգմանության շնորհանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպանությունը վատիկանյան «Չենտրո Ռուսիա էկումենիկա» (Centro Russia Ecumenica) մշակութային կետրոնում ապրիլի 28-ին կազմակերպել է ռումինահայ գրող, քաղաքական գործիչ, սենատոր Վարուժան Ոսկանյանի «Շշուկների մատյան» գրքի իտալարեն թարգմանության շնորհանդեսը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ողջունելով ներկաներին՝ Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպան Միքայել Մինասյանն իր ելույթում ընդգծել է ցեղասպանություն վերապրածների հետագա սերունդների կողմից պապերի տեսած սարսափելի իրադարձությունների մասին հուշերը ամբողջ աշխարհով բարձրաձայն հնչեցնելու կարևորությունը:
Շնորհանդեսի շուրջ 100 ներկաների թվում են եղել Վարուժան Ոսկանյանը, Սուրբ Աթոռի օրենսդրական տեքստերի քահանայապետական խորհրդի  նախագահ (Սուրբ Աթոռի արդարադատության նախարար) կարդինալ Ֆրանչեսկո Կոկոպալմերիոն, Սուրբ Աթոռի բարձաստիճան այլ ներկայացուցիչներ, Սուրբ Աթոռում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսը, մասնավորապես՝ Պերուի, Ռուսաստանի, Ռումինիայի, Ուրուգվայի, Խորվաթիայի, Բուլղարիայի և այլ երկների դեսպաններն ու դիվանագետները, ինչպես նաև Հայ Առաքելական և Հայ Կաթողիկե եկեղեցիների  բարձաստիճան եկեղեցականներ, վատիկանյան, ռումինական և իտալական մշակույթի և գիտական  շրջանակների,  մամուլի, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
«Շշուկների մատյան» վեպը լույս է տեսել 2009թ. Բուխարեստում: Թարգմանվել է իսպաներեն, ֆրանսերեն, իտալերեն, գերմաներեն, հայերեն և այլ լեզուներով: Իտալերեն թարգմանությունը լույս է տեսել 2011թ.` Անիտա Բեռնակիայի (Anita Bernacchia) թարգմանությամբ, «Կելլեր Էդիտորե» հրատարակչատան կողմից:

В Ватикане прошла презентация итальянского перевода романа Варужана Восканяна«Книга шепотов»
Посольство Армении в Ватикане в культурном центре «Centro Russia Ecumenica» 28 апреля организовало презентацию итальянского перевода романа «Книга шепотов» румынского писателя армянского происхождения, общественного и политического деятеля Варужана Восканяна.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, поприветствовав присутствующих, посол Армении в Святом Престоле Микаел Минасян подчеркнул важность того, чтобы внуки переживших Геноцид армян озвучили воспоминания своих дедов и отцов о страшных событиях во всем мире.
В мероприятии приняли участие около 100 гостей, среди которых были автор книги Варужан Восканян, председатель Папского совета по интерпретации законодательных текстов (министр юстиции Ватикана) кардинал Франческо Кокопальмерио, другие высокопоставленные представители Святого Престола, аккредитованные в Ватикане послы, в частности послы и дипломаты России, Перу, Румынии, Уругвая, Хорватии, Болгарии и других стран, представителя Армянской Апостольской и Армянской Католической церквей, представители итальянских научных и культурных кругов, журналисты и другие.
Роман «Книга шепотов» в 2009 году был признан как лучшее литературное произведение года, удостоившись главного приза в области литературы Академии Румынии. Она уже переведена на французский, испанский, итальянский, иврит и армянский. Планируется также перевод на шведский, польский, чешский, венгерский и болгарский, а в также на русский и арабский.