Հայ-իտալական արշավախումբը փրկում է Քոբայրի վանքի շքեղ որմնանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ և իտալացի մասնագետների խումբը Լոռու մարզի Քոբայրի վանական համալիրում իրականացնում է աշխատանքներ՝ անձրևաջրերից այդ կառույցի հրաշագեղ որմնանկարները պաշտպանելու ուղղությամբ: Այդ մասին Քոբայրի վանքում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի կրտսեր գիտաշխատող Արթուր Պետրոսյանը: Աշխատանքները կանցկացվեն հոկտեմբերի 14-26-ը: Աշխատանքային խումբը 13 հոգանոց է: «Քոբայրի վանական համալիրն էընտրվել, որովհետև շատ հրատապ էր անձրևաջրերից քայքայվող որմնանկարների հարցը: Եթե թողնեինք մինչև մյուս տարի անձրևաջրերը լցվեին, մենք արդեն կարող էինք կորցնել այս հրաշալի որմնանկարները»,- ասաց Պետրոսյանը՝ ցույց տալով վանքի պատին Քրիստոսի մեծադիր որմնանկարը: Կրտսեր գիտաշխատողը նշեց, որ անձրևաջրերից որմնանկարները պաշտպանելուց հետո արդեն հնարավոր կլինի դրանք չոր վիճակում վերականգնել:
Պետրոսյանը տեղեկացրեց, որ աշխատանքները տարվում են հայ-իտալական միջկառավարական ծրագրի շրջանակում, որը կրում է «Օժանդակություն տեղական հաստատություններին մշակութային ժառանգության պահպանման և վերականգնման ոլորտում» անվանումը: Ծրագրի առաջին փուլն անցկացվել է Արուճի վանական համալիրում, որտեղ պեղումներ են կատարվել, ստուգվել են համալիրի հիմքերը: Նա տեղեկացրեց, նաև որ Արուճում պեղել են 2 թոնիր, որոնք պետք է առաջիկայում կոնսերվացվեն:
Քարի վերականգնման իտալացի մասնագետ Ստեֆանո Վոլտան նշեց, իրականացվող աշխատանքները չափազանց կարևոր են, քանի որ առկա է շատ կարևոր որմնանկարներ կորցնելու վտանգ: Մասնագետը նշեց, որ վանքի ճեղքերը փակում են պոլիուրետան նյութով: «Մենք արդեն ավելացնելում ենք ծածկի մասը, մյուս կարևոր մասը ջրատարներն են, որոնք մաքրվել և վերականգնվել են: Սկզբից դրանք ամբողջությամբ փակ են եղել»,- ասաց Վոլտան: Քարի մասնագետը17 տարի առաջ Մարմաշենի վանքում վերականգնման աշխատանքներ է կատարել, ինչպես նաև՝ Բոլիվիայում, Վրաստանում, Թունիսում և այլ երկրներում:
Քոբայրի վանական համալիրը (12-13 դդ.) միջնադարի հայ ճարտարապետության աչքի ընկնող հուշարձանախմբերից է: Մատենագրական հիշատակություններից երևում է, որ Քոբայրը որպես մենաստան 13-րդ դարի կեսերին արդեն կազմավորված ու հռչակված է եղել: Ժայռեղեն խոր կիրճի բնության հետ հուշարձանների ներդաշնակ զուգակցումը վանքի համայնապատկերը դարձնում է բացառիկ տպավորիչ:
Հուշարձանախմբի արևմտյան մասում կախված է մոտ 150 մետր բարձրությամբ ուղղաձիգ ժայռ, որից հորդող ջրվեժի շիթերը միալար նվագով լրացնում են բնապատկերը: Համալիրն աչքի է ընկնում ճարտարապետական արժեքավոր հուշարձաններով, քարի մշակման եւ հարդարման բարձր մակարդակով, միջնադարյան հայ մոնումենտալ գեղանկարչության պսակը կազմողորմնանկարներով: Այն միջնադարի կարևոր գրչօջախներից եւ մշակութային կենտրոններից մեկն էր,որի հետ է կապվում 12-րդ դարի նշանավոր մատենագիր Դավիթ Քոբայրեցու գործունեությունը:

Армяно-итальянская экспедиция спасает роскошные фрески храма Кобайр
Группа армянских и итальянских специалистов активно работает в храмовом комплексе Кобайр Лорийской области с тем, чтобы спасти находящиеся здесь роскошные фрески от дождевой воды. Об этом в беседе с Арменпресс сказал младший научный сотрудник Института ареологии и этнографии Национальной академии наук Армении Артур Петросян. Работы будут проводиться с 14 по 26 октября. В составе рабочей группы 13 специалистов. «Работы ведутся именно в этом храмовой комплексе, поскольку именно здесь фрески подвергаются наиболее серьезной угрозе. Если бы мы отложили эти работы до будущего года, то могли утратить эти бесценные сокровища», - сказал Петросян, указав на одну из фресок на храмовой стене, изображавшую Христа. После завершения этих работ, по словам специалиста, можно будет заняться уже реставрацией самих фресок.
«Спасение фресок осуществляется в рамках армяно-итальянской межправительственной программы «Содействие местным структурам в сохранении и восстановлении культурного наследия». Первый этап программы проводился в храмовом комплексе Аруч, где производились и раскопки, проверялся фундамент здания. Кстати, в ходе раскопок в Аруче были обнаружены 2 тоныра, которые в ближайшее время должны быть законсервированы.
По словам итальянского специалиста Стефано Волта, эти работы очень важны, поскольку есть реальная угроза храмовым фрескам. В связи с этим трещины в храме закрываются полиэтиленовыми материалам, не менее важны и водостоки, которые были полностью забиты, а сейчас очищаются и восстанавливаются.
Стефано Волта 17 лет назад занимался восстановительными работами и в храме Мармашен, работал также в Боливии, Грузии, Тунисе и других странах.
Храмовый комплекс Кобайр (12-13 век) относится к ярким образцам  средневекового армянского зодчества. А его географическое расположение  - в живописном ущелье в окружении внушительных гор - делает этот памятник еще более впечатляющим.
Над западной частью памятника нависает скала высотой около 150 м, панораму дополняют низвергающийся с этой высоты не менее живописный водопад. Храмовый комплекс Кобайр отличается ценными архитектурными памятниками, высоким уровнем обработки камня и внутренней отделкой, увенчанной произведениями монументальной армянской живописи – роскошными фресками. Это один из важных культурных центров средневековой Армении, с которым связана также имя и деятельность известного летописца 12 века Давида Кобайреци.