Սեյրան Օհանյանը Գուրգեն Մարգարյանի սպանությունը որակեց որպես մեկանգամյա ցեղասպանություն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ժամանակ ադրբեջանցի ոճրագործի կողմից քնած ժամանակ կացնահարված Գուրգեն Մարգարյանին նվիրված հիշատակի երթը մեկնարկեց նրա` Լենինգրադյան փողոցում կանգնեցված հուշարձանից եւ շարունակվեց դեպի Եռաբլուր պանթեոն: Հարյուրավոր քաղաքացիներ նախ կիսանդրու մոտ, այնուհետեւ Եռաբլուրում հարգանքի տուրք մատուցեցին հայ սպային: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը Մարգարյանի սպանությունը որակեց որպես մեկանգամյա ցեղասպանություն: «Տասը տարի է անցել, եւ մենք եկել ենք, որ հարգանքի տուրք մատուցենք հայ սպային։ Մեր սպային սպանել են միայն այն բանի համար, որ նա հայ է, եւ ոճրագործն էլ խոստովանել է, որ ինքը պատրաստվել է հայ սպանելու»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը` հավելելով, որ հերոսներ են այն մարդիկ, որոնք այսօր առաջին գծում գիշերուզօր պաշտպանում են  հայրենիքը, հակահարված տալիս թշնամու հարձակումներին եւ հարկ եղած ժամանակ իրենց կյանքի գնով հերոսանում։
«Ադրբեջանի համար հերոսները այլ մարդիկ են` նրանք, որոնք կարողանում են գիշերը կացնահարել»,- ասաց պաշտպանության նախարարը: Սեյրան Օհանյանն այցելել է նաև Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքին, զրուցել ծնողների հետ։
Հայ սպայի մահվան 10-ամյա տարելիցը հարգեցին ոչ միայն սպայի հարազատներն ու ընկերները, այլեւ «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, «Զինվոր» ՀԿ համակարգող խորհրդի նախագահ Մարգարիտա Խաչատրյանը, գրող, հրապարակախոս Զորի Բալայանը, թիվ 22 դպրոցի եւ Գուրգեն Մարգարյանի անվան 126 մանկապարտեզի սաները:
2004թ. փետրվարի 19-ի գիշերը Ռամիլ Սաֆարովը թաքուն մտել էր Գուրգեն Մարգարյանի սենյակը եւ կացնահարել քնած հայ սպային: Երկարատեւ դատական գործընթացից հետո 2006թ. ապրիլին  Սաֆարովը Բուդապեշտի դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել` 30 տարի առանց ներման իրավունքի: Հունգարական դատարանը բազմիցս էր հայտարարել Սաֆարովի` հայրենիքին արտահանձնելու անհնարինության մասին, սակայն 2012թ. օգոստոսի 31-ին Սաֆարովին արտահանձնեցին Ադրբեջանին, որտեղ մարդասպանին Նախագահ Ալիեւն անմիջապես ներում շնորհեց, զինվորական բարձր կոչում տվեց եւ միանվագ վճարեց  8 տարվա աշխատավարձը: Նույն օրը պաշտոնական Երեւանը խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Բուդապեշտի հետ:
Թուրքիայում հատուկ պատրաստություն անցած Ադրբեջանի ԶՈւ սպա Ռամիլ Սաֆարովը 2004թ. փետրվարին մասնակցում էր ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղություն»  ծրագրի շրջանակում անգլերենի դասընթացներին, որին մասնակցում էին նաեւ հայ սպաներ Գուրգեն Մարգարյանն ու Հայկ Մակուչյանը:

YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS. A march dedicated to Gurgen Margaryan’s memory began near his monument erected in the Leningradyan str. and went on to the Yerablur Military pantheon. Hundreds of Armenian citizens paid tribute to the memory of the Armenian officer first near his statue, then in the Yerablur Military Pantheon. As reports “Armenpress”, the Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan characterized Gurgen Margaryan’s assassination as a one-time genocide.
Among other things the Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan underscored: “10 years have passed and we came together here to pay tribute to the Armenian officer. Our officer was killed for just being an Armenian and the criminal himself confessed that he was preparing to kill an Armenian.”
10 years have passed since the murder of Armenian officer Gurgen Margaryan, who was brutally killed by Azerbaijani criminal Ramil Safarov. Although Ramil Safarov had to face with the Hungarian justice, but the Azerbaijani petrodollars and “caviar” diplomacy managed to set the murderer free few years later.
On January 11, 2004, he left for Budapest, Hungary, to participate in a three-month English language course which was part of NATO's Partnership for Peace program. On February 19 he was axed, while asleep, by his fellow Azerbaijani participant, Lieutenant Ramil Safarov. The murder took place at 5 am, while the victim was asleep.
After he killed Margaryan, Safarov went forward with his plan to murder Makuchyan, but discovered his door was locked.
A postmortem concluded that Safarov had delivered sixteen blows to Margaryan's face, nearly severing his head from his body.
Earlier, a briefing given by the Hungarian police added that Margaryan had also been stabbed several times in the chest. After he killed Margaryan, Safarov went forward with his plan to murder Makuchyan, but discovered his door was locked.
Armenian President Serzh Sargsyan announced the same day that Armenia suspended diplomatic relations with Hungary.