Քշիշտոֆ Պենդերեցկին Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի կապակցությամբ երգչախմբային գործ է ստեղծում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհ հռչակավոր կոմպոզիտոր և դիրիժոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկին Հայաստանում է: Լեհական երաժշտության հայկական արմատներով լեգենդի 80-ամյա հոբելյանը մեծ շուքով նշվում է Հայաստանում: «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային փառատոնի նախաձեռնությամբ հունվարի 13-16-ը մեր երկրում անցկացվում է «Քշիշտոֆ Պենդերեցկու օրերը Հայաստանում» խորագրով միջոցառումների շարքը, որով էլ հենց մեկնարկում է փառատոնի 15-րդ հոբելյանական համերգաշրջանը:
«Փառատոնն իր 15-րդ հոբելյանական տարին սկսում է Հայաստանի մշակութային կյանքում պատմական իրադարձությամբ` մեր ժամանակների նշանավոր կոմպոզիտոր Պենդերեցկու օրերով: Արդեն ավանդական դարձած «Պենդերեցկու օրեր» շարքն այս տարի անցկացվում է երրորդ անգամ: Ուրախ եմ, որ այս հանճարեղ մարդը Հայաստանում է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հոբելյանի կապակցությամբ մաեստրոյին շնորհավորելով` ասաց «Երևանյան հեռանկարներ» փառատոնի ղեկավար Ստեփան Ռոստոմյանը:
Քշիշտոֆ Պենդերեցկին հրավերի համար շնորհակալություն հայտնեց փառատոնի կազմակերպիչներին և նշեց, որ ուրախ է գտնվել Հայաստանում: «Սա արդեն իմ երրորդ այցն է Հայաստան: Հիշում եմ բոլոր նախորդ փառատոնային օրերը, որոնք անցել են կատարողական բարձր մակարդակով` հրաշալի ունկնդրի ներկայությամբ: Հատկապես տպավորված եմ «Հովեր» երգչախմբով, որովհետև այն բարձր մակարդակ ունի: Հայաստան մշտապես վերադառնում եմ հաճույքով, հուսով եմ` նորից կգամ: Իմ տատիկն ազգությամբ հայ էր, Լեհաստան էր եկել Սպահանից` որոշակի պատճառներով: Նրա հետ գնում էինք Կրակովի հայկական եկեղեցին»,- նշեց Քշիշտոֆ Պենդերեցկին:
Անվանի արվեստագետի կինը` Էլժբիետա Պենդերեցկին, նախորդ տարի զբաղվել է Վարշավայում Պենդերեցկու անվան փառատոնի կազմակերպման հարցերով: Նա հիշեցրեց, որ փառատոնին մասնակցել է նաև հայկական պատվիրակությունը` ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի գլխավորությամբ: Բացի այդ, Էլժբիետա Պենդերեցկին նշեց, որ վերջերս Լեհաստանում անցկացվել է թավջութակահարների փառատոն, որի հաղթողը եղել է հայ երաժիշտ Ֆրանսիայից: «Մենք սերտորեն կապված ենք Լեհաստանի հայ համայնքի հետ: Ամեն անգամ հայկական թերթեր ենք ստանում: Իմ աղջկա աչքերին նայելով` հայի ու հայկական հայացք եմ տեսնում»,- հավելեց կոմպոզիտորի կինը:
Լեհ կոմպոզիտորը Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ հայկական գործ է գրում` երգչախմբային ստեղծագործություն` սաղմոսների հիման վրա:
«Պենդերեցկու օրեր» տոնական միջոցառումների շարքը կմեկնարկի հունվարի 13-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում` Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և թավջութակահար Բարտոշ Կոզիակի համատեղ ելույթով:
Հաջորդ օրը, «Գաֆեսճէան» արվեստի կենտրոնում ելույթ կունենան և մաեստրոյին կշնորհավորեն ջութակահարներ Անուշ Նիկողոսյանը և Անի Կարապետյանը, ալտահար Յանա Դարյանը, թավջութակահար Արամ Թալալյանը, կլարնետահար Դարկո Բռլեկը և դաշնակահարներ Արթուր Ավանեսովն ու Ջուլիետա Վարդանյանը:
«Քշիշտոֆ Պենդերեցկու օրերը Հայաստանում» խորագրով միջոցառումների շրջանակում, հունվարի 15-ին, Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի և «Հովեր» կամերային երգչախմբի կատարմամբ կհնչեն Պենդերեցկու բարոկկո ոճով երեք պիեսները:
Միջոցառումները կեզրափակվեն հունվարի 16-ին` Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Քշիշտոֆ Պենդերեցկու համատեղ ելույթով: Տոնական երեկոյի ընթացքում ելույթ կունենան նաև ջութակահար Ագատա Շիմչևսկան և ալտահար Ռոբերտ Կաբառան:
Բոլոր համերգային երեկոներին կհնչեն Քշիշտոֆ Պենդերեցկու երկերը:
Լեհ կոմպոզիտոր և դիրիժոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկին ծնվել է 1933 թվականին: Հայտնի է, որ նրա նախնիները եղել են լեհեր, ուկրաինացիներ, գերմանացիներ և հայեր: Հայաստան այցերից մեկի ժամանակ նա հայտարարել է, որ երջանիկ է վերադառնալ տուն: Քշիշտոֆ Պենդերեցկին երեք անգամ արժանացել է «Գրեմմի» մրցանակի: Բազմաթիվ այլ մրցանակների դափնեկիր է: Պատվավոր դոկտորի և պրոֆեսորի կոչումներ է ստացել բազմաթիվ հաստատություններից: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով, 2013թ.-ի նոյեմբերին, հոբելյանի կապակցությամբ, պարգևատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալով:

Кшиштоф Пендерецкий пишет произведение для хора по случаю 100-летней годовщины Геноцида армян
Известный польский композитор и дирижер Кшиштоф Пендерецкий приехал в Армению, где отмечается 80-летний юбилей великого поляка с армянскими корнями. По инициативе международного фестиваля «Ереванские перспективы» 13-16 января в Армении проходит ряд мероприятий под названием «Дни Кшиштофа Пендерецкого в Армении». Этим мероприятием стартует 15-ый юбилейный сезон фестиваля.
«Фестиваль свой юбилейный 15-ый год начинает историческим событием в культурной жизни Армении – днями одного из самых известных композиторов наших дней. Ужа ставшие традиционными Дни Пендерецкого проходят уже в третий раз. Рад, что этот талантливый человек находится в Армении», - как сообщает Арменпресс, поздравив композитора с юбилеем, об этом сказал руководитель фестиваля «Ереванские перспективы» Степан Ростомян.
Кшиштоф Пендерецкий выразил благодарность организаторам фестиваля и отметил, что рад находиться в Армении. «Это уже мой третий визит в Армению. Помню дни прошлого фестиваля, которые прошли на высоком исполнительном уровне в присутствии замечательного слушателя. Особо впечатлен хором «Овер», так как у него очень высокий уровень.
Я всегда с удовольствием возвращаюсь в Армению, надеюсь, еще приду. Моя бабушкой была армянской, приехала в Польшу из Исфахана по некоторым причинам. Я с ней ходил в армянскую церковь в Кракове», - отметил композитор.
Жена известного композитора – Эльжбиета, в прошлом году занималась вопросами организации фестиваля Пендерецкого в Варшаве.  Она напомнила, что в фестивале принимала участие также армянская делегация во главе с министром культуры Асмик Погосян.
Кроме этого, она отметила, что в Польше прошел фестиваль виолончелистов, в котором победил армянский музыкант из Франции. «Мы тесно связаны с армянской общиной Польши, даже получает армянские газеты. Смотря в глаза моей дочери, я вижу армянский взгляд», - отметила жена композитора.
Польский композитор в преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян пишет армянское произведение для хора на основе псалмов.
Современный польский композитор и дирижёр Кшиштоф Пендерецкий родился 23 ноября 1933 в городе Дембица. Известно, что среди предков композитора есть поляки, украинцы, немцы и армяне. Во время своего визита в Армению заявил, что рад возвращению домой.
Пендерецкий три раза удостоился награды «Грэмми», является также лауреатом многих других премий. По указу президента Армении Сержа Саргсяна в ноябре 2013 года, по случаю юбилея, награжден медалью 1-ой степени «За заслуги перед отечеством».