Հենրիխ Մխիթարյանի տրանսֆերն ամենաթանկն է «Բորուսիա»-ի պատմության մեջ և 4-րդը Բունդեսլիգայում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆուտբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի տրանսֆերը Դորտմունդի «Բորուսիա»-ի պատմության մեջ ամենաթանկ գործարքն է: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Bild-ը, «Բորուսիա»-ի ամենթանկ տրանսֆերը մինչ այդ եղել է 2001 թվականին «Պարմա»-ից բրազիլացի Մարսիո Ամորոզոյի տեղափոխությունը՝ 25 մլն դոլարի դիմաց: Գերմանական ակումբն ու ՈՒԵՖԱ-ի պաշտոնական կայքը նշում են, որ Մխիթարյանի համար վճարվել է 25 մլն եվրո, սակայն այս գիշեր Դոնեցկի «Շախտյոր»-ը պաշտոնապես հայտարարեց, որ հայազգի կիսապաշտպանի համար ստացվել է 27,5 մլն եվրո, ինչը Մխիթարյանին դարձնում է «Բորուսիա»-ի պատմության ամենաթանկ տրանֆերը:
Մխիթարյանի տրանսֆերը գերմանական Բունդեսլիգայի պատմության ընթացքում 4-րդ ամենաթանկ գործարքն է: Ամենաթանկ բոլոր տարնսֆերների հեղինակը Մյունխեսնի «Բավարիա»-ն է: Մյունխենյան ակումբը նախորդ տարի 40 մլն եվրոյով գնել է «Ատլետիկ»-ի կիսապաշտպան Խավի Մարտինեսին, այս տարի 37 մլն եվրոյով Մարիո Գյոթցեին՝ «Բորուսիա»-ից, և 2009 թ. 30 մլն եվրոյով Մարիո Գոմեսին՝ «Շտուտգարտ»-ից:
Միաժամանակ, նաև Հենրիխ Մխիթարյանի տրանֆերի արդյունքում Դոնեցկի «Շախտյոր»-ն ընթացիկ ամառային տրանսֆերային պատուհանի ընթացքում ֆուտբոլիստների վաճառքից ստացած ամենաեկամտաբեր ակումբների շարքում երկրորդն է:
Ըստ transfermarkt.de-ի՝ «Շախտյոր»-ը վաստակել են 67.5 միլիոն եվրո՝ այդ արդյունքով զիջելով միայն «Պորտու»-ին, ով ստացել է 70 մլն եվրոյի եկամուտ։ Դոնեցկյան ակումբը Ֆերնանդինյոյին «Մանչեսթեր սիթի» վաճառելով ստացել է 40 մլն, իսկ Մխիթարյանի տրանսֆերից՝ 27,5 մլն եվրո:

YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS: The transfer of the midfielder of the Armenian National Football team Henrikh Mkhitaryan has been the most expensive deal in the history of the Borussia Dortmund. As reported by Armenpress, quoting the German Bild, before that the most expensive transfer of Borussia was made in 2001 – the move of the Brazilian Márcio Amoroso from Parma for $25 million. The German Club and the UEFA official website publish that €25 million was paid for Henrikh Mkhitaryan, though it was stated officially by the Shakhtar Donetsk this night that €27,5 million was paid for the Armenian midfielder, which makes Mkhitaryan the most expensive deal for the Borussia Dortmund.
The transfer of Henrikh Mkhitaryan is the fourth most expensive transfer during the history of the German Bundesliga. Bavaria-Munich is the initiator of all the expensive deals. In 2012 the Munich Club purchased the midfielder of Athletic Bilbao Javi Martínez for €40 million, Mario Götze from Borussia for €37 million and Mario Gomez in 2009 for €30 million.
According to transfermarkt.de, the Shakhtar got €67,5 million, yielding in this result only to FC Porto, which gained an income of €70 million. The Donetsk Club got €40 million for Fernando Luiz Roza, who moved to Manchester City and €27,5 million for the midfielder of the Armenian National Football team Henrikh Mkhitaryan.
The midfielder of the Armenian National Football team is a Ukraine national football league record holder. Mkhitaryan produced 25 goals for the Shakhtar Donetsk in the Ukrainian Premier League last season. In the Shakhtar Donetsk the midfielder of the Armenian National Football team Henrikh Mkhitaryan has become the Ukraine’s Champion and National Cup Holder.