«Ականատես»-ը հատուկ նախագիծն ամփոփում է երեւանյան շարքը` տասը ճակատագիր եւ տասը պատմություն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ 2013 թվականի ապրիլի 23-ից ընթերցողների դատին հանձնեց նոր` «Ականատեսը» հատուկ նախագիծը: Մինչ հուլիսի 2-ը ներկայացրել ենք ցեղասպանությունը վերապրած տասը երեւանաբնակի պատմություններ, որոնք ամփոփում էին նրանց արժեքավոր հուշերը, պատմություններն ու ապագայի հաստատակամ հույսերը:
Նախագծի առաջին պատմությունը 99-ամյա վանեցի Ահարոն Մանուկյանի մասին էր, ում ողջ կյանքի երազանքն էր համտեսել Վանա լճի տառեխ ձուկը. երազանքն այդպես էլ չէր իրականացել: Նյութի հրապարակումից օրեր անց անսպասելիորեն Վանա տառեխն «Արմենպրես»-ի խմբագրության միջոցով խնդրում է Ահարոն Մանուկյանին փոխանցել Ստամբուլում լույս տեսնող «Ակոս» թերթի նախկին թղթակից, Հրանտ Դինքի ընկեր Տիրան Լոքմագյոզյանը: Փաստի մասին լուսանկարը հայտնվելով ֆեյսբուքյան տիրույթում լայն արձագանք գտավ, անգամ որպես լուր տեղ գտնելով թուրքագիտական պորտալում` այդպես կարծես ազդարարելով նախագծի հետագա բարեհաջող ընթացքը:
Նախագծի երկրորդ պատմությունը 102-ամյա Հռիփսիմե Հաջի Սարգսյանի մասին էր: Նրա հավաստմամբ` Արեւմտյան Հայաստանից բերված Սուրբ Ստեփանոսի մասունքը հրաշագործ ուժ ունի: Հռիփսիմեն ամեն օր աղոթում է մասունքի առաջ` աշխարհին խաղաղություն խնդրելով:
Կարսում ծնված 101-ամյա Անդրանիկ Մաթեւոսյանը` երրորդն էր: Նրա համար Կարսում թողած իրենց տունը նորից տեսնելը չիրականացած երազանք է: Չնայած տարիքին` ականատեսը գնում է շուկա, զբոսնում Սարի թաղով եւ զբաղվում կենցաղային գործերով:
Երեւանաբնակ 101-ամյա Սիլվարդ Ատաջյանը ավստրիացի գրող Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան քառասուն օրը» հանրահայտ վեպում ծավալվող իրադարձությունների եզակի կենդանի վկաներից է, ում խոսքով` հարիսա կերակատեսակը մուսալեռցիների ավանդական ուտեստներից է եւ պատմական անցյալ ունի:
Տասներկու թոռներով, յոթ ծոռներով ու երկու կոռներով շրջապատված 98-ամյա Բաղդասար Լեփեջյանի խաղաղ ծերությունն անմիջականորեն կապված է ծննդավայր Ադանայի հետ: Ցեղասպանությունը վերապրողին չի լքում ափսոսանքի զգացողությունը կորցրած հայրենիքի համար:  Նա համոզված է` վաղ թե ուշ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը հանգուցալուծում կստանա եւ պատմական ճշմարտությունը կվերականգնվի:
103-ամյա Մարի Դավթյանն ամենատարեց երեւանաբնակներից մեկն է, ում ցեղասպանության մասին վերհուշը տանում է դեպի 1915 թվական, Սեբաստիա եւ անբաժանելիոներն կապված է մոր անդառնալի կորստի հետ: Տարիներ անց` Մարին թուրքերի մասին խոսելիս իր վրդովմունքն է հայտնում` ասելով, որ եթե Հայոց ցեղասպանություն չի եղել, ապա ո՞վ է սպանել իր 18-ամյա մորը: Նա վստահ է, որ չարագործներն անպատիժ չեն մնալու:
98-ամյա վանեցի Նվարդ Սուջյանը երկու տարեկան էր, երբ ընտանիքը Վանից գաղթեց Երեւան, սակայն դա չի խանգարել պատմության հերոսուհուն մինչ խոր ծերություն իրեն վանեցի համարել: Շարքի այս պատմությունը հրապարակելուց հետո Ֆրանսիայից մեր խմբագրություն զանգահարեց Գայանե անունով մի կին, ով մեծ ցանկություն հայտնեց զրուցելու Սուջյանի հետ, քանի որ իր նախնիները նույնպես ծնունդով Վանից են: Ընթերցողը նշեց, որ հետեւում է նախագծին եւ թաքուն հույս ունի, որի իր ընտանիքի պատմության` «Արմենպրես»-ի կողմից հրապարակումից հետո  հնարավոր կլինի իրականացնել «անհնարը»`գտնել շատ տարիներ առաջ 1915 թվականին գաղթի ճանապարհին կորած իր մորաքրոջը:
Մենք նաեւ աջակցեցինք, որպեսզի Սուջյանը ստանա Երեւանի քաղաքապետարանի կողմից ցեղասպանությունը վերապրած երեւանաբնակներին տրվող դրամական աջակցությունը, որը նրան չէր տրվել, քանի որ նա փոխել էր բնակության հասցեն եւ քաղաքապետարանը չէր կարողանում կապ հաստատել Սուջյանի հետ:
Ի տարբերություն մյուս ականատեսների` 100-ամյա Արեւալույս Ամալյանը 1915 թվականը, իր ծննդավայր Արաբկիրը վերհիշել չի սիրում: Հայոց ցեղասպանությանը, թուրքերին վերաբերող հարցադրումներին չպատասխանելու համար ականատեսն իր պատճառներն ունի, որն էր թուրքերի կողմից իր մորն առեւանգելը եւ բռնի իսլամացնելը:
101-ամյա Ազատ Սուլուկյանի ցեղասպանության մասին հիշողությունները եւս ամուր կապված են Մուսա լեռան հետ: Նա հիշում է, թե ինչպես էր հայրը` Հակոբը, Մուսա լեռում զբաղվել շերամագործությամբ եւ հետագայում հաջողությամբ շարունակել իր գործունեությունը նաեւ Հայաստանում: Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդրին` Ազատ Սուլուկյան հույս է հայտնում, որ այն վաղ թե ուշ կճանաչվի: Թուրքերին առանձնակի դրականորեն չի վերաբերվում, սակայն օբյեկտիվորեն նշում է, որ անգամ հանդիպել է թուրքերի, ովքեր հայ երեխաների են խնամել:
Նախագծի երեւանյան շարքը եզրափակվում է ցեղասպանությունը վերապրած 101-ամյա Մարիամ Մեյմարյանի պատմությամբ: Տեղաշարժվելու համար հատուկ սարքի հետ մեկտեղ բազկաթոռի կողքին մշտապես դրված են Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» պոեմն ու 90-տարվա վաղեմություն ունեցող Ավետարանը: Դրանց յուրաքանչյուր տողն առանձնակի խորհուրդ ունի 1912 թվականին Կեսարիայում ծնված Մարիամ Մեյմարյանի համար:
Պատմությունները հավաքագրելու ընթացքում առողջական լուրջ խնդիրների պատճառով հարազատները թույլ չտվեցին հանդիպել 98-ամյա Քնարիկ Միրզոյանի հետ, ում հարսի` Ռուզաննայի հետ հարցազրույցից կարճ ժամանակ անց տեղեկացանք, որ սկեսուրը մահացել է: Քնարիկ Միրզոյանի ընտանիքի պատումը մեզ փոխանցելով` Ռուզաննան հիշեց ամենակարեւոր դրվագը` Քնարիկին, ով ցեղասպանության տարիներին բարուրի երեխա էր եւ քրոջը սովից փրկելու համար մայրը եւ հայրը գաղթի ճանապարհին` Արազ գետն անցնելիս, շաքար են դրել նրանց բերանը, ինչը եւ հնարավորություն է տվել փրկել երեխաներին եւ հասնել Կրասնոդար:
Պատմությունները ներկայացնելիս առաջին գերխնդիրը մարդկանց «չվնասելն» էր` քաջ գիտակցելով, որ ցեղասպանությանը վերաբերող յուրաքանչյուր հարցադրում անմիջականորեն առնչվում էր զրուցակցի հուզական դաշտին: Առանձնակի շնորհակալությամբ, սակայն, պետք է նշենք, որ յուրաքանչյուր ընտանիք մեզ ընդունում էր ջերմությամբ, հյուրընկալությամբ եւ հավատով, որ իրենց պատմության հրապարակումը դրական ազդեցություն կթողնի (եղել ենք դեպքեր, երբ մենք ունեցել ենք միայն վերապրածների բնակության հասցեն եւ նախօրոք հեռախոսով հարցազրույցի համար պայմանավորվածություն ձեռք բերելու հնարավորություն չի եղել):
Ենթադրելի էր, որ լրագրողական այս գաղափարը շատերին անտարբեր չի թողնի, սակայն մեր գլխավոր նպատակը ոչ թե գովասանքի խոսքեր լսելն ու մարդկանց հուզելն էր, այլ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացքում գուցե փոքր, բայց սեփական ներդրումն ունենալը: Ուշագրավ է եւ մեզ համար ուրախալի, որը նախագծի պատմությունները` հղումով եւ անգամ այլ լեզուներով թարգմանությամբ անդրադարձ է գտել այլ լրատվամիջոցներում:
Նախագիծը կշարունակի իր առաքելությունը`առաջիկայում ներկայացնելով Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած արդեն մարզաբնակ ականատեսների պատմությունները:
Շնորհակալութուն ենք հայտնում ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայությանը եւ Երեւանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի սոցիալական ապահովության վարչության պետ Ռուզաննա Զաքարյանին համագործակցության համար:
Նախագծի երեւանյան շարքը իրականացրին հեղինակ` Տաթեւիկ Գրիգորյանը Լուսանկարիչներ`  Սամվել Բերքիբեկյանը, Արեւիկ Գրիգորյանը, Ֆելիքս Առուստամյանը, Արթուր Հարությունյանը

Спецпроект «Арменпресс» подводит итоги ереванского цикла «Свидетель»: 10 историй и судеб
Информационное агентство Арменпресс в преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян с 23 апреля 2013 года представило на суд своего читателя спецпроект «Свидетель». До 2 июля мы представили истории 10 людей, переживших Геноцид армян и проживающих сейчас в Ереване. Были представлены их ценные воспоминания, истории и надежды на будущее.
В рамках проекта первым была представлена история 99-летнего Аарона Манукяна из Вана, который мечтал поесть рыбу Тарех, которая обитает только в озере Ван. Через несколько дней после публикации материала бывший сотрудник издающейся в Стамбуле армянской газеты «Акос» Тиран Локмагезян через редакцию «Арменпресс» просит передать дедушке Аарону рыбу тарех. Фото об этом событии оказалось в социальной сети и быстро распространилось, оказавшись также на портале тюрковедения. Таким образом, уже первый материал дал свои плоды.
Вторая история проекта была о Рипсиме Хаджи Саргсян – одной из тех редких свидетелей Геноцида армян 1915 года, которые знают об этом не понаслышке.  В начале этого года Рипсиме Хаджи исполнилось 102 года: она родилась в селе Тавшанли провинции Кютахия Западной Армении. Семья Рипсиме Хаджи оказалась  в Армении в 1940-х и обосновалась здесь на постоянное жительство, привезя с собой на родину единственную сохранившуюся после бегства из Западной Армении семейную реликвию и память о церкви Сурб Степаноса, перед которой ежедневно молится. Во время вечерней молитвы она обязательно просит у Сурб Степаноса даровать здоровье всем людям и мира на земле.
101-летний Андраник Матевосян из Карса был третьим. Снова увидеть Карс – неосуществимая мечта для него. Дед Андраник живет в доме, поостренном его собственными руками, его все в этих местах знают и уважают. У деда Андраника 7 детей, а вместе со внуками, правнуками и невестками членов семьи более 70.
Следующей героиней проекта была 101-летняя жительница Еревана Силвард Атаджян – одна из редких, доживших до наших дней свидетелей трагических событий, описанных в великом романе австрийского писателя Франца Верфеля -«40 дней Муса Лера (или Муса-Дага). Силвард вспоминает о харисе, как традиционном блюде мусалерцев, имеющем историческое прошлое. Харриса, обычно, готовилась как по радостным, так и печальным поводам. Поэтому харису варили с благословения священника и обязательно из мяса жертвенного ягненка.
98-летний Багдасар Лепеджян, окруженный 12-тью внуками, 7-мью правнуками и 2-мя праправнуками, и сегодня, несмотря на свою мирную старость, не может не думать и не вспоминать о своем прошлом, месте, где он родился – Адане. Спустя годы 98-летний дед Багдасар по-прежнему грустит о своей потерянной родине. Он считает, что рано или поздно этот вопрос получит свое решение и историческая справедливость восторжествует.
Следующая «героиня» нашей истории - 103-летняя Мари Давтян, одна из долгожителей Еревана. Воспоминания уносят ее в далекий и трагический для всего армянского народа 1915 год и на ее историческую родину – Себастию. Спустя годы, вспоминая с болью и слезами на глазах страдания и лишения. выпавшие на долю ее соотечественников в годы Геноцида армян, Мари говорит, если Геноцида не было, то кто же убил ее 18-летнюю мать… Она верит, что зло не останется безнаказанным.
98-летней Нвард Суджян было 2 года, когда ее семья бежала из Вана в Ереван, тем не менее она себя и в этом преклонном возрасте продолжает считать «ванеци». После публикации этой истории из Франции в нашу редакцию позвонила женщина по имени Гаяне, которая очень хотела поговорить с Нвард Суджян. Ее предки тоже были из Вана, и Гаяне надеялась свою тетю, пропавшую в 1915 году на пути депортации. Она очень надеялась на осуществление «невозможного» с помощью спецпроекта Арменпресс.
Мы также помогли Суджян получить денежное пособие, которое предоставляет мэрия Еревана всем пережившим Геноцид армян людям, проживающим в столице. Суждян не получала пособие, так как поменяла место своего проживания, и мэрия не связаться с ней.
Для 100-летней Аревалуйс Амалян Геноцид ассоциируется с самой горькой утратой - матери. Аревалуйс Амалян не любит вспоминать 1915 год, место своего рождения – Арабкир… И это понятно: в 1915 году убили ее отца, а мать увели турки, пообещав взамен оставить  семью в живых. Так, сама Аревалуйс, ее братья и дед, сестры отца и братья матери, действительно, остались живы, а мать, покорившая своей красотой турка, вынуждена была выйти за него замуж.
Воспоминания 101-летнего Азата Сулукяна неразрывно связаны с Муса-дагом. Он вспоминает, как его отец Акоп занимался шелководством в Муса-лере и в дальнейшем продолжил это дело уже в Армении. Секреты «шелководства» отец передал и Азату, который впоследствии все-таки выбрал другой путь - стал строителем. Коснувшись международного признания Геноцида армян, Азат выражает надежду, что рано или поздно это произойдет. Хотя у нет особых оснований, чтобы симпатизировать туркам, но ради объективности он говорит, что были и такие турки, которые спасали армянских детей.
Последним «героем» проекта из ереванского цикла стала 101-летня Мариам Меймарян. Рядом со специальным приспособлением для передвижения у кресла всегда лежат поэма Григора Нарекаци «Книга скорбных песнопений» и Евангелие 90-летней давности. Каждая строчка этих книг имеет особое значение для родившейся в 1912 году в Кесарии Мариам Меймарян.
В ходе подготовки материалов и сборов информации из-за серьезных проблем со здоровьем родные не позволили встретиться с 98-летней Кнарик Мирзоян. В дальнейшем ее невестка Рузанна сообщила редакции, что свекровь скончалась.
Рассказывая историю семьи Кнарик Мирзоян, Рузанна вспомнила самый важный момент – для спасения Кнарик, которая была грудным ребенком во время Геноцида армян, и ее сестры родители на пути депортации, переходя реку Азат, клали в рот детям сахар, что и спасло их жизни, и они не умерли от голода, благополучно поехав в Краснодар.
В ходе подготовки историй первой задачей было «не навредить», так как было понятно, что для каждого пережившего Геноцид человека эти воспоминания были связаны с чувствами. С особой благодарностью должны отметить, что каждая семья принимала нас с теплотой, гостеприимством и верой, что публикация их истории будет иметь положительное влияние.
Были случаи, когда у нас был только адрес наших героев, и не было возможности заранее позвонить и договориться о встрече.
Подразумевалось, что эта журналистская идея не останется без внимания, однако нашей целью было не получать похвалу и действовать на чувства людей, а иметь свой, хоть и маленький, но вклад в международное признание Геноцида армян.
Интересно, что опубликованные в рамках нашего проекта истории со ссылками и даже на разных языках передавали и другие СМИ, чему мы очень рады.
Проект продолжит свою миссию, представив в дальнейшем истории свидетелей Геноцида армян, проживающих уже в областях Армении.