Սոչիի Օլիմպիադայում ԱՄՆ-ի պատվիրակությունը կգլխավորի նախկին նախարարը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպիտակ տունը հայտարարել է ԱՄՆ-ի պատվիրակության կազմը, որը կմասնակցի Սոչիի ձմեռային օլիմպիական խաղերի բացման արարողությանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հղում անելով BBC-ին, այն կգլխավորի ազգային անվտանգության նախկին նախարար Ջանեթ Նապոլիտանոն: Նախագահ Բարաք Օբաման չի պլանավորում մասնակցել Օլիմպիադայի բացմանը:
Պատվիրակության կազմում ընգրկված են նաեւ Մոսկվայում ԱՄՆ-ի դեսպան Մայքլ Մաքֆոլը, ԱՄՆ-ի նախագահի խորհրդական Ռոբերտ Նաբորսը, գեղասահորդ Բրայան Բոյտանոն եւ թենիսի գծով չեմպիոնուհի Բիլլի Ջին Քինգը, որը բացահայտորեն հայտարարում է իր համասեռամոլ լինելու մասին:
Համասեռամոլների իրավունքները պաշտպանող կազմակերպությունները կոչ էին արել Օբամայի վարչակազմին պատվիրակությունը կազմել այնպես, որ դրսեւորվի վերաբերմունքը սեռական փոքրամասնությունների նկատմամբ Ռուսաստանում իրականացվող քաղաքականությանը:
Խաղերի փակման արարողությանը ներկա կլինեն ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Ուիլյամ Բյոռնսը, դեսպան Մաքֆոլը, օլիմպիական մրցանակակիրներ-չմշկասահորդներ Բոննի Բլեյերը եւ Էրիկ Հայդենը, ինչպես նաեւ հոկեյիստուհի Քեյթլին Կահոուն:

Делегацию США на Олимпиаде в Сочи возглавит бывший министр
Как передает BBC, ее возглавит бывший министр национальной безопасности Джанет Наполитано. Президент Барак Обама ехать на Олимпиаду не планирует.
В состав делегации включены также посол США в Москве Майкл Макфол, советник президента США Роберт Наборс, фигурист Брайан Бойтано и чемпионка по теннису Билли Джин Кинг, которая открыто заявляет о своей гомосексуальности, сообщает Арменпресс.
Организации, защищающие права геев, призвали администрацию Обамы подобрать состав делегации таким образом, чтобы продемонстрировать отношение к проводимой в России политике в отношении сексуальных меньшинств.
На церемонию закрытия Игр поедут первый заместитель госсекретаря Уильям Бернс, посол Макфол, олимпийские призеры конькобежцы Бонни Блэр и Эрик Хайден, а также хоккеистка Кейтлин Кахоу.