Մաքսային միությանը Թուրքիայի անդամակցելու հայտարարությունը խաղ է ԵՄ- ին «ճնշելու» համար. Սաֆրաստյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի` Թուրիքայի Մաքսային միությանը անդամակցելու առաջարկությունը խաղ է  Եվրամիությանը «ճնշելու» համար: Այս մասին հոկտեմբերի 31-ին հրավիրված ասուլիսում ասաց ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
«Կա մեկնաբանություն, որ դա նաև Նազարբաևի «խաղն» էր:  Այդ քայլը իրատեսական չենք կարող համարել ներկա փուլում, իրական նախադրյաներ չկան:  Թուրքիայի վարած «խաղը» կապված է Եվրամիության հետ բանակցային գործընթացի դադարեցման հետ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` պարզաբանեց Սաֆրաստյանը:
Արևելագետի գնահատմամբ` Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի` Գեզի զբոսայգու հարցում վարած հակաժողովրդական քաղաքականության դեմ Եվրամիության դժգահությունը և բանակցային գործընթացի դադարեցումը  պատճառ են հանդիսացել, որպեսի Մաքսային միությանը միանալու «շանտաժ»-ով Թուրքիան ցանկանա ճնշում գործադրել Եվրամիության վրա:
«Թուրքիայի Մաքսային միությանը միանալու գործընթացը չի  խորանա այնքան, որ դառնա իրական գործընթաց»,- կարծիք հայտնեց Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես կանդրադառնա Հայաստանի վրա Թուրքիայի` Մաքսային միությանը միանալու հանգամանքը, Սաֆրաստյանը նշեց, որ եթե անգամ հեռավոր ապագայում այդ տեեկությունն իրականություն դառնա, ապա Հայաստանը Մաքսային միության լիարժեք անդամ դառնալու դեպքում պետք է նաև իր խոսքն ասի:
«Կարծում եմ մենք մեր խոսքը պետք է ունենանք` ընդունելով կամ չընդունելով այդ հանգամանքը»,- ավելացրեց բանախոսը: Նա նաև նկատեց, որ ընդհանուր առմամբ բացառված չէ, որ տնտեսական առումով Հայաստանի համար Թուրքիայի Մաքսային միության անդամակցումը առավել դրական, քան բացասական ազդեցություն կունենա:
Հոկտեմբերի 25-ին Մաքսային միության երկրները պաշտպանել են ՄՄ-ին միանալու Հայաստանի եւ Ղրղզստանի մտադրությունը: Այդ մասին հայտնել Է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ ելույթ ունենալով Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստի արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսում: Նույն հանդիպմանը Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը հայտարարել է Թուրքիայի` միություն մտնելու մասին:
Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մաքսային միությանը միանալու երկրի դիրքորոշման մասին հայտարարել է սեպտեմբերի 3-ին: Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի՝ Հայաստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի և Ուկրաինայի նախագահների մասնակցությամբ նիստում հոկտեմբերի 24-ին քննարկման է ներկայացվել Մաքսային միությանը և Միասնական տնտեսական գոտուն Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության նախապատրաստման վերաբերյալ երեք փաստաթուղթ, որոնք հաստատվել են:

Turkey’s membership in CU is a game to “suppress” EU: orientalist
YEREVAN, OCTOBER 31, ARMENPRESS: The suggestion of the President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev about Turkey’s entrance to the Customs Union is a game to “suppress” the European Union. The Director of the Institute of Oriental Studies under the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia Ruben Safrastyan stated about it at the press conference on October 31.
“There is a comment that it was Nazarbayev’s “game” as well. We cannot consider this step realistic at this stage as there are no real prerequisites for that. The Turkey’s “game” is connected with the suspension of the negotiations process with the European Union”, - said Safrastyan, Armenpress reports.
According to the orientalist, the EU’s discontent and the suspension of the negotiations process due to the antidemocratic policy led by the Prime Minister of Turkey Recep Tayyip Erdoğan in the connection with the Gezi Park issue became the reason for Turkey to “suppress” EU via the “blackmail” to join the Customs Union.
“The process of Turkey’s entrance to the CU will not deepen that much to become a real process”, - said the Director of the Institute of Oriental Studies under the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia Ruben Safrastyan.
On October 25 the Customs Union countries supported Armenia’s and Kyrgyzstan’s decision to join the organization. The President of the Russian Federation Vladimir Putin stated this at the course of the press conference dedicated to the results of the session of the Supreme Eurasian Economic Council. Among other things the President of the Russian Federation Vladimir Putin underscored: “We support the intention of Armenia and Kyrgyzstan to join our integration project. We have also come to a conclusion to establish a working group, which must prepare the relevant “road map” within the shortest period of time.” At the same meeting the President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev announced about Turkey’s entrance to the Union.