Արսեն Ղազարյանը Երեւան-Վան թռիչքների շուրջ բանակցությունների մեկնարկը հավանական է համարում գալիք ապրիլին
Արսեն Ղազարյանը Երեւան-Վան թռիչքների շուրջ բանակցությունների մեկնարկը
հավանական է համարում գալիք ապրիլին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւան-Վան ավիաթռիչքներն սկսելու շուրջ թուրքական ավիացիոն իշխանությունների հետ բանակցությունների նոր փուլը կարող է մեկնարկել 2014-ի ապրիլից: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ մասին տեղեկացրեց ՀՀ արդյունաբերողների եւ գործարարների (գործատուների) միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը: «Բանակցությունները եւ գործընթացը սառած վիճակում են: Թուրքական ավիացիոն իշխանությունները սառեցրել են պրոցեսն ու ոչ մի նոր արձագանք դեռեւս չունենք: Եվ եթե բանակցությունները սկսենք էլ, դա կլինի մյուս տուրիստական սեզոնին, որովհետեւ արդեն ուշ է»,- ասաց Ղազարյանը՝ հստակեցնելով, որ խոսքն ապրիլի մասին է:
Երեւան-Վան առաջին չարթերային չվերթը պետք է տեղի ունենար ապրիլի 3-ին, սակայն թուրքական կողմը վերջին պահին հետ կանգնեց: Երեւան-Վան-Երեւան չվերթը պետք է իրականացներ «Նարեկավանք տուր» ընկերությունը` թուրքական «Բորա ջեթ» ավիաընկերությանը պատկանող եվրոպական արտադրության ATR 72-500 օդանավերով ( տևողությունը՝ 40 րոպե)։ Երեւան-Վան առաջին չվերթի տոմսերը արժեին 250 դոլար: Առաջին-մեկ երկու ամիսների ընթացքում նախատեսվում էր տոմսերը վաճառել 20 տոկոս զեղչով` 200 դոլարին համարժեք դրամով:

Арсен Казарян считает возможным начало переговоров о полетах Ереван-Ван в апреле следующего года
Новый этап переговоров с представителями руководства турецкой авиации может начаться в апреле  2014г. Об этом в беседе с Арменпресс сказал президент Союза промышленников и предпринимателей (работодателей)  Армении    Арсен Казарян. «Турецкая сторона заморозила процесс, и пока ничего нового нет. И даже если переговоры начнутся, это будет к следующему туристическому сезону, ибо уже поздно», - сказал он, уточнив, что речь идет об апреле.
Первый чартерный рейс Ереван-Ван должен был состояться  3 апреля, однако турецкая сторона в последний момент отступила. Рейс  Ереван-Ван-Ереван должна была проводить компания «Нарекаванк тур» на самолетах европейского производства ATR 72-500, принадлежащих турецкой а/компании «Бора джет» (длительность полета – 40 минут).  Цена на билет первого рейса была 250 долларов В первые месяц-два предполагались скидки на 20% - в драмах, соответствующих по курсу 200 долларов.