Սիրիայում քրիստոնյաները, այդ թվում հայերը ենթարկվում են ցեղասպանության. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՊՐԵՍ: Սիրիայում տեղի ունեցող վերջին իրադարձությունները փաստում են, որ բացի կառավարական ուժերի դեմ մղվող պայքարից հատուկ ծրագրված գործողություններ են իրականանում երկրում քրիստոնյա բնակչության բնաջնջման ուղղությամբ: Այս առնչությամբ վտանգի մեջ է սիրիահայ համայնքը, քանի որ երկրի ամենամեծ քրիստոնյա համայնքն է եւ վայելում է պետության ղեկավարների հարգանքը: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը: Նրա խոսքով` եթե մեկ տարի առաջ միջազգային մամուլը չէր գրում, որ Սիրիայում քրիստոնյա բնակչությունը եւ հատկապես սիրիահայերը ենթարկվում են ցեղասպանության, ապա վերջին շրջանում բրիտանական եւ ֆրանսիական հեղինակավոր պարբերականները խոսում են քրիստոնյաների զանգվածային սպանությունների մասին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ցեղասպանություն ասելով Շաքարյանցը նկատի չունի միայն բռնի ուժով դավանանքի փոփոխությունը. այդ երկրի հայկական բոլոր շրջաններում ավիրում են քրիստոնյաների գերեզմանները, զանգվածաբար ոչնչացնում քրիստոնյա ժողովրդին: Նրա գնահատմամբ` սիրիահայերը երկու տարի շարունակ ինքնապաշտպանությամբ են զբաղվել, սակայն այժմ չեն կարողանում ետ մղել ցեղասպանության սպասռնալիքը: Ըստ Շաքարյանցի Հայաստանը խնդիրը լուծելու ուղղությամբ ոչինչ չի կարող անել, առավելագույնը երկրում սիրիահայերին ապաստան տալն է:
Քաղաքագետը վատատեսական կանխատեսումներ ունի առաջիկայում Սիրիայի հարցում «Ժնեւ-2» հանդիպման առնչությամբ` հավելելով, որր եթե Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը չմասնակցի հանդիպմանը, ապա այն կտապալվի: Միաժամանակ նա կարծում է, որ Արեւմուտքը Սիրիայի հարցում պարտվել է եւ առավելագույնը կես տարի հետո այդ հարցում կլինի նոր իրավիճակ, եւ երկրում պատերազմ հրահրած գերտերությունները պետք է վճարեն հետեւանքների համար:
Միայն 2 օր առաջ հաստատվեց տեղեկությունը, որ Սիրիայում ծայրահեղ արմատական խմբավորումների կողմից առևանգված հայր և որդի Հովհաննես և Մինաս Լևինյանները սպանվել են: Նրանք չորս ամիս և չորս օր պահվում էին գերության մեջ:
Վերջին օրերին համացանցում շրջանառվում էր նաեւ մի լուսանկար, որում իբր սպանված Մինասն է: Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանը ճշտեց տեղեկությունը եւ հայտարարեց, որ լուսանկարում Մինասը չէ: Նրա եւ նրա հոր առեւանգման, փաստը, սակայն հաստատվեց:

Христиане, в том числе армяне в Сирии подвергаются геноциду: политолог
Как свидетельствуют последние события в Сирии, кроме борьбы с правительственными силами, в этой страны планомерно реализуются и спецоперации по уничтожению местного христианского населения. В связи с этим налицо угроза жизни и существованию армянской общины Сирии как самой крупной христианской общины страны, пользующейся к тому же уважением со стороны руководителей этого государства. Это мнение на встрече с журналистами высказал политолог Сергей Шакарянц. По его словам, если год назад международные СМИ не писали о том, что христиане, в том числе армяне Сирии подвергаются геноциду, то в последний период о массовых убийствах христиан в этой стране пишут авторитетные британские и французские источники.
Как сообщает Арменпресс, политолог, используя термин «геноцид», не имеет в виду только переход христиан в мусульманство насильственным путем: это и  разграбление, осквернение могил христиан во всех армянских районах, массовое уничтожение христиан этой страны. По словам Шакарянца, армяне Сирии в течение двух лет продолжающегося в этой стране конфликта занимались самообороной, однако, сейчас уже не состоянии остановить угрозу геноцида,  Армении также не может решить этот вопрос, максимум, может предоставить убежище своим соотечественникам.
Политолог, делая пессимистичные прогнозы относительно ожидаемой встречи по вопросу Сирии «Женева-2», добавляет, что если Иран не примет участия в этой встрече, то она провалится. В то же время Шакарянц считает, что Запад в вопросе Сирии уже потерпел поражение и что, максимум, через полгода в этом вопросе сложится новая ситуация, которая заставит сверхдержавы, развязавшие эту гражданскую войну, пожинать ее последствия.
Только 2 дня назад подтвердилась информация о том, что  армяне - отец и сын Ованнес и Минас Левиняны, похищенные членами экстремистской  группировки в Сирии и находящиеся у них в плену 4 месяца и 4 дня, убиты.
В последние дни в интернете была размешена и фотография, на которой, якобы, изображен Минас. Однако, Национальная патриархия епархии Берио уточнила информацию и заявила, что на фотографии - не Минас. Правда, к сожалению, факт похищения и убийства отца и сына подтвержден.