Արսեն Ղազարյանը Երեւան-Վան թռիչքների շուրջ բանակցությունների մեկնարկը հավանական է համարում գալիք ապրիլին
Արսեն Ղազարյանը Երեւան-Վան թռիչքների շուրջ բանակցությունների մեկնարկը
հավանական է համարում գալիք ապրիլին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւան-Վան ավիաթռիչքներն սկսելու շուրջ թուրքական ավիացիոն իշխանությունների հետ բանակցությունների նոր փուլը կարող է մեկնարկել 2014-ի ապրիլից: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ մասին տեղեկացրեց ՀՀ արդյունաբերողների եւ գործարարների (գործատուների) միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը: «Բանակցությունները եւ գործընթացը սառած վիճակում են: Թուրքական ավիացիոն իշխանությունները սառեցրել են պրոցեսն ու ոչ մի նոր արձագանք դեռեւս չունենք: Եվ եթե բանակցությունները սկսենք էլ, դա կլինի մյուս տուրիստական սեզոնին, որովհետեւ արդեն ուշ է»,- ասաց Ղազարյանը՝ հստակեցնելով, որ խոսքն ապրիլի մասին է:
Երեւան-Վան առաջին չարթերային չվերթը պետք է տեղի ունենար ապրիլի 3-ին, սակայն թուրքական կողմը վերջին պահին հետ կանգնեց: Երեւան-Վան-Երեւան չվերթը պետք է իրականացներ «Նարեկավանք տուր» ընկերությունը` թուրքական «Բորա ջեթ» ավիաընկերությանը պատկանող եվրոպական արտադրության ATR 72-500 օդանավերով ( տևողությունը՝ 40 րոպե)։ Երեւան-Վան առաջին չվերթի տոմսերը արժեին 250 դոլար: Առաջին-մեկ երկու ամիսների ընթացքում նախատեսվում էր տոմսերը վաճառել 20 տոկոս զեղչով` 200 դոլարին համարժեք դրամով:

Arsen Ghazaryan thinks start of negotiations on Yerevan-Van flight is possible in April
YEREVAN, JULY 5, ARMENPRESS: The new stage of negotiations with Turkish aviation authorities on implementation Yerevan-Van flights can start in April, 2014. “Armenpress” was informed about it from the president of the Union of industrialists and entrepreneurs of the Republic of Armenia Arsen Ghazaryan. “The negotiations and the process are in frozen state. Turkish aviation authorities stopped the process and we do not have any new reaction. It is already late and the negotiations can start only during the next tourism season,” Ghazaryan said mentioning that April is the possible period.
Yerevan-Van first charter flight would take place on April 3, but the Turkish side stopped negotiations at the last moment. Yerevan-Van-Yerevan flight had to be implemented by “Narekavank Tour” company with ATR 72-500 airplanes: The flight would last 40 minutes. The tickets cost 250 USD. During the first two months it was planned to sell the tickets with 20 percent discount.